Постанова від 25.02.2014 по справі 759/10236/13-а

ун. № 759/10236/13-а

пр. № 2-а/759/8/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2014 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого-судді Лопатюк Н.Г.,

при секретарі Фещук Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання незаконною постанови про закінчення виконавчого провадження та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання незаконною та скасування постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження та зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що оскаржувана постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві підлягає скасуванню так як, судове рішення є невиконаним, а постанова є такою, що порушує його конституційні права та просить її скасувати, зобов'язати державного виконавця відновити виконавче провадження і виконати судове рішення.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, а тому неявка останнього не перешкоджає розгляду справи.

Суд, вислухавши пояснення позивача, повно і всебічно з'ясувавши фактичні обставини даної справи, дослідивши письмові докази у їх сукупності та співставленні, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25 липня 2011 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві відкрито виконавче провадження згідно виконавчого листа №2-а-481-1, виданого 15 липня 2011 року Святошинським районним судом м. Києва про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.01.2009 року, за виключенням проведених виплат (а.с.7 - копія постанови про відкриття виконавчого провадження).

14 червня 2012 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Крайчинським С.С. було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №27878184 на підставі п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» з виконання виконавчого листа № 2-а-481-1. У дані постанові зазначено, що відповідно до листа №6779/11 від 07.06.2012 року УПФ України у Святошинському районі м. Києва повідомлено про фактичне повне виконання рішення суду, суму в розмірі 84 789 грн.є 27 коп. перераховано на рахунок стягувача 24.12.2011 року (а.с.8 - копія постанови про закінчення виконавчого провадження).

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Медвєдєвим О.В про відкриття виконавчого провадження від 20 серпня 2013 року, розглянута заява про примусове виконання рішення №54552/09, виданого 25.07.2013 року Європейським судом з прав людини, згідно якого боржником є держава, а стягувачем ОСОБА_1 (а.с.40 - копія постанови про відкриття виконавчого провадження).

Як вбачається з довідки УПФ України в Святошинському районі м. Києва від 04 вересня 2013 року за №17304/6-1п, виданої ОСОБА_1, з 01.01.2009 року по довічно пенсія призначена відповідно до рішення суду з прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб в розмірі 498 грн. 00 коп. Сума боргу станом на 04.09.2013 року становить 88 796 грн. 50 коп. З 01.01.2011 року пенсія в повному обсязі відповідно до рішення суду не виплачується у зв'язку з постановою Кабінету Міністрів України №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (а.с.33 - копія листа).

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 10 жовтня 2013 року, заяви ОСОБА_1 та УПФ України в Святошинському районі м. Києва про роз'яснення постанови суду від 15 червня 2009 року задоволено, роз'яснено постанову Святошинського районного суду м. Києва від 15 червня 2009 року, зазначивши, що виплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії з 01.01.2009 року повинні здійснюватись відповідно до ст.ст.49, 50 ч.4, ст.54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням підвищення мінімального розміру пенсії, який змінювався щороку згідно Законів про Державний бюджет.

Як вбачається з листа УПФ України в Святошинському районі м. Києва від 15 листопада 2013 року за №475/09/к-423, адресованого на ім'я ОСОБА_1, 12.08.2011 року позивачу було зроблено перерахунок пенсії відповідно до постанови Святошинського районного суду м. Києва за період з 01.01.2009 року по 30.10.2011 року, сума доплати в розмірі 92 729 грн. 06 коп. була нарахована у вересні 2011 року. Відповідно до заяви від 17.10.2013 року №16068/07 та ухвали Святошинського районного суду м. Києва від 10.10.2013 року позивачу було проведено перерахунок державної та додаткової пенсії з 01.01.2009 року відповідно до ст.49, 50 ч.4, ст.54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням підвищення мінімального розміру пенсії, який змінювався щороку згідно Законів про Державний бюджет. Сума заборгованості по вищевказаному перерахунку становить 38 719 грн. 53 коп. Також зазначено, що виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Крім того, в листах УПФ України в Святошинському районі м. Києва від 09 грудня 2013 року за №504/09/к-423 та 18 листопада 2013 року за №2046/7-п, адресованих на ім'я ОСОБА_1 зазначені відомості стосовно суми заборгованості відповідача перед позивачем, роз'яснено яким чином проводився розрахунок основного розміру пенсії та додаткової пенсії, із зазначенням розміру цих пенсій, а також безпосередньо відображено детальний розрахунок.

Також, як вбачається з письмової вимоги старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України за №14-271/16 від 11.01.2014 року №14-271-5/16, останній вимагав у Департаменту планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Міністерства юстиції України в 10 денний строк, провести дії, спрямовані на виконання рішення №54552/09, виданого Європейським судом з прав людини у справі «Хворостяной та інші проти України», сплатити на користь ОСОБА_1 вищевказану заборгованість (пеню) за несвоєчасне виконання рішення Суду, згідно документів, направлених 10.09.2013 року на адресу зазначеного Департаменту, а також Секретаріату Урядового Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, здійснити належний контроль та нагляд за виконанням рішення Європейського суду з прав людини та ін.

Відповідно до п.11 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому ч.3 ст.75 цього Закону.

Так, згідно ч.3 ст.75 Закону, у разі, якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

Отже, листи Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва та Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві містять суперечливу інформацію, зокрема, щодо того, що позивачеві проведено перерахунок пенсії боржником і рішення суду є виконаним, оскільки самим же боржником у листах зазначено, що наявна заборгованість, розрахунки якої були додані до відповідних листів.

Згідно ч.3 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження», у разі отримання документального підтвердження про повне виконання рішення боржником до початку його примусового виконання державний виконавець закінчує виконавче провадження в порядку, встановленому цим Законом.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, державний виконавець інформацію належним чином не перевірив та документального підтвердження про повне виконання рішення суду не отримав.

Частиною 4 ст.257 КАС України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Приписи ч.1 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» покладають на державного виконавця обов'язок вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Також, відповідно до ч. 2, 3 ст. 11 цього Закону встановлено, що державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом та має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню.

До того ж, з метою захисту інтересів стягувача державний виконавець має право одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що державним виконавцем було вчинено не всі виконавчі дії, передбачені Законом України «Про виконавче провадження» по виконанню виконавчого листа № 2а-481-1/11 та винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з порушенням норм чинного законодавства, оскільки останній не вжив у повному обсязі заходів щодо примусового виконання постанови суду.

Таким чином, відповідачем не було надано доказів на спростування доводів позивача, а тому суд, дослідивши письмові докази у їх сукупності та співставленні, що містяться в матеріалах справи, дійшов до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та відповідають вимогам закону, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись вимогами ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст.8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, вимогами Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 8, 12, 41, 158-160, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання незаконною постанови про закінчення виконавчого провадження та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати незаконною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Крайчинського С.С. про закінчення виконавчого провадження №27878184 від 14 червня 2012 року, як таку, що не відповідає вимогам чинного законодавства та прийнята з порушенням вимог Закону України «про виконавче провадження».

Зобов'язати головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Крайчинського С.С. відновити виконавче провадження №27878184 згідно виконавчого листа №2-а-481-1, виданого 15 липня 2011 року Святошинським районним судом м. Києва про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.01.2009 року, за виключенням проведених виплат, та здійснити заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання судового рішення, зазначеного у виконавчому листі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ: