73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
25 лютого 2014 р. Справа № 821/212/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління соціального захисту населення Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення завданих збитків,
встановив:
Управління соціального захисту населення Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - Управління, позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення завданих збитків
Адміністративний позов мотивований тим, що 17 травня 2012 року ОСОБА_1 звернулася до управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Великоолександрівської РДА з заявою про призначення всіх видів соціальної допомоги на дитину одинокій матері. Відповідачеві було призначено до виплати допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам. У зв'язку зі смертю дитини, виплати на момент з'ясування даного факту, було припинено та повідомлено ОСОБА_1 про повернення переплаченої суми державної допомоги. У заяві від 01 лютого 2013 року відповідач зобов'язалась погасити заборгованість до 01 вересня 2013 року, однак не виконала свого обов'язку в повному обсязі, чим завдала збитки на суму 5035 грн. 02 коп. Оскільки станом на 28 січня 2014 року вказана сума коштів залишається несплаченою, тому Управління просить суд стягнути з відповідача 5035 грн. 02 коп. в судовому порядку.
Позивачем надіслано до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач надала заяву про розгляд даної справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги не визнає.
Згідно з ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Як встановлено судом, рішенням управлінням соціального захисту населення Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області від 25 травня 2012 року відповідачеві, на підставі її заяви від 17 травня 2012 року № 1045, було призначено до виплати з 01 квітня 2012 року по 30 квітня 2012 року допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 в розмірі 9110 грн. та з 01 травня 2012 року по 30 квітня 2014 року по 759 грн. 17 коп. щомісячно. Крім того, з 26 липня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам по 130 грн. щомісяця.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну допомоги сім'ям з дітьми" № 2811-XII (далі- Закон № 2811-XII) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
За приписами ст. 18-1 Закону № 2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з абзацем 25 пункту 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок) виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: смерті дитини.
В силу вимог абзацу 9 підпункту 1 пункту 23 Порядку виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі: смерті дитини.
Відповідно до п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, управління праці та соціального захисту населення Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області не було своєчасно повідомлено про смерть сина ОСОБА_1, що, як наслідок, передбачає припинення виплати державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У момент встановлення даного факту, 21 січня 2013 року позивачем було направлено листа до Великоолександрівського відділення КБ "ПриватБанк" з проханням про незарахування з 01 лютого 2013 року на поточний рахунок відповідача виплат за вищезазначеними державними допомогами.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 (Серія НОМЕР_1) , яка міститься серед матеріалів справи, 01 вересня 2012 року складено актовий запис № 92 щодо смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Таким чином, утворилася переплата коштів відповідачу за період з 01 вересня 2012 року по 31 березня 2013 року на загальну суму 6224 грн. 19 коп.
Листом від 21 січня 2013 року № 164 ОСОБА_1 запрошено до Управління щодо вирішення питання про отримання допомоги.
Як слідує із заяви відповідача від 01 лютого 2013 року, ОСОБА_1 зобов'язалась повернути переплачену допомогу до 3-х років та допомогу при народженні дитини до 01 вересня 2013 року.
23 травня 2013 року та 20 червня 2013 року на адресу відповідача управлінням соціального захисту населення Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області надсилались повідомлення щодо утримання переплати до державного бюджету. 12 липня 2013 року на засіданні комісії з питань погашення переплат різних видів допомог Управління прийнято рішення про утримання зі ОСОБА_1 надміру сплачених коштів у стовідсотковому розмірі.
У порушення наданих зобов'язань, викладених у заяві від 01 лютого 2013 року, відповідачем здійснено лише часткове погашення заборгованості на суму 1189 грн. 17 коп. Станом на 01 січня 2014 року сума завданих збитків нараховує 5035 грн. 02 коп.
Згідно з абз.2 ст. 23 Закону № 2811-XII, що кореспондується з положенням пункту 49 Порядку, суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На час розгляду справи сума переплаченої допомоги в розмірі 5035 грн. 02 коп. не повернута ОСОБА_1
Відповідач належними доказами не підтвердила своєї позиції щодо невизнання позову, натомість наявні в матеріалах справи докази не дають суду підстав для висновку про протиправність дій позивача щодо стягнення суми державної допомоги, виплаченої надміру внаслідок несвоєчасного подання ОСОБА_1 відомостей про зміни у складі її сім'ї.
Зважуючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги управління соціального захисту населення Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути зі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь управління соціального захисту населення Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області, суму завданих збитків в розмірі 5035 (п'ять тисяч тридцять п'ять) грн. 02 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.3