Постанова від 04.03.2014 по справі 242/6211/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Пирогова Л.В.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 року справа № 242/6211/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді Старосуда М.І., суддів Василенко Л.А., Гімона М.М., розглянувши у письмовому провадженні апеляційні скарги ОСОБА_2, управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 28 січня 2014 р. у справі № 242/6211/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про визнання дій незаконними, скасування рішення, зобов'язання проведення перерахунку пенсії та виплачувати перераховану пенсію, стягнення різниці між виплаченою та перерахованою пенсією,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернулась до суду з вказаним позовом, в якому зазначила, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області з 09 лютого 2010 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням виплачених їй інших виплат, які входять до структури заробітної плати відповідно довідки про складові заробітної плати №04-15/3694 від 27.11.2013. Однак, рішенням відповідача №3250 від 05.12.2013 року їй відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач просила: визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії незаконними; зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків згідно «Довідки про складові заробітної плати», включивши в повному обсязі допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати; зобов'язати відповідача виплачувати перераховану пенсію на весь період пенсійного забезпечення; стягнути з відповідача різницю між фактично виплаченою та перерахованою пенсіями за період з 08.02.2010 року по день розгляду справи.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 28 січня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання дій незаконними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії по заробітній платі за період з 09.02.2010 року по 30.11.2013 року залишено без розгляду.

Зазначена ухвала не оскаржується.

Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 28 січня 2014 р. позов ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації та скасовано рішення відповідача №3250 від 05.12.2013 року щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації відповідно вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду, відповідач та позивач подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, відповідач просить скасувати рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, а позивач просить скасувати постанову суду в частині відмови в задоволенні позову щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків та прийняти постанову про задоволення цих позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, вважає, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

29.11.2013 року позивач звернулась з заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які входять до структури заробітної плати державного службовця.

За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач рішенням №3250 від 05.12.2013 відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що інші виплати, що зазначені в довідці, не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця.

Однак, колегія суддів зазначає, що частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» №108/95, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексаціїя заробітної плати), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, а саме: з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати зазначених у довідці про складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.

Крім того, колегія суддів зазначає, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позову, однак зазначає, що судом першої інстанції не прийнято рішення стосовно позовних вимог щодо перерахунку пенсії позивачу в розмірі 90 відсотків, хоча в мотивувальній частині постанови суд першої інстанції зазначає, що вимоги позивача про зобов'язання здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків з урахуванням іншіх виплат є обґрунтованими.

Колегія суддів також вважає, що вимоги позивача про зобов'язання здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати є обґрунтованими, оскільки пенсія позивачу була призначена в розмірі 90 відсотків від заробітної плати і до призначення пенсії позивач отримувала зазначені складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески.

Крім того, судом першої інстанції в резолютивній частині постанови не зазначено довідку про складові заробітної плати №04-15/3694 від 27.11.2013 року, яка повинна бути врахована при перерахунку пенсії, а тому постанова суду першої інстанції підлягає зміні в резолютивній частині із викладенням третього абзацу в наступній редакції: Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 в розмірі 90% згідно довідки про складові заробітної плати №04-15/3694 від 27.11.2013 року з 01.12.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації відповідно вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням раніше проведених виплат.

Керуючись ст.ст.195,197,198,201,205,207, КАС України, колегія суддів , -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 28 січня 2014 р. - змінити.

Третій абзац резолютивної частини викласти в наступній редакції: Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 в розмірі 90% згідно довідки про складові заробітної плати №04-15/3694 від 27.11.2013 року з 01.12.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації відповідно вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Колегія суддів М.І.Старосуд

Л.А. Василенко

М.М.Гімон