17.02.2014р. Справа № 9104/8188/10
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Клюби В.В.,
судді Сапіги В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові
апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, м.Вижниця Вижницького району Чернівецької області
на постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 26.11.2009р. №2а-234/09
за позовом ОСОБА_1, смт.Берегомет Вижницького району Чернівецької області
до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, м.Вижниця Вижницького району Чернівецької області
про перерахунок одноразової допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
29.07.2009р. ОСОБА_1 звернулась до Вижницького районного суду Чернівецької області з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації про перерахунок одноразової допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, просила визнати дії управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації по відмові у задоволенні позовних вимог неправомірними; визнати право ОСОБА_1 на отримання державної допомоги при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок допомоги при народженні дитини у відповідності до ст.12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та стягнути на користь ОСОБА_1 вказану допомогу у розмірі 1963,80грн.; визнати право ОСОБА_1 на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 10.07.2007р.; зобов'язати відповідача здійснити з 10.07.2007р. перерахунок і виплачувати в подальшому ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 недоотриману частину державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10.07.2007р. в сумі 8636,68грн.
Постановою Вижницького районного суду Чернівецької області від 26.11.2009р. №2а-234/09 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано відмову управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації щодо проведення перерахунку та виплаті не донарахованої суми державної соціальної допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 24.11.2007р. по 31.12.2007р. неправомірною; зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 державну соціальну допомогу по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з 24.11.2007р. по 31.12.2007р. включно з врахуванням фактично отриманих сум; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, його оскаржив відповідач: управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, який у поданій апеляційній скарзі, посилаючись на те, що при винесенні даного рішення судом неповністю з'ясовано обставини, які мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи та порушено норми матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
12.02.2014р. на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду від управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.
ОСОБА_1 в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибула, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення: 07.02.2014р. - ОСОБА_1, тому колегія суддів, у відповідності до вимог ст.197 КАС України, вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, оскаржувану постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 у зв'язку із народженням дитини отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, визначених ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Постановами Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001р. та №57 від 22.02.2008р.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регламентуються Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та іншими Законами і нормативними актами, що регулюють порядок та розміри виплати такої допомоги.
Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що до 01.01.2007р. відносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон №2811-ХІІ), дія якого поширювалась на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (ст.13), та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон №2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, ст.43 Закону №2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 7 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (далі - Закон №489-V) дію ст.43 Закону №2240-III на 2007 рік було зупинено.
Конституційний Суд України Рішенням від 09.07.2007р. №6-рп/2007 положення п.7 ст.71 Закону №489-V визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) у частині зупинення на 2007р. дії ст.43 Закону №2240-III.
01.01.2008р. набрав чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №107-VI).
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону №107-VI були внесені відповідні зміни до Закону №2811-ХІІ та Закону №2240-III. Зокрема, змінами до ст.13 Закону №2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону №107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону №107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону №2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону №107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31.12.2008р.
Таким чином, з часу проголошення Конституційним Судом України рішень №6-рп/2007 та №10-рп/2008 відновлювали свою дію вищезазначені положення Закону №2240-III.
З огляду на наведене, оскільки встановлено, що ОСОБА_1 є застрахованою у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин апеляційний суд приходить до висновку про те, що на відносини щодо виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку поширювалися норми спеціального Закону (яким є Закон №2240-III), відповідно до ст.43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Вказана позиція апеляційного суду узгоджується з рішеннями Верховного Суду України, зокрема, з постановами від 18.06.2013р. у справі №21-209а13 та від 02.07.2013р. у справі №21-208а13.
Відповідно до вимог ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
У відповідності до вимог ч.2 ст.99 КАС України (в редакції, що була чинна на час виникнення спірних правовідносин) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.100 КАС України (в редакції, що була чинна на час виникнення спірних правовідносин), пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що під час розгляду справи в суді першої інстанції не ставилось питання про застосування строків звернення до суду, тому такий не застосовується.
З матеріалів справи вбачається, що щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачується ОСОБА_1 з 24.11.2007р., тому позовні вимоги підлягають задоволенню саме з цієї дати.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 в частині виплати їй недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період починаючи з 24.11.2007р. в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення з управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації конкретної суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не підлягають задоволенню, оскільки суд не вправі перебирати на себе дискреційні повноваження відповідача щодо нарахування та виплати останньої.
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду зазначає, що управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації при виплаті на користь ОСОБА_1 суми одноразової допомоги при народженні дитини вірно керувалось нормами Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", відповідно до якої допомога при народженні дитини встановлена у розмірі 8500,00грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400,00грн., решта протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідні положення вказаного Закону у встановленому порядку не були визнані Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), відтак, при виплаті такої допомоги відповідач діяв у відповідності з вказаним Законом.
Посилання апелянта на відсутність бюджетного фінансування розмірів щомісячної допомоги, як на причину невиконання державою взятих на себе зобов'язань, до уваги апеляційним судом не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").
Крім цього, в силу положень ст.162 КАС України, адміністративний суд, встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.
Із врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи зроблено висновки, які не відповідають обставинам справи, не дотримано норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, у випадках неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участі в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Керуючись вимогами ст.ст.160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
1. Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, м.Вижниця Вижницького району Чернівецької області на постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 26.11.2009р. №2а-234/09 за позовом ОСОБА_1, смт.Берегомет Вижницького району Чернівецької області до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, м.Вижниця Вижницького району Чернівецької області про перерахунок одноразової допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - задоволити частково.
2. Постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 26.11.2009р. №2а-234/09 за позовом ОСОБА_1, смт.Берегомет Вижницького району Чернівецької області до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, м.Вижниця Вижницького району Чернівецької області про перерахунок одноразової допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги позивача задоволити частково.
3. Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, м.Вижниця Вижницького району Чернівецької області щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом відповідно до ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
4. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, м.Вижниця Вижницького району Чернівецької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 24.11.2007р. по 31.12.2007р. включно, та з 22.05.2008р. по 24.09.2010р. включно в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом відповідно до ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та з врахуванням виплачених сум.
5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя В.В. Клюба
Суддя В.П. Сапіга