Постанова від 20.02.2014 по справі 574/177/14-п

Справа № 574/177/14-п

3/574/43/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2014 року Буринський районний суд Сумської області в складі: головуючої судді Комлєвої В.С.

за участю секретаря Лігерко Т.О.

прокурора Стеценко О.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Буринь матеріали адміністративної справи, які надійшли від УБОЗ УМВС України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця села Обложки Глухівського району Сумської області, мешканця АДРЕСА_1 українця, громадянина України, з вищою освітою, звільненого з посади голови Буринської районної державної адміністрації 20.12.2013року, пенсіонера, такого, що до адміністративної відповідальності, передбаченої Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», не притягався,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, будучи звільненим 20.12.2013 року з посади голови Буринської районної державної адміністрації та відповідно до підпункту «а» пункту 1 статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», як суб'єкт відповідальності за корупційне правопорушення, який повідомлений про вимоги фінансового контролю, передбачені ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», без поважних причин, які б перешкоджали цьому, за період з 01 січня 2013 року по 20 грудня 2013 року не подав до відділу організаційно-кадрової роботи Буринської РДА декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за вищезазначений період, чим порушив вимоги норми ч.1 ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», з якої вбачається, що особи, зазначені у підпункті «а» пункту 1 статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язанні подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період не охоплений раніше поданими деклараціями за формою, що додається до цього Закону. Згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №16 від 11 січня 2012 року «Про затвердження Порядку зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та відомостей щодо відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента», декларації зберігаються у кадрових підрозділах відповідних органів державної влади або органів державної влади або органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права в особових справах осіб зазначених в пункту 1 статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та суду пояснив, що з положеннями Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції» ознайомлений. Але відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції» встановлено строк подачі декладацій - до 01 квітня наступного року, а для осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави на протязі року після звільнення. При звільненні у нього не було можливості підготувати дані для заповнення декларації, поскільки найбільш точні показники виводяться по закінченню календарного року. Він уже почав збір даних для заповнення декларації про доходи а зобов»язання за 2013 рік і до 01 квітня 2014 року декларацію про доходи та витрати за 2013 рік подасть за останнім місцем роботи. Про те, що строк подачі для таких осіб - до 01 квітня наступного після звільнення року - зазначено як в самому Законі«Про засади запобігання і протидію корупції»так і в Методичних рекомендаціях,підготовлених Міністерством юстиції із залученням Головних управлінь юстиції у Донецькій та Миколаївській областях спільно з Інститутом вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса Національної академії правових наук України. Крім того, цей строк зазначений і в консультативних матеріалах, опублікованих в журналі «Держслужбовець» №10 за жовтень 2013 року.

Прокурор прокуратури Буринського району вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 ч. КУпАП та вважає, що на порушника слід накласти стягнення в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Незважаючи на такі покази, вина ОСОБА_1 у вчиненні корупційних правопорушень за вищевказаних обставин повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами.

Із пояснення до адміністративного протоколу про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та ч. 1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції» від 01.10.2013 року встановлено, що ОСОБА_1 факт неподання декларації про доходи та витрати за період з 01.01.2013 року по 20.12.2013 року не заперечує, але зазначає, що зробить це в період до 01.04.2014 року;

Із довідки Буринської РДА №01-10/327 від 03.02.2014 року вбачається, що ОСОБА_1 при звільненні з посади декларації про доходи та зобов»язання фінансового характеру за неохоплений раніше період - з 01.01.2013 року по 20.12.2013 року не подавав;

Із копії розпорядження Президента України №589/2010-рп від 30.04.2010 року видно, що на посаду голови Буринської районної державної адміністрації Сумської області призначено ОСОБА_1;

Із довідки Буринської РДА №01-10/325 від 03.02.2104 року видно те, що у ІІ півріччі 2013 року ОСОБА_1 звільнений з посади голови Буринської районної державної адміністрації;

Із копій попереджень про встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» та «Про державну службу» обмеження видно, що ОСОБА_1 ознайомлений з ними і це засвідчено підписами самого ОСОБА_1 відповідно від 09.04.2010 року та 01.12.2011 року;

Із письмових пояснень ОСОБА_3 та ОСОБА_4 встановлено, що вони в усній формі доводили до відома ОСОБА_1 про необхідність подачі декларації про доходи та витрати за період, який не включений у попередню декларацію, при звільненні, але останній таку декларацію не подав.

Саме ці приведені вище докази суд вважає за необхідне покласти в основу постанови, оскільки вони є узгодженими, об'єктивними та відповідають фактичним обставинам справи та вимогам законодавства.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Як вбачається з диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП остання передбачає відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Так, згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» з подальшими змінами та доповненнями, суб'єкти декларування зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону. Суб'єкти декларування, які не мали можливості подати до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік через перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою, подають таку декларацію за звітний рік до 31 грудня. Суб'єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Суб'єкти декларування, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані протягом одного року подавати за своїм останнім місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою і в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до Методичних рекомендацій "Запобігання і протидія корупції в державних органах та органах місцевого самоврядування" підготовлених Міністерством юстиції із залученням Головних управлінь юстиції у Донецькій та Миколаївській областях спільно з Інститутом вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса Національної академії правових наук України розділу «Строки подання декларації» зазначено:

За загальним правилом декларація подається до 1 квітня наступного за звітним року.

Водночас, Законом передбачено винятки із вказаного правила для осіб, які не мають об'єктивної можливості дотриматися зазначеного строку або встановлення для них іншого строку зумовлено обставинами, за яких подається декларація.

Це стосується суб'єктів декларування, які:

2) звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні або припиненні служби.

Що стосується осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, то вони подають декларацію за місцем попередньої роботи (служби) до 1 квітня наступного за звітним року.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно ст. 3 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», п. IV Національної антикорупційної стратегії на 2011-2015 p.p., схваленої Указом Президента України від 21.10.2011 року № 1001/2011, одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1, як суб'єкт декларування, який звільнився тобто припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави зобов'язаний був подати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, проте станом на 03.02.2014 року без поважних причин, які б перешкоджали цьому останній не подав зазначену декларацію до відділу організаційно-кадрової роботи Буринської районної державної адміністрації, що також підтверджується довідкою Буринської РДА №01-10/327 від 03.02.2014.

Таким чином, своїми діями, які виразились у не подані декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період з 1 січня 2013 року по 20 грудня 2013 року суб'єктом декларування, який звільнився тобто припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» з подальшими змінами та доповненнями, тим самим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Пояснення ОСОБА_1 про те, що строк подачі для нього, як для особи, яка звільнилася або іншим чином припинила діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави декларації про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 01 квітня наступного за звітним року, суд розцінює як його особисту думку, яка суперечить доказам, що визнаються судом достовірними і як обрану версію захисту. Консультативну статтю в журналі «Держслужбовець» за №10 за жовтень 2013 року, надану ОСОБА_1 при дачі пояснень в судовому засіданні, суд до уваги не приймає, поскільки вона являється носієм суб»єктивної думки автора.

При накладенні адміністративного стягнення, суд приймає до уваги характер вчиненого правопорушення та особу правопорушника, а також те, що він вперше притягується до адміністративної відповідальності, позитивно характеризується по місцю роботи, а тому вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі, наближеному до мінімального.

Із ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір.

На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 33, 283, 284 КУпАП, пп. «а» п.1 ст.4, ч.1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 170 (сто сімдесят) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 36 (тридцять шість) гривень 54 копійки.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Сумської області через Буринський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Буринського

районного суду Комлєва В. С.