Головуючий у 1 інстанції - Тверський С.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
05 березня 2014 року справа №219/7787/2013-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,
секретар судового засідання Іллінов О.Є.,
за участю представників позивача Божко Л.М., Блєднова В.П.,
представника відповідача Іванушкіна І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Артемівської центральної районної лікарні на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 січня 2014 року по адміністративній справі №219/7787/13-а за позовом Артемівської центральної районної лікарні до Артемівської міської ради, Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради про скасування рішення,-
Позивач з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.113-117) просив визнати незаконним п.2.2 Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівська, затвердженого рішенням Артемівської міської ради від 26.12.2012 року за №6/33-580 та викласти цей пункт в новій редакції; визнати незаконним та скасувати наказ начальника Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради від 18.06.2013 року №128п «Про надання нежитлового приміщення, площею 64,00 кв.м., розташованого за адресою м. Артемівськ вул.. Артема-10 ТОВ «Фармасел».
В обгрунтування позову зазначив, що наказ прийнятий з порушенням Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівська, затвердженого рішенням Артемівської міської ради 26.12.2012 року №6/33-580. Відповідач своєчасно не ознайомив позивача з цим Положенням, чим порушив права позивача як балансоутримувача.
Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 січня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити позов.
В обґрунтування зазначив, що суд не прийняв до уваги, що Управлінням муніципального розвитку протиправно передано в оренду приміщення лікарні, яке необхідно для нужд самої лікарні - відкриття відділення екстреної (невідкладної) допомоги.
Крім цього, відповідач, передаючи приміщення в оренду, не оголосив та не провів конкурс оренди приміщення комунальної власності.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Нежитлове приміщення за адресою: м. Артемівськ, вул.. Артема, 10 площею 64,0 кв.м. є власністю територіальної громади м. Артемівськ в особі Артемівської міської ради, знаходиться на балансі Артемівської центральної районної лікарні, перебувало в оренді ТОВ «МЄЛІКРОНОН» для розміщення аптеки за договором довгострокової оренди нерухомого майна (нежитлових приміщень, будівель, споруд) комунальної власності територіальної громади м. Артемівська № 13/05 від 23.11.2005 року.
Строк оренди, встановлений п. 8.1. договору оренди до 22.11.2015 року. (а.с.163-167)
05.04.2013 року на підставі додаткової угоди № 57/13 до договору оренди він припинений, про що підписано відповідний акт приймання - передачі. (а.с.42,66-71,74-75)
Починаючи з 06.04.2013 року нежитлове приміщення фактично не використовується.
12.04.2013 року позивач звернувся до Управління муніципального розвитку
Артемівської міської ради з листом, в якому просив виключити нежитлове
приміщення з переліку вільних об'єктів, які можуть бути надані в оренду та не розглядати
питання подальшої його передачі в оренду.
В листі також зазначено, що нежитлове приміщення буде використане Артемівською центральною районною лікарнею для відкриття відділення екстреної (невідкладної) допомоги, для розміщення фізіотерапевтичних кабінетів, ЕКГ тощо. (а.с.43) Зазначений лист отриманий відповідачем 12.04.2013 року.
При цьому до листа не надано жодного документу, які підтверджували би необхідність позивача в приміщенні для відкриття відділення екстреної (невідкладної) допомоги.
30.05.2013 року до Управління муніципального розвитку Авдіївської міської ради (далі Управління) надійшла заява від ТОВ «Фармасел» про передачу в оренду приміщення за адресою: м. Артемівськ, вул.. Артема, 10 площею 64,0 кв.м.
04.06.2013 року Управлінням розміщено на офіційному сайті Артемівської міської ради інформацію про намір передати в оренду нежитлове приміщення комунальної власності терітторіальної громади м. Артемівська. (а.с.178)
18.06.2013 року наказом Управління №128п передано в оренду зазначене нежитлове приміщення ТОВ «Фармасел» для розміщення аптечного кіоску. (а.с.104)
Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівська, затверджено рішенням Артемівської міської ради від 26.12.2012 року за №6/33-580 (а.с.48-55). Проект положення як регуляторного акту оприлюднений на офіційному сайті Авдіївської міської ради, про що є повідомлення в газеті «Вперед» №86 від 24.10.2012 р., а в цій же газеті №2 від 09.01.2013 року опубліковано повідомлення про прийняття цього Положення. (а.с.101-102)
Відповідно до ст. 29. ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить власні повноваження з приводу управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
На підставі ст.5 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Оскільки Артемівська центральна районна лікарня є тільки балансоутримувачем нежитлового приміщення площею 64,0 кв м за адресою: м. Артемівськ, вул.. Артема, 10, власником цього майна є територіальна громада м Артемівська в особі Артемівської міської ради, тобто спірне приміщення перебуває у комунальній власності, тому є неспроможними доводи апелянта про належність спірного приміщення саме позивачу.
Крім цього, п. 4.6. Статуту Артемівської центральної міської лікарні визначено, що установа має право здавати в погодинний та одноразовий найм майно, володіти, користуватися та розпоряджатися закріпленим за ним майном територіальної громади тільки за погодженням засновника.
Також судова колегія не приймає доводи апелянта, що відповідач належним чином не довів до відома Артемівської центральної районної лікарні Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівська, затвердженого рішенням Артемівської міської ради від 26.12.2012 року за №6/33-580, оскільки ці доводи спростовуються діями відповідача щодо оприлюднення зазначеного регуляторного акту.
Крім цього, судова колегія зазначає, що суд не може підміняти та брати на себе повноваження органів місцевого самоврядування, а саме вносити зміни до будь-яких регуляторних актів, які приймаються радами відповідно до положень ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»
Відповідно до ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» Артемівською міською радою рішенням №6/33-580 від 26.12.2012 року прийнято Положення про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівська (далі Положення), яким визначено порядок передачі в оренду об'єктів права комунальної власності територіальної громади м.Артемівська.
Відповідно до п. 2.2. Положення орендодавцем від імені територіальної громади м. Артемівська щодо оренди комунального майна є Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради.
На підставі п.п.3.5,3.6 Положення фізичні або юридичні особи, які бажають укласти договір оренди подають до Управління заяву.
До заяви про намір взяти комунальне майно в оренду (або для участі в Конкурсі) потенційний орендар надає певний пакет документів.
Відповідно до п.3.13 Положення відділ протягом 15 днів після реєстрації заяви розміщує на офіційному сайті міської ради оголошення про намір передати майно в оренду. Оголошення має містити інформацію про адресу, площу, балансоутримувача об'єкта оренди, можливий строк оренди.
На підставі п.3.14. Положення протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення про намір передати майно в оренду відділ приймає заяви про оренду майна.
Згідно з п.3.15 Положення якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться. Орендодавець протягом 3-х робочих днів видає наказ про передачу майна в оренду заявнику.
Пунктом 3.16. Положення передбачено, що у передачі в оренду об'єктів (в укладені договору оренди на новий строк) може бути відмовлено, якщо:
власником було прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку об'єкта оренди;
об'єкт включено до переліку об'єктів, що потребують залучення інвестицій
згідно з рішенням міської ради;
об'єкт належить на правах оренди або іншому майновому праві іншим особам;
у разі наявності заяв на оренду майна з боку осіб, яким майно надається відповідно до законодавства та цього Положення без проведення конкурсу;
об'єкт оренди зарезервований для оперативного розміщення органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, інших бюджетних установ, комунальних підприємств тощо;
запропоновані умови подальшої експлуатації об'єкта оренди не відповідають напрямкам розвитку відповідної інфраструктури на цій території міста;
порушені вимоги цього Положення;
орендоване майно необхідне для власних потреб територіальної громади міста;
є інші підстави, передбачені законами.
Виходячи з матеріалів справи, на підставі вищезазначених положень суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що Управлінням муніципального розвитку виконано свої зобов'язання щодо порядку передачі комунального майна в оренду, а саме - отримано заяву від ТОВ «Фармасел» від 30.05.2013 року про передачу приміщення в оренду, в 15 денний строк після реєстрації заяви (03.06.2013 року) розміщено на офіційному сайті міської ради оголошення про намір передати майно в оренду. Оскільки подано тільки одну заяву товариством «Фармасел», Управління відповідно до п.3.15 Положення конкурс не проводило, а видало наказ про передачу в оренду приміщення ТОВ «Фармасел».
Позивач не скористався своїм правом та не надав до Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради заяву з пакетом документів про намір взяти приміщення в оренду. Лист Артемівської центральної міської лікарні від 12.04.2013 року носить інформативний характер та не може розцінюватись як заява про намір отримати приміщення в оренду.
Таким чином, наказ Управління муніципального розвитку Артемівської міської ради від 18.06.2013 року №128п «Про оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Артемівська» прийнятий в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України.
На підставі викладеного судова колегія прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Артемівської центральної районної лікарні на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 січня 2014 року по адміністративній справі №219/7787/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 січня 2014 року по адміністративній справі №219/7787/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 05 березня 2014 року.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді В.А.Шальєва
М.В. Бишов