Головуючий у 1 інстанції - Соболєв Є.О.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
06 березня 2014 року справа №430/2757/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Старосуда М.І.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області на постанову Станично-Луганського районного суду Луганської області від 15 січня 2014 року у справі №430/2757/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач - ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області), в якому просила: визнати неправомірними та протиправними дії УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області щодо відмови врахування інших виплат у складі заробітної плати (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати УПФУ в Станично-Луганському районі здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця з 30 червня 2010 року, з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум згідно довідки УПФУ в Станично-Луганському районі від 299.10.2013 року за № 5129/04-06, з урахуванням складової заробітної плати в частині інших виплат (індексація доходів, матеріальна допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), загальна сума виплат 14977,01 грн. у розмірі 86 відсотків (а. с. 2-5).
Ухвалою Станично-Луганського районного суду Луганської області від 15 січня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 до УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог за період з 30 червня 2010 року до 5 травня 2013 року залишено без розгляду, в зв'язку з порушенням строку звернення до суду (а. с. 28). Ухвала в апеляційному порядку не оскаржена.
Постановою Станично-Луганського районного суду Луганської області від 15 січня 2014 року позов ОСОБА_2 задоволено, а саме: визнано неправомірними дії УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії; зобов'язано УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області з урахуванням здійснених виплат провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 86 відсотків заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів, які виплачувались з 01.01.2008 року до 29.06.2010 року, починаючи з 6 травня 2013 року (а. с. 29, 30).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії (а. с. 34-37).
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила матеріали справи і дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області, отримує пенсію за віком з 30.06.2010 року, як державний службовець згідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 86% від заробітної плати державного службовця. До виходу на пенсію позивач працювала на посаді заступника начальника в УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області (а. с. 7, 8, 21).
29 жовтня 2013 року ОСОБА_2 звернулася до УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки пенсія призначена без урахування щорічних виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати державного службовця у розмірі 86%, з наданням нової довідки, виданої УПФУ в Станично-Луганському районі луганської області від 29.10.2013 року № 5129/04-06 про складові заробітної плати для обчислення пенсії (а. с. 10).
В довідці УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області від 29.10.2013 року № 5129/04-06 про складові заробітної плати (останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_2 за період з 01.06.2008 року до 29.06.2010 року виплачені у червні 2008 року матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі - 3406,60 грн., у квітні 2009 року матеріальна допомога на оздоровлення - 3561,39 грн., у грудні 2009 року матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 3372,92 грн., у травні 2010 року матеріальна допомога на оздоровлення - 3093,64 грн., всього 13434,55 грн. та індексація за 2008 - 2009 роки - 1542,16 грн. На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 11).
Рішенням УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області від 30 жовтня 2013 № 46/м-5/02-04 року позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що до заробітної плати, яка враховується при призначенні пенсії державним службовцям, не включається матеріальна допомога та індексація заробітної плати, так як ці виплати не зазначені в переліку складових заробітної плати, перелічених в ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути враховані при визначенні пенсії державним службовцям (а. с. 9).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі, щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на підставі довідки УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області від 29.10.2013 року № 5129/04-06.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон №3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням зазначеної норми закону позивачеві призначена пенсія відповідно до стажу її роботи на державній службі в розмірі 86% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).
Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, твердження пенсійного органу про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація, включені в довідку, для нарахування та обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які, щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, які зазначені в довідці УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області від 29.10.2013 року № 5129/04-06 про складові заробітної плати ОСОБА_2 за період з 01.06.2008 року до 29.06.2010 року, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Отже, висновок суду першої інстанції про те, що відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, на підставі довідки УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області від 29.10.2013 року № 5129/04-06 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії є таким, що ґрунтується на законі, внаслідок чого спірне рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії підлягає скасуванню, а позовні вимоги - частковому задоволенню, оскільки суд першої інстанції невірно задовольнив позовні вимоги в межах шестимісячного строку звернення до суду з 06.05.2013 року.
Позивач звернувся до УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області з заявою про перерахунок 29.10.2013 року на підставі нової довідки від 29.10.2013 року про заробітну плату з іншими складовими заробітної плати, ніж була надана при призначенні пенсії в 2010 році. Тобто підстав для перерахунку пенсії до надання довідки від 29.10.2013 року не було.
Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З врахуванням зазначеної норми ст.45 Закону №1058 колегія суддів вирішила, що порушене право позивача на обчислення розміру пенсії на підставі довідки УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області від 29.10.2013 року № 5129/04-06 підлягає відновленню з 01.11.2013 року, оскільки позивач звернувся за перерахунком з наданням нової довідки про складові заробітної плати до пенсійного органу 29.10.2013 року.
Позовні вимоги за період з 06.05.2013 року до 31.10.2013 включно задоволенню не підлягають за необґрунтованістю, оскільки як зазначено вище, до пенсійного органу довідка з іншими складовими заробітної плати надана позивачем 29.10.2013 року, а отже у пенсійного органу не було підстав для здійснення перерахунку пенсії.
На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції внаслідок помилкового застосування норм матеріального права частково невірно вирішено спір, тому постанова суду про задоволення позовних вимог за період з 06.05.2013 року до 31.10.2013 підлягає скасуванню, а в решті без змін.
Також судом правильно вирішено питання щодо розподілу судових витрат, а саме, стягненню на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету пропорційно до задоволених позовних вимог підлягають документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору до суду першої інстанції в розмірі 68,82 грн. (а. с. 1).
Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.3, ст. 202 ч.1 п.4, ст. 205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області задовольнити частково.
Постанову Станично-Луганського районного суду Луганської області від 15 січня 2014 року у справі №430/2757/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 30.10.2013 року № 46/м-5/02-04 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, починаючи з 1 листопада 2013 року з урахуванням отриманих суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 29.10.2013 року № 5129/04-06 з врахуванням виплачених сум пенсії.
В задоволені решти позовних вимоги відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень 82 копійки).
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді М.М. Гімон
М.І. Старосуд