Постанова від 31.01.2014 по справі 574/36/14-а

Справа № 574/36/14-а

2-а/574/2/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2014 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Комлєва В. С.

при секретарі Лігерко Т. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Буринь справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФ України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов»язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Буринському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов»язання вчинити певні дії мотивуючи тим, що 02серпня 2013 року вона вийшла на пенсію з посади державного службовця - головного державного фінансового інспектора сектору інспектування в Буринському районі Конотопської об»єднаної державної фінансової інспекції. При призначенні та обчисленні розміру пенсії відповідачем не були враховані наступні складові заробітної плати: розмір індексації грошових доходів, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, що не відповідає вимогам діючого законодавства. 13 грудня 2013 року позивачка звернулась до УПФУ в Буринському районі Сумської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку за №117 від 02.12.2013 року про складові заробітної плати, яка містить дані про отримані суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в період роботи з 01.08.2011 року по 31.07.2013 року. Рішенням від 20 грудня 2013 року УПФУ в Буринському районі Сумської області відмовило позивачці у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на статті 33,37 Закону України «Про державну службу». Позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача по справі від 20 грудня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії із врахуванням сум сплачено на її користь сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем та індексації заробітної плати; зобов*язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 13 грудня 2013 року з урахуванням сум, зазначених у довідці державної фінансової інспекції в Сумській області.

Позивачка в судовому засіданні вимоги підтримала і пояснила, що просить постановити рішення і зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити їй пенсі. По довідці від 02.12.2013 року, як це передбачає законодавство.

Представник відповідача позовні вимоги позивачки не визнав, просить відмовити у його задоволенні і пояснив, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в Буринському районі Сумської області як отримувач пенсії згідно Закону України № 3723 від 16.12.1993р "Про державну службу" з 02.08.2013р. У відповідності із ст.37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначалась (перераховувалась) в розмірі 80% (90% - в редакції даної статті Закону до 01.10.2011р) від сум їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальне обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.10.2011р - внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У відповідності із ст.33 ЗУ "Про державну службу" та ст.1 ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення", так як індексація заробітної плати не є складовою заробітної плати для обчислення пенсії, то провести перерахунок пенсії з урахуванням індексації законних підстав не має. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положення про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами КМУ. Аналізуючи зазначені норми закону та постанови, слід зазначити, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення матеріально-побутових питань, не є складовою частиною заробітної плати працівників, а є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці. Щодо включення до складу пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, то у відповідності до Постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" та постанови КМУ від 23.04.2003р. № 581 "Про внесення змін до Постанови КМУ від 31.05.2000р № 865", при визначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсій матеріальна допомога не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати.

Суд, дослідивши обставини справи, представлені докази та давши їм оцінку, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Буринському районі Сумської області з 02.08.2013 року і отримує пенсію як державний службовець відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Пенсія ОСОБА_1 була нарахована згідно довідки державної фінансової інспекції в Сумській області № 66 від 02 серпня 2013 року та у відповідності до ст.ст. 37, 38 Закону України «Про державну службу» з урахуванням посадового окладу, надбавок за ранг та за вислугу років і склала 2106 грн. 77 коп. Разом з тим у цій довідці не були зазначені та враховані для нарахування пенсії в гр.9 «інші виплати», які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та індексації грошових коштів. 02 грудня 2013 року державна фінансова інспекція в Сумській області видала позивачці довідку № 117 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, із змісту якої вбачається, що в період часу з 01.08.2011 по 31.07.2013 року позивачці була сплачена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів на загальну суму16454,41 грн., на які нараховано страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов*язкове державне соціальне страхування.

13 грудня 2013 року позивачка звернулась до УПФУ в Буринському районі Сумської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку за №117 від 02.12.2013 року про складові заробітної плати, яка містить дані про отримані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в період роботи з 01 серпня 2011 року по 31 липня 2013 року.

Рішенням від 20 грудня 2013 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати № 117 від 02 грудня 2013 року за період часу з 01.08.2011 року по 31.07.2013 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога до відпустки та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб*єкта владних повноважень обов*язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004р структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09.07.2003р "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосвані положення Законів України "Про державну службу" та Закону України «Про оплату праці», норми яких є загальними.Такі висновки викладено в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012р.

Згідно частини першої статті 244-2 КАС України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010р № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Суд вважає, що позиція відповідача, що суми індексації грошових доходів громадян та матеріальної допомоги не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставною, а отже позовні вимоги про визнання неправомірними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії виплаченої індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, підлягають задоволенню.

Таким чином, суд вважає необхідним визнати неправомірними дії посадових осіб УПФУ в Буринському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці ОСОБА_1. з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, та зобов'язати відповідача здійснити з 13.12.2013р. перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги як складової заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», ст.1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 38,41 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 6, 71, 86, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до УПФ України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з 13 грудня 2013 року.

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 13 грудня 2013 року з урахуванням зазначених у довідці державної фінансової інспекції в Сумській області за №117 від 02 грудня 2013 року отриманих позивачкою сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Буринський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня проголошення.

Головуючий: