Україна
про залишення апеляційної скарги без руху
06 березня 2014 р. справа № 233/384/14-а
Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду Губська Л.В., розглянувши апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації на постанову Костянинівського міськрайонного суду Донецької області від 30 січня 2014 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої суми щомісячної державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
До Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга відповідача на постанову Костянинівського міськрайонного суду Донецької області від 30 січня 2014 року в адміністративній справі № 233/384/14-а.
Ознайомившись з даною апеляційною скаргою, вважаю, що вона не відповідає вимогам ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 187 КАС України, до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Згідно ч. 2 ст. 87 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлені законом.
Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлені Законом України "Про судовий збір", який набрав чинності з 1 листопада 2011 року.
Судовий збір відповідно до Закону України "Про судовий збір" може сплачуватися як у безготівковій, так і в готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку та справляється за місцем розгляду справи.
У разі коли сплата судового збору здійснюється шляхом перерахування коштів з рахунка вкладника, відкритого в установі банку, додається довідка, засвідчена підписом контролера та скріплена печаткою установи банку. Відповідно до частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" пункт 3.2 за подання апеляційної скарги на рішення адміністративного суду ставка судового збору складає 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви. Відповідно до пункту 3.1 при подані заявленого позову повинно бути сплачено судовий збір із ставки 0,06 розміру мінімальної заробітної плати. Враховуючи, що відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня 2014 року складає 1218 грн. 00 коп., апелянтом при поданні апеляційної скарги повинний бути сплачений судовий збір в сумі 36,54 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, в апеляційні скарзі відповідача міститься клопотання про звільнення його від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги, у зв'язку з тим, що управління є державною бюджетною установою.
Разом з тим, заявлене клопотання задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Так, відповідно до п.20 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», пільги щодо сплати державного мита мають органи праці та соціального захисту населення - за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством.
Проте, враховуючи, що відповідач - управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації не є позивачем по справі, як того вимагають вищезазначені положення Закону України «Про судовий збір», то пільги щодо сплати судового збору за подання апеляційної скарги на нього по цій справі не розповсюджуються.
Крім того, відсутність фінансування на витрати по сплаті судового збору не є поважною причиною для звільнення відповідача від сплати судового збору, тому що держава не визнала за необхідне звільнити державний орган - Управління праці та соціального захисту населення від сплати судового збору.
Таким чином, апелянту потрібно сплатити судовий збір в розмірі 36,54 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів - Калінінський район м. Донецька 22030001, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38034015, рахунок отримувача - 31210206781005, банк отримувача - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, код банку отримувача - 834016, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір, за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації, Донецький апеляційний адміністративний суд.
Крім того, згідно ч. 5 ст. 187 КАС України, апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження, якщо цей документ не подавався раніше. В апеляційній скарзі зазначається дата її подання.
З апеляційної скарги вбачається, що вона підписана виконуючим обов'язки начальника управління ОСОБА_3, при цьому документ про повноваження даного представника до суду не надано та в матеріалах справи вони відсутні.
З огляду на викладене, апелянту необхідно надати до суду наказ про те, що дана особа виконує обов'язки начальника управління на час подання апеляційної скарги.
Згідно з ч. 3 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач, -
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації на постанову Костянинівського міськрайонного суду Донецької області від 30 січня 2014 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої суми щомісячної державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - залишити без руху і встановити термін для усунення недоліків апеляційної скарги до 20 березня 2014 року.
Роз'яснити заявникові, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга буде повернута.
Ухвала про залишення апеляційної скарги без руху може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя Л.В. Губська
Губська Л.В.