Постанова від 04.03.2014 по справі 427/10964/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Олейнікова Г.М.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 року справа № 427/10964/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді Старосуда М.І., суддів Василенко Л.А., Гімона М.М., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області на постанову Свердловського міського суду Луганської області від 24 січня 2014 р. у справі № 427/10964/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернулась до Свердловського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області про скасування рішення відповідача та зобов'язання вчинити певні дії, зазначивши, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області з 22 червня 2010 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням виплачених їй інших виплат, які входять до структури заробітної плати державного службовця відповідно довідки про складові заробітної плати №3675 від 03.12.2013. Однак, рішенням відповідача №531 від 12.12.2013 року їй відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач просила скасувати вказане рішення, визнати протиправним такі дії відповідача та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з дати її призначення з урахуванням інших виплат.

Постановою Свердловського міського суду Луганської області від 24 січня 2014 р. позов ОСОБА_2 задоволено. Скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області №531 від 12.12.2013 року «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 24.06.2013 року з урахуванням усіх складових частин заробітної плати, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки виконавчого комітету Свердловської міської ради Луганської області №3675 від 03.12.2013 року.

Не погодившись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку управлінні Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області з 22 червня 2010 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

03 грудня 2013 року позивач звернулась з заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, які входять до структури заробітної плати державного службовця.

За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач рішенням №531 від 12.12.2013 відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що інші виплати, що зазначені в довідці, не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця (а.с. 9).

Однак, колегія суддів зазначає, що частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» №108/95, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, а саме: з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці про складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.

Крім того, колегія суддів зазначає, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, однак зазначає, що судом не вірно вказано дату, з якої відповідача зобов'язано здійснити перерахунок, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Колегія суддів зазначає, що, оскільки позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії до 15 грудня 2013 року, тому позовні вимоги щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії підлягають задоволенню з 01 грудня 2013 року.

За таких обставин, колегія суддів прийшла до висновку, що постанова суду підлягає зміні, а саме в третьому абзаці резолютивної частини слід змінити дату « з 24 червня 2013 року» на дату « з 01 грудня 2013 року»

Керуючись ст.ст.195,197,198,201,205,207, КАС України, колегія суддів , -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області на постанову Свердловського міського суду Луганської області від 24 січня 2014 р. у справі № 427/10964/13-а - задовольнити частково.

Постанову Свердловського міського суду Луганської області від 24 січня 2014 р. у справі № 427/10964/13-а - змінити.

В третьому абзаці резолютивної частини змінити дату « з 24 червня 2013 року» на дату « з 01 грудня 2013 року».

В інщій частині постанову залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Колегія суддів М.І.Старосуд

Л.А. Василенко

М.М.Гімон