Головуючий у 1 інстанції - Жамбровський С.І.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
06 березня 2014 року справа №223/1136/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Старосуда М.І.,
секретар судового засідання Варчук О.М.,
з участю представника відповідача Вадзюк Т.Т.,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Вугледарі Донецької області на постанову Вугледарського міського суду Донецької області від 23 січня 2014 року у справі № 223/1136/13-а за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Вугледарі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Вугледарського міського суду Донецької області від 23 січня 2014 року позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Вугледарі Донецької області (далі - УПФУ в м.Вугледарі) про визнання дій неправомірними, та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме: визнано незаконним та скасовано рішення УПФУ в м.Вугледарі № 832 від 05.11.2013 року про відмову ОСОБА_3 у перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати; зобов'язано УПФУ в м. Вугледарі провести з 01.11.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби і індексації заробітної плати , які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено збір на загальне обов'язкове пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу". (а. с. 37-38).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії (а. с. 39).
Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просив скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Позивач в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФУ в м.Вугледарі та отримує пенсію з 2011 року, призначену на підставі Закону України «Про державну службу». До виходу на пенсію позивач працювала в Мар'їнській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на посаді головного державного податкового інспектора (а. с. 9, 19).
1 листопада 2013 року ОСОБА_3 звернулася до УПФУ в м.Вугледарі з заявою про перерахунок назначеної пенсії, оскільки пенсія призначена без урахування щорічних виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з наданням нової довідки, виданої Мар'їнською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 30.10.2013 року № 6058/10/05-113 про складові заробітної плати для обчислення пенсії ( а. с. 20, 21).
В довідці Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 30.10.2013 року № 6058/10/05-113 про складові заробітної плати (останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_3 за період з 01.03.2009 року до 28.02.2011 року виплачена матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів; всього разом - 15659,33 грн. На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 21).
Рішенням УПФУ в м.Вугледарі № 832 від 05.11.2013 року позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові проблеми, індексація заробітної плати, не є складовими заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії (а. с. 22-23).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі, щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на підставі довідки Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 30.10.2013 року № 6058/10/05-113.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII ( далі Закон №3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).
Статтею 2 Закону №108 визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. (Правова позиція Верховного Суду України, викладена в постанові від 20.02.2012 року).
Таким чином, твердження пенсійного органу про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, включені в довідку, для нарахування та обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які, щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, які зазначені в довідці Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 30.10.2013 року № 6058/10/05-113 про складові заробітної плати ОСОБА_3 за період з 01.03.2009 року до 28.02.2011 року, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду відсутні.
В повному обсязі ухвала складена 6 березня 2014 року.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Вугледарі Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Вугледарського міського суду Донецької області від 23 січня 2014 року у справі № 223/1136/13-а за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Вугледарі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді М.М. Гімон
М.І. Старосуд