"25" лютого 2014 р. м. Київ К/800/15865/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Мороз В.Ф.
Голяшкін О.В.
Донець О.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення боргу та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_4 звернувся із позовом, в якому після уточнення позовних вимог просив визнати неправомірними дії Управління державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області, яке є правонаступником Управління Державного казначейства України в Овруцькому районі, що виразилися у нездійсненні видатків відповідно до платіжного доручення № 228 від 31 жовтня 2011 року, наданого Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, а також стягнути з відповідача кошти на підставі вказаного платіжного документа.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу у якій просить їх скасувати, а позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2011 року по справі № 0670/5382/11, яка ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2011 року залишена без змін, задоволено позов ОСОБА_4, зобов'язано Управління праці прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунок Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції від 13 січня 2011 року № 356 донарахування доплати до заробітної плати згідно з статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу, який здійснено відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 20 грудня 2010 року по справі № 2а-6250/10, та подати органам Держказначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у розрахунку.
На виконання вимог вказаного судового рішення по справі № 0670/5382/11 Управлінням праці 31 жовтня 2011 року подано до Держказначейства платіжне доручення № 228 від 31 жовтня 2011 року на суму 14468, 24 грн. для здійснення з рахунку № 35210001003125 видатків, вказаних у розрахунку.
Управлінням Держказначейства вказаний платіжний документ було повернуто на підставі підпунктів "е", "з" пункту 9.5 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України від 25 травня 2004 року № 89 тобто, у зв'язку з накладенням арешту на рахунок Управління праці № 35210001003125 та відсутністю невикористаних відкритих асигнувань.
Згідно пункту 12.1 розділу 12 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затв. Наказом Державного казначейства України від 25 травня 2004 року № 89 (у редакції, чинній на момент повернення платіжного документа, далі - Порядок), органи Державного казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду державного бюджету, планів спеціального фонду державного бюджету або планів використання бюджетних коштів.
Органи Державного казначейства України, згідно з пунктом 12.3 розділу 12 Порядку, здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 46) за дорученнями розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.
Підпунктами "е", "з" пункту 12.8 розділу 12 Порядку передбачено, що платіжне доручення не приймається до виконання у разі накладення арешту на кошти, що перебувають на відповідному рахунку розпорядника та за відсутності або недостатності невикористаних відкритих асигнувань у частині загального та спеціального фондів державного бюджету (крім власних надходжень) розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та відсутності або недостатності коштів (у частині власних надходжень) на відповідних рахунках бюджетних установ та організацій.
Судами встановлено, що із виписки з рахунку Управління праці № 35210001003125 за 31 жовтня 2011 року з урахуванням КЕКВ вбачається, що вхідний, вихідний залишки і всього оборотів по КЕКВ - 0, 00 грн.
Також, постановою головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 20 липня 2011 року накладено арешт на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації № 35210001003125.
Враховуючи вищезазначене судами зроблено вірний висновок, що Держказначейством у межах наданих повноважень, відповідно до порядку та з обґрунтованих підстав повернуто платіжне доручення № 228 від 31 жовтня 2011 року, оскільки на рахунок Управління праці накладено арешт та на ньому відсутні невикористані відкриті асигнування для виплати позивачу коштів. Водночас помилкове посилання Держказначейства у платіжному документі на пункт 9.5 Порядку замість пункт 12.8 не може бути підставою для визнання такого повернення неправомірним.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтею 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року - без змін.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: В.Ф. Мороз
О.В. Голяшкін
О.Є. Донець