Постанова від 05.03.2014 по справі 816/784/14

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/784/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

при секретарі судового засідання - Купріс М.В.,

за участю: представника платника податків - Загребельної Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за поданням Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до Малого приватного підприємства "Підприємство Тера", треті особи: АБ "Укргазбанк", Полтавське ГРУ ПАТ КБ "Приват Банк", Кременчуцька філія ПАТ "Полтава-Банк", ПАТ "Полтава-банк", центральна філія ПАТ "КРЕДОБАНК" про застосування арешту коштів на рахунках платника податків, -

ВСТАНОВИВ:

27 лютого 2014 року Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з поданням до Малого приватного підприємства "Підприємство Тера", треті особи: АБ "Укргазбанк", Полтавське ГРУ ПАТ КБ "Приват Банк", Кременчуцька філія ПАТ "Полтава-Банк", ПАТ "Полтава-банк", центральна філія ПАТ "КРЕДОБАНК" про застосування арешту коштів на рахунках платника податків.

В обґрунтування подання заявник посилається на те, що платником податків не було надано змістовної відповіді на запит Кременчуцької ОДПІ від 16 грудня 2013 року №14592/10-16-03-22-02 у зв'язку з чим було проведено позапланову невиїзну перевірку Малого приватного підприємства "Підприємство Тера", про що складений акт № 325/16-03-22-02-12/25154046 від 11 лютого 2014 року "Про неможливість проведення документальної позапланової невиїзної перевірки". Зазначав, що відповідач надав неповну відповідь на запит Кременчуцької ОДПІ, що унеможливило в повному обсязі провести перевірку платника податків. У зв'язку з тим, що відповідач надав неповну відповідь на запит податкової інспекції, та у зв'язку з відсутністю уповноваженої особи під час виходу за податковою адресою платника податків позивач звернувся до суду з позовом про застосування арешту коштів на рахунках платника податку.

Представник заявника явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надавши суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.

Представник платника податків проти задоволення подання заперечували, посилаючись на необґрунтованість прийняття рішення від 27 лютого 2014 року про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податку.

Треті особи: АБ "Укргазбанк", Полтавське ГРУ ПАТ КБ "Приват Банк", Кременчуцька філія ПАТ "Полтава-Банк", ПАТ "Полтава-банк", центральна філія ПАТ "КРЕДОБАНК" - про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, письмових заперечень до суду не надали.

Суд, заслухавши пояснення представника платника податків вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Відповідно п.20.1.2 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, контролюючий орган має право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Підпунктом 20.1.6 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що під час проведення перевірок контролюючий орган має право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі орган.

Судом встановлено, що 17 грудня 2013 року Кременчуцькою ОДПІ з метою проведення аналізу фінансово-господарської діяльності Малого приватного підприємства "Підприємство Тера" з ТОВ "Трейд Комодіті" за період з 01.10.2013 року по 31.10.2013 рік, підприємству надано письмовий запит від 16 грудня 2013 року №14592/10-16-03-22-02, в якому визначено перелік питань по яким необхідно було надати письмові пояснення та документи на підтвердження взаємовідносин. (а.с. 13).

Даний запит вручено головному бухгалтеру підприємства 17 грудня 2013 року, про що свідчить підпис на копії даного запиту. (а.с.13 зворотній бік).

Згідно п.п.75.1.2 п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п.п. 78.1.1, 78.1.4 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, на які є посилання контролюючого органу в наказі № 511 від 08 лютого 2014 року "Про проведення позапланової невиїзної перевірки Малого приватного підприємства "Підприємство Тера", документальна позапланова перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Згідно з пунктом 78.5 статті 78 Податкового кодексу України допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.

Відповідно статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

19 грудня 2013 року заявником від Малого приватного підприємства "Підприємство Тера" отримано відповідь від 19 грудня 2013 року №19-12/1 (а.с.14-15) відповідно до якої платник податків надав інформацію та документи в підтвердження викладеної інформації стосовно взаємовідносин з ТОВ "Трейд Комодіті".

У зв'язку з не повним наданням документального підтвердження фінансово-господарської діяльності Малого приватного підприємства "Підприємство Тера", на вищевказаний запит Кременчуцької ОДПІ, на підставі п.п. 78.1.1, 78.1.4 п. 78.1 статті 78, п. 79.1 статті 79 Податкового кодексу України начальником Кременчуцької ОДПІ видано наказ № 511 від 08 лютого 2014 року про проведення позапланової невиїзної перевірки Малого приватного підприємства "Підприємство Тера" з 10.02.2014 року по 14.02.2014 рік.

Наказ № 511 від 08 лютого 2014 року та направлення на перевірку від 10 лютого 2014 року надіслано платнику податків 27.02.2014 року, та отримано останнім 04 березня 2014 року (а.с. 48).

10 лютого 2013 року на підставі направлення №438/16-03-22-02 від 10 лютого 2014 року виданих Кременчуцькою ОДП, згідно із п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та відповідно до наказу Кременчуцької ОДПІ №511 від 18 лютого 2014 року з метою здійснення документальної позапланової виїзної перевірки Малого приватного підприємства "Підприємство Тера" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ТОВ "Трейд Комодіті" за період з 01.10.2013 року по 31.10.2013 року головним державним ревізором - інспектором відділку перевірок з окремих питань управління податкового аудиту, здійснено вихід за податковою адресою платника податків. За результатом виходу складено акт №5367/16-03-15-03 про результати встановлення факту здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства за податкової адресою, в якому зазначено, що директор підприємства на момент виходу за податковою адресою відсутній, секретар повідомила що директор знаходиться у відрядженні та надала копію наказу №04-02 від 04 лютого 2014 року на підтвердження.(а.с.18).

11 лютого 2014 року Кременчуцькою ОДПІ складено акт № 325/16-03-22-02-12/25154046 "Про неможливість проведення перевірки" (а.с.19).

Зазначені обставини заявник вважає достатнім для застосування адміністративного арешту майна платника податків.

27 лютого 2014 року заступником начальника Кременчуцької ОДПІ прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Малого приватного підприємства "Підприємство Тера" (а.с.20), яким застосований умовний арешт майна.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог Кременчуцької ОДПІ щодо накладення арешту на кошти, що знаходяться на рахунках платника податку, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі; фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу; відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, торгові патенти, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством; відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов'язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам; платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі; платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу (п. 94.2 статті 94 Податкового кодексу України).

Як вбачається зі змісту вказаних вище норм, адміністративний арешт застосовується за наявності однієї із наведених у них обставин.

Пунктом 94.5 статті 95 Податкового кодексу України визначено, що арешт майна може бути повним або умовним.

Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону.

Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Відповідно до п.п. 94.4 статті 94 Податкового кодексу України арешт може бути накладено органом державної податкової служби на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Ненадання платником податків документів на запити Кременчуцької ОДПІ поза межами перевірки не є безумовною підставою для застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Адміністративний арешт не є виключним та єдиним способом отримання запитуваної інформації. Винятковість адміністративного арешту законодавець чітко пов'язує із обставинами, визначеними пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, що виникли між платником податків та податковим органом.

Стосовно доводів заявника на наявність у контролюючого органу права на застосування адміністративного арешту майна у разі ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) відповідно до п.п. 8 п. 3.2 розділу ІІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №568, то суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що до проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, відповідно до пп. 20.1.6 п.20.1 ст.20, п.73.3 статті 73 Податкового кодексу України, листом від 16 грудня 2013 року №14592/10 контролюючим органом надіслано платнику податку запит з проханням надати інформацію та документи на підтвердження взаємовідносин з ТОВ "Трейд Коммодіті" за період з 01.10.2013 року по 31.10.2013 року

Як вбачається із матеріалів справи та пояснень представник платника податків 19 грудня 2013 року Малим приватним підприємством "Підприємство Тера" надано відповідь на запит Кременчуцької ОДПІ від 16.12.2013 року №14592/10. Відповідь отримано 19 грудня 2013 року.(а.с.14).

У відповідності до пп.20.1.9 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки. У разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню, патентуванню та/або сертифікації) від проведення такої інвентаризації або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені статтею 94 цього Кодексу.

Згідно до пп. 8 п. 3.1 розділу ІІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, крім обставин, що визначені ст. 94 Податкового кодексу України, за яких застосовується адміністративний арешт майна, визначено, що арешт майна може бути застосовано у разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), передбаченої підпунктом 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 розділу I Кодексу, або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів).

Згідно п.п.94.2.3 ст.94.2 ст.94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Аналізуючи вказані норми суд дійшов до висновку про те, що контролюючий орган наділений правом на застосування арешту майна у випадку відмови під час проведення перевірки у проведенні інвентаризації основних засобів, товарно - матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки на вимогу податкового органу або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) щодо яких проводиться інвентаризація, оскільки такі дії є фактично відмовою платника податків від проведення перевірки шляхом ненадання документів, необхідних для здійснення такої перевірки.

Отже, не повне надання платником податків інформації на запит Кременчуцької ОДПІ не дає контролюючому органу право застосовувати адміністративний арешт майна платника податків.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно до п. 78.4 статті 78 Податкового кодексу України, право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Однак, у п. 79.2 статті 79 Податкового кодексу України встановлено особливості проведення документальної невиїзної перевірки, а саме: документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Судом встановлено, що наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки направлено до позивача 27 лютого 2014 року, а отримано позивачем - 04 березня 2014 року, у той час як сама перевірка розпочалася - 10 лютого 2014 року, а закінчена була - 11 лютого 2014 року із складанням акту "Про неможливість проведення перевірки. Таким чином, Кременчуцькою ОДПІ було порушено порядок проведення перевірки.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що рішення заступника начальника Кременчуцької ОДПІ про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків - Малого приватного підприємства "Підприємство Тера" від 27 лютого 2014 року є необґрунтованим.

У відповідності до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги визначені Кременчуцькою ОДПІ у поданні не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до Малого приватного підприємства "Підприємство Тера" про застосування арешту майна платника податків - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 07 березня 2014 року.

Суддя Г.В. Костенко