ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
05 березня 2014 року м.Львів № 813/471/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Гуменюк В.М., представник позивача Захарків М.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області до Управління з питань освіти, молоді та спорту Дрогобицької райдержадміністрації про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної фінансової інспекції у Львівській області до Управління з питань освіти, молоді та спорту Дрогобицької райдержадміністрації (далі -Управління освіти) з вимогою зобов'язати Управління з питань освіти, молоді та спорту Дрогобицької райдержадміністрації виконати вимогу від 04.07.2013 року № 03-15 м/5131, а саме вжити заходів шляхом проведення претензійно-позовної роботи для повного відшкодування коштів з ТзОВ «Інвестиції та проекти», приватними підприємцями ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, а також Рихтицькою і Солонською сільськими радами.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Державною фінансовою інспекцією у Львівській області відповідно до плану роботи на ІІ квартал 2013 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності управління з питань освіти, молоді та спорту Дрогобицької райдержадміністрації за період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року. За результатами проведеної ревізії складено акт ревізії фінансово-господарської діяльності з питань освіти, молоді та спорту Дрогобицької райдержадміністрації за період з 01.01.2011 року по 30.04.2011 року від 14.06.2013 року № 03-21/16, на підставі якого об'єктом контролю скеровано вимогу про усунення недоліків за наслідками ревізії від 04.07.2013 року №03-15/5131. На вказану вимогу 05.08.2013 року №483 з управління освіти надійшла інформація про усунення порушень за наслідками ревізії, проте сума вищезазначених порушень не відшкодована. Держфінінспекцією у Львівській області листом від 09.10.2013 року №03-15м/7758 повторно надіслано нагадування керівнику управління освіти щодо забезпечення відшкодування допущених порушень відповідно до вимог законодавства, у відповідь на яку від управління освіти надійшла інформація від управління освіти від 11.10.2013 року № 646 про відшкодування незаконних видатків, виявлених під час ревізії, відповідно до якої сума вищенаведених порушень не відшкодована, а також зазначається, що на повернення зайво використаних коштів на виконання проектних робіт відправлено відповідно претензію, а на відшкодування коштів, використаних на покриття витрат сторонніх осіб по оплаті комунальних послуг в жовтні 2013 буде подано цивільний позов.
Також, листом від 17.10.2013 року №671 управління освіти повідомило, що до ТзОВ «Інвестиції та проекти» виставлено претензію, на яку надано відповідь, що розрахунок вартості проектно-вишукувальних робіт проведений у відповідності до ДНБ Д.1.1-7-2000 «Правил визначення вартості проектно-вишукувальних робіт». Затверджених наказом Держбуду України від 14.12.2000 року №285.
Таким чином, вимоги Держфінінспекції у Львівській області від 04.07.2013 року №03-15м/5131, які відповідно до ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 року №2939-ХІІ є обов'язковим до виконання, а сума фінансових порушень залишилась не відшкодованою.
Представник позивача просить позовну заяву задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання призначене на 05.03.2014 року не забезпечив явку уповноваженого представника, через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання за вх. № 7846 у якому позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить суд розглядати справу у його відсутності. Зазначив, що відділом освіти проведені заходи щодо відшкодування коштів.
Суд заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи.
Державною фінансовою інспекцією у Львівській області проведено відповідно до плану роботи на ІІ квартал 2013 року ревізію фінансово-господарської діяльності управління з питань освіти, молоді та спорту Дрогобицької райдержадміністрації за період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року, результати якої відображено в акті від 14.06.2013 року № 03-21/16 (а.с. 7-70). Повідомлення про проведення ревізії направлено листом від 17.04.2013 року №03-15м/2884.
В ході ревізії встановлено та метеріалами справи підтверджено, що між управлінням освіти в особі в.о. керівника Стецка І.Т. та ТзОВ «Інвестиції та проекти» для виконання проектних робіт було укладено наступні договори:
- договір від 02.10.2012 року №101 на розробку робочого проекту по капітальному ремонту (термомодернізацію) із застосуванням енергозберігаючих технологій (утеплення стін, перекриття, заміну вікон та зовнішніх дверей) по об'єкту «СЗШ І-ІІІ ступенів в с. Лішня, Дрогобицького району, Львівської області»;
- договір від 02.10.2012 року №102 на розробку робочого проекту по капітальному ремонту (термомодернізацію) із застосуванням енергозберігаючих технологій (утеплення стін, перекриття, заміну вікон та зовнішніх дверей) по об'єкту «СЗШ І-ІІІ ступенів с. Уличне, Дрогобицького району, Львівської області»;
- договір від 02.10.2012 року №103 на розробку робочого проекту по капітальному ремонту (термомодернізацію) із застосуванням енергозберігаючих технологій (утеплення стін, перекриття, заміну вікон та зовнішніх дверей) по об'єкту «СЗШ І-ІІІ ступенів с. Вороблевичі, Дрогобицького району, Львівської області».
Зокрема, при виконанні вищевказаних договорів допущено порушення п. 4.2 та п. 4.13 Держаних будівельних норм України Д.1.1-7-2000 «Правил визначення вартості проектно-вишукувальних робіт», затверджених наказом Держбуду України від 12.12.2000 року №285 в частині невірно проведеного розрахунку вартості проектування фасадів, а саме, при визначенні вартості проектування фасадів в кошторисах на проектні роботи ТзОВ «Інвестиці та проекти» врахована завищена площа кожного з фасадів, які проектувалися, що призвело, відповідно, до завищення вартості розробки робочих проектів по капітальному ремонту (термомодернізації) із застосуванням енергозберігаючих технологій (утеплення стін, перекриття, заміну вікон та зовнішніх дверей) по нижче зазначених об'єктах на загальну суму 77880,00 грн.
Окрім цього, в 2011 році управлінням освіти з ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6 укладено договори на закупівлю послуг гарячого харчування. Пунктом 6.3.5 вказаних договорів передбачено оплату за користування основними засобами, які є на балансі управління освіти та використовувались підприємцями для надання послуг з організації гарячого харчування учнів (холодильники, електроплити, бойлери та інше обладнання). Водночас, управлінням освіти рахунки на оплату за використання основних засобів приватним підприємцям не надавались, оплата ними не здійснювалася, що є порушенням п.6 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, затвердженої рішенням Дрогобицької районної ради від 24.054.2007 №173 та п. 6.3.5 вищенаведених договорів про закупівлю послуг гарячого харчування. Вищезазначене правопорушення призвело до недоотриманням управлінням освіти орендної плати в сумі 5078,05 грн. Також на підставі п.п. 5.1.5, 6.3.5, 6.3.11 договорів від 24.01.2011 року №14, 06.04.2011 року №60 та від 29.03.2012 року №64 укладених управлінням освіти з ФОП ОСОБА_6 передбачено відшкодування підприємцем вартості електроенергії та газу використаних для своєї діяльності. За результатами проведеної ревізії встановлено, що за період з 01.01.2011 року по 31.08.2012 року за рахунок коштів загального фонду управління освіти покрито вартість теплової енергії, спожитої ФОП ОСОБА_6 на опалення приміщень харчоблоків їдалень при організації харчування учнів, на загальну суму 8765,12 грн., чим порушено вимоги п.п. 19, 23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 року №228.
В ході ревізії встановлено, що у приміщенні Далявської СЗШ І розміщено народний дім, який утримується за рахунок коштів Солонської сільської ради. За ревізійний період за рахунок коштів загального фонду управління освіти покрито вартість газу, використаної на опалення народного дому. Вищенаведене суперечить п.п. 19,23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2002 №228 та призвело до матеріальної шкоди нанесених управлінню освіти в сумі 19815,75 грн. Також ревізією встановлено, що в період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року на базі навчальних с. Снятинка і с. Добрівляни, які обслуговуються бухгалтерією управління освіти, були відкриті філії дошкільного навчального закладу «Сонечко» с. Рихтичі, які займали площу, відповідно, 50 кв.м. і 110 кв.м.
Водночас, в порушення п.п. 19, 23 Порядку № 228 відшкодування вартості спожитої філіями дошкільного навчального закладу електроенергії та опалення Рихтицькою сільською радою не здійснювалось, в зв'язку з чим управлінню освіти завдано матеріальної шкоди (збитків) в частині покриття витрат за спожиті комунальні послуги дошкільною установою на загальну суму 6244,57 грн. Окрім цього, відсутня інформація про проведення об'єктом контролю позовної роботи з метою відшкодування коштів, які призвели до втрат.
Оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних міркувань.
Головними завданнями органу державного фінансового контролю, відповідно до статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 10 названого Закону органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до статті 15 цього Закону законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Об'єктом контролю, відповідно до визначення, закріпленого у п. 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. № 550 (далі - Порядок № 550), є підконтрольна установа, інший суб'єкт господарювання, включаючи його структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами, щодо якого контролюючий орган має повноваження та підстави для проведення ревізії відповідно до законодавства. Відповідно до п. 2 Порядку №550 інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Згідно з п. 46 Порядку №550 якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Звернення позивача до суду обумовлене невиконанням вимоги Держфінінспекції у Львівській області від 04.07.2013 року №03-15м/5131. Вимога базується на висновках акта ревізії фінансово-господарської діяльності управління з питань освіти, молоді та спорту Дрогобицької райдержадміністрації за період з 01.01.2011 року по 30.01.2013 року, зокрема вказаною вимогою зобов'язано об'єкт контролю на суму управління освіти вжити заходів шляхом проведення претензійно-позовної роботи для повного відшкодування коштів з ТзОВ «Інвестиції та проекти» і приватними підприємцями ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, Рихтицькою і Солонською сільськими радами.
Суд враховує, що на момент розгляду справи доказів про виконання в повному обсязі вимоги від 04.07.2013 року №03-15м/5131 не надійшло, загалом, доказів протиправності даної вимоги відповідачем не надано, в установленому законом порядку вона не оскаржена, а відтак, не скасована і є чинною.
З урахуванням встановлених обставин справи та вимог закону, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Крім того, визнані відповідачем.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача стягувати не належить.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94,160-163,167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління з питань освіти, молоді та спорту Дрогобицької райдержадміністрації вчинити дії та виконати вимогу Держфінінспекції у Львівській області від 04.07.2013р. № 03-15м/5131.
Судові витрати з відповідача не стягуються.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 07 березня 2014 року.
Суддя Сподарик Н.І.