Ухвала від 05.03.2014 по справі 812/9839/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Чернявська Т.І.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2014 року справа №812/9839/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Геращенка І.В.

суддів Арабей Т.Г., Губської Л.В.

секретар судового засідання Томах О.О.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - Марусєва Л.М. - за довір. від 03.12.2013 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Первомайськвугілля» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року у справі № 812/9839/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 та Списком № 2,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області (з урахуванням уточнених позовних вимог) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії у розмір 47914 грн. 15 коп. за період 2009 року - 2012 року та з січня по жовтень 2013 року включно.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року у справі № 812/9839/13-а (суддя Чернявська Т.І.) позовні вимоги задоволені у повному обсязі.

Стягнуто з державного підприємства «Первомайськвугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за 2009-2012 роки та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 40623,04 грн. та заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 01 листопада 2012 року по 31 грудня 2012 року включно та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 7291,11 грн.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Вважає, що постанова суду прийнята при неповному та не всебічному досліджені усіх матеріалів справи, висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи.

Зазначає, що ОСОБА_3 працювала в Науково-дослідницькій станції (відокремлений підрозділ виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», що існував з 1981 по 1993 роки), у зв'язку з чим, вважає себе неналежним відповідачем

Наголошує на тому, що ДП «Первомайськвугілля» не є правонаступником Науково-дослідницької станції (НДС), що була відокремленим підрозділом Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» і 04.08.1993 року, згідно наказу № 77 в/о «Первомайськвугілля» було ліквідовано. Відповідно, в/о «Первомайськвугілля», було правонаступником та зберігачем архіву вказаного підрозділу. Після чого в/о «Первомайськвугілля» було реорганізоване, згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України № 572 від 14.11.1996 року в ДХК «Первомайськвугілля», яке на теперішній час не ліквідоване та фактично є правонаступником НДС. Згідно наказу Мінпаливенерго № 71 від 12.02.2003 року було утворено нове Державне підприємство «Первомайськвугілля» шляхом виділення із складу ДХК «Первомайсквугілля» частини дочірніх підприємств. З вказаного наказу вбачається, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» є правонаступником тільки тих дочірніх підприємств, які ввійшли до його складу у якості відокремлених підрозділів.

Довідка про підтвердження пільгового стажу ОСОБА_3 була видана ДП «Первомайськвугілля», бо воно є зберігачем архіву ДХК «Первомайськвугілля», яке до теперішнього часу знаходиться в Державному реєстрі, не ліквідоване у встановленому законом порядку та не має у своєму складі будь-яких працівників.

Також зазначає, що частина позовних вимог у сумі 16793,61 грн. - стосовно витрат на виплату пенсії за Списком № 1 ОСОБА_3 у період з 01.01.2011 року по 31.10.2012 року взагалі не підлягала стягненню, оскільки постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05.12.2012 року стягнуто з ДП «Первомайськвугілля» заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 в розмірі 16793,61 грн., призначеній фізичній особі ОСОБА_3 у 2011 та 2012 роках.

У судовому засіданні представник відповідача наголошував на задоволені апеляційної скарги.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про участь у розгляді справи в апеляційної інстанції не заявлено.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, колегія суддів встановила.

Державне підприємство «Первомайськвугілля», ідентифікаційний код 32320594, є юридичною особою, зареєстроване платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області направлялися на адресу ДП «Первомайськвугілля» розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно:

- до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за періоди за 2009-2012 роки та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року;

- до пункту «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за періоди з 01 листопада 2012 року по 31 грудня 2012 року включно та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року.

У зв'язку з тим, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» не сплатило позивачу зазначену в розрахунках за період 2009-2012 років та з січня 2013 року по жовтень 2013 року включно суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3, призначеної на пільгових умовах за Списком № 1, у відповідача утворилась заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 в сумі 40623,04 грн.

У зв'язку з тим, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» не сплатило позивачу зазначену в розрахунках за листопад-грудень 2012 року та з січня 2013 року по жовтень 2013 року, включно суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3, призначеної на пільгових умовах за Списком № 2, за відповідачем утворилась заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 в сумі 7291,11 грн., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Сума заборгованості підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б»-«з» статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», картками особового рахунку за Списком № 1 та Списком № 2 станом на 01 листопада 2013 року.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції, апелянт вказує на порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає такий висновок частково правомірним, а апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України..

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

За приписами п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.

Тобто, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо доводів відповідача про те, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» не є повним правонаступником ДХК «Первомайськвугілля», а саме Нормативно-дослідницької станції Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала повний робочий день на Нормативно-дослідницькій станції Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» і за період з 11 червня 1985 року по 01 вересня 1987 року виконувала у виробництві горні роботи за професією - хронометражист підземний, зайнятий на підземних роботах 50 % та більше робочого часу у році, що передбачена Списком 1.1.1 розділ 10/0100і підрозділ 25227, про що свідчать подання про призначення пенсії від 22 січня 2008 року № 8 та довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 16 листопада 2007 року № 01/а-12.

Згідно до наказів Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» від 27 березня 1981 року № 142 та № 143 створено обліково-контрольну групу з обслуговування, у тому числі, нормативно-дослідницької станції Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», облік особового складу робітників нормативно-дослідницької станції здійснює дирекція по кадрам об'єднання, планову чисельність та фонд заробітної плати передано управлінню технічного контролю якості вугілля та стандартів.

Наказом Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» від 18 вересня 1989 року № 160 обліково-контрольна група з обслуговування, у тому числі, нормативно-дослідницької станції Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» ліквідована. В штат управління технічного контролю якості вугілля та стандартів введено бухгалтерію у складі трьох осіб для здійснення обліку та інших бухгалтерських операцій, у тому числі, нормативно-дослідницької станції виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».

Наказом Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» від 01 березня 1996 року № 26 Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів реорганізовано у «Вуглезбут» Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля».

Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України від 14 листопада 1996 року № 572 створено Державну холдингову компанію «Первомайськвугілля» на базі Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля». Державна холдингова компанія «Первомайськвугілля» визначена зазначеним наказом правонаступником прав та обов'язків Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля». Крім того, державні відкриті акціонерні товариства, створені на підприємстві Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», у тому числі, Державне відкрите акціонерне товариство «Вуглезбут» Виробничого об'єднання «Первомайськвугілля», перетворено в дочірні підприємства Державної холдингової компанії «Первомайськвугілля».

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 12 лютого 2003 року № 71 реорганізовано Державне відкрите акціонерне товариство «Вуглезбут» дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Первомайськвугілля» шляхом перетворення його в Державне підприємство «Первомайськвуглезбут», з встановленням, що правонаступником Державного відкритого акціонерного товариства «Вуглезбут» Дочірнього підприємства Державної холдингової компанії «Первомайськвугілля» є державне підприємство «Первомайськвуглезбут».

Відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 17 травня 2006 року № 278 припинено діяльність Державного підприємства «Первомайськвуглезбут» шляхом реорганізації - приєднання до Державного підприємства «Первомайськвугілля», з встановленням, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» є правонаступником усіх прав та обов'язків Державного підприємства «Первомайськвуглезбут» після завершення процедури припинення діяльності цієї юридичної особи, відповідно до чинного законодавства.

З Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, розміщених на офіційному веб-сайті державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр», який є технічним адміністратором єдиних та державних реєстрів, розпорядниками яких є Державна реєстраційна служба України та Державна служба України з питань регуляторної політики та підприємництва, вбачається, що юридична особа - Державне підприємство «Первомайськвуглезбут», припинено (12 вересня 2006 року, номер запису 1 388 111 0005 000341).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним відповідачем у справі щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_3 є державне підприємство «Первомайськвугілля».

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» розроблена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.

Відповідно п. 6.1 вказаної Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій в таких розмірах:

1) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:

- 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

- 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

- 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

- 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2012 році та у 2013 році.

2) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) до Пенсійного фонду України.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України).

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (пункт 6.9 розділу 6 Інструкції).

Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Відповідно п. 7 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів зазначає, що отримавши розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б»-«з» статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», не надавши на них до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області заперечень та не оскарживши розрахунки в суді, державне підприємство «Первомайськвугілля» фактично узгодило такі розрахунки.

Аналізуючи приведене законодавство та нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини та встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного підприємства «Первомайськвугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 01 листопада 2012 року по 31.12.2012 року та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 23829,43 грн. та заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 01 листопада 2012 року по 31 грудня 2012 року, включно та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 7291,11 грн., оскільки отримавши розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відповідач не надавши на них до позивача заперечень та не оскарживши розрахунки в суді фактично узгодив такі розрахунки, тобто, визначена в розрахунках сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підлягає сплаті відповідачем.

Разом з тим, колегія суддів зазначає наступне.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року у справі № 2а/1270/9069/2012 адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 16793,61 грн. задовольнити повністю.

Стягнуто з Державного підприємства «Первомайськвугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 в розмірі 16793 грн. 61 коп., а саме відшкодування фактичних витрати на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах фізичній особі ОСОБА_3 за Списком № 1 за 2011, 2012 роки.

Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року у справі № 2а/1270/9069/2012 набрала законної сили.

Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За приписами частин 2, 3, 4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом. Судові рішення інших держав є обов'язковими до виконання на території України за умов, визначених законом, відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Згідно ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

За приписами п. 4 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з Державного підприємства «Первомайськвугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за 2009-2012 роки та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 16793,61 грн.

За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що в іншій частині постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, висновки суду відповідають обставинам справи, тому не вбачає підстав для скасування постанови.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2, ст. 72, ст. 157, ст.160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 254, ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Первомайськвугілля» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року у справі № 812/9839/13-а - задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року у справі № 812/9839/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в частині стягнення з Державного підприємства «Первомайськвугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за 2009-2012 роки та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 16793,61 грн. - скасувати та закрити провадження.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року у справі № 812/9839/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 та Списком № 2 - в частині стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 листопада 2012 року по 31 грудня 2012 року та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 23829,43 грн. (двадцять три тисячі вісімсот двадцять дев'ять гривень сорок три копійки) та заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 01 листопада 2012 року по 31 грудня 2012 року включно та з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 7291,11 грн. (сім тисяч двісті дев'яносто одна гривня одинадцять копійок) - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 05.03.2014 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 07.03.2014 року.

Головуючий суддя І.В.Геращенко

Судді Т.Г.Арабей

Л.В.Губська