Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
25 лютого 2014 року Справа № 805/2573/14
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Крилова М.М., ознайомившись з позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-595-25 від 30.01.2014 року, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-595-25 від 30.01.2014 року у розмірі 2412,70 грн.
Розглянувши вказаний позов вважаю, що він не відповідає вимогам ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Реалізація окремих рішень, прийнятих суб'єктом владних повноважень, а також відповідно їх оскарження, може призводити до зменшення або до збільшення майна особи. Отже, оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
З практики Європейського суду з прав людини вбачається, що вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою. Так, зокрема, у Рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" визначено, що збільшення податковим органом зобов'язань особи з податку є втручанням до його майнових прав.
Наведене узгоджується із правовою позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною у листі від 18.01.2012 року № 165/11/13-12, у відповідності до якої адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо.
Таким чином, звернені до суду вимоги в частині скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновим.
Виходячи з позову предметом спору є скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-595-25 від 30.01.2014р. у розмірі 2412,70 грн.
Таким чином, звернені до суду вимоги стосуються майнового характеру, оскільки спірна вимога відповідача впливає на структуру майна позивача у бік його зменшення.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України від 08.07.2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір".
Отже розміри ставок судового збору встановлено даним Законом.
З урахуванням норм Закону України від 19.09.2013 року № 590-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" (надалі - Закон від 19.09.2013 року № 590-VII), стаття 4 Закону України "Про судовий збір" визначає, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Із п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлена ставка судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат; за подання немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
У відповідності до ч. 3 ст. 4 зазначеного Закону передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта сума стягується з позивача або відповідача пропорційно задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Позивачем надано до адміністративного позову квитанцію про сплату судового збору у розмірі 73,08 грн. Станом на 01.01.2014 року згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» розмір мінімальної заробітної плати становить 1218 грн. 10 % від ставки, що становить 2 % розміру позовних вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати при сумі майнових вимог 8256,19 грн. становить 182,70 грн.
Таким чином, позивачем не в повному розмірі сплачено судовий збір за подання позову майнового характеру згідно вимогам вказаного Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 зазначеного кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-595-25 від 30.01.2014 року - залишити без руху.
Позивачу у строк до 10 березня 2014 року усунути недоліки поданого адміністративного позову шляхом надання суду доказів сплати судового збору згідно вимогам Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір" (із змінами і доповненнями згідно з Законом від 19.09.2013 року № 590-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору").
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута заявнику.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Крилова М.М.