Ухвала від 25.02.2014 по справі 2а-3636/11/2170

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" лютого 2014 р. м. Київ К/9991/44907/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Головуючого судді: Мороза В.Ф.

Суддів: Голяшкіна О.В.

Донця О.Є.

розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ МНС України в Херсонській області до Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області про визнання нечинними пунктів Вимоги, що переглядається за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року,

встановила:

У червні 2011 року Контрольно-ревізійне управління в Херсонській області (Державна фінансова інспекція в Херсонській області) звернулося до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ МНС України в Херсонській області з позовом про зобов'язання виконати пункт 2 в частині відшкодування бюджетних коштів в сумі 141 822,37 грн., пункти 5,8 вимоги КРУ(Інспекції) в Херсонській області від 20 травня 2011 року № 21-04-16-14/2915.

В свою чергу, Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ МНС України в Херсонській області(далі - Аварійно-рятувальний загін) звернувся із зустрічним позовом до КРУ (Інспекції).

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року, у задоволенні позовних вимог КРУ (Інспекції) відмовлено. Позовні вимоги Аварійно-рятувального загону в Херсонській області задоволено.

Визнано нечинними пункт 2 в частині відшкодування бюджетних коштів в сумі 141822,37 грн., пункти 5, 8 вимоги КРУ(Інспекції) в Херсонській області від 20 травня 2011 року № 21-04-16-14/2915.

У касаційній скарзі Інспекція, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

На дану касаційну скаргу надійшло заперечення Аварійно-рятувального загону, у якому останній рішення суду першої та апеляційної інстанції вважає такими, що ухвалені із дотриманням норм матеріального та процесуального права, та просить залишити касаційну скаргу без задоволення.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 28 березня 2011 року по 21 квітня 2011 року КРУ (Інспекцією) проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності за період з 01 травня 2009 року по 01 квітня 2011 року, за результатами якої складено акт від 29 квітня 2011 року № 04-18/18.

20 травня 2011 року КРУ (Інспекція) направила вимогу № 21-04-16-14/2915 «Про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією», пунктами 2,5,8, якої вимагається відшкодувати кошти в сумі 141 000,82 грн., витрачені на утримання внаслідок здійснення щоденного перевезення керівного складу УМНС; відшкодувати вартість пального та надати письмові пропозиції до УМНС щодо передачі вказаного автотранспорту на його баланс, оскільки саме Управління використовує цей транспорт, та не допускати виїзди автомобілів для потреб не пов'язаних із діяльністю Аварійно-рятувального загону.

Відмовивши у задоволенні позову КРУ (Інспекції) та задовольнивши позов Аварійно-рятувального загону, суд першої інстанції, а апеляційний суд, погодившись з ним, виходили з того, що оскільки Аварійно-рятувальний загін є структурним спеціалізованим підрозділом Управління МНС в Херсонській області, то такі дії загону, як транспортне забезпечення вантажних та пасажирських перевезень за заявками Головного управління МНС - є його функціональними обов'язками.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з таким висновком судів першої та апеляційної інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228, вбачається, що в системі МНС головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство надзвичайних ситуацій України, яке затверджує зведений кошторис для апарату, органів та підрозділів УМНС України в Херсонській області.

Аварійно-рятувальний загін є спеціальним структурним підрозділом УМНС України в Херсонській області і до його обов'язків належить транспортне забезпечення вантажних та пасажирських перевезень за заявками Управління та організація ремонту і технічного обслуговування техніки та засобів Загону та підрозділів, що підпорядковується УМНС України в Херсонській області.

Пунктом 1.2.2 «Настанови з експлуатації транспортних засобів у підрозділах МНС України», затвердженої наказом МНС України від 8 серпня 2007 року № 538, встановлено, що засобами служб, що експлуатують транспортні засоби в підрозділах МНС України, є транспортні засоби, які знаходяться на балансі підрозділів, установ, організацій МНС України або експлуатується ними на підставі відповідних документів.

Відповідно до вимог вище зазначеної Настанови № 538, щорічно наказами Управління МНС України в Херсонській області здійснюється закріплення штатного службового автотранспорту АРЗ СП УМНС за посадовими особами Управління МНС області, в яких вказується марка транспортного засобу, номерний знак, річна норма пробігу, належність права керування або закріплення водія з числа штатних працівників транспортно-господарчої частини АРЗ СП.

Пунктом 1.2.4. Настанови передбачено, що підрозділи МНС України оснащуються транспортними засобами, які за призначенням поділяються на оперативні та господарсько-допоміжні транспортні засоби. До оперативних транспортних засобів відносяться оперативно-рятувальні та пожежно - рятувальні спеціальні транспортні засоби для перевезення особового складу, протипожежного та спеціального обладнання. До господарсько-допоміжних відносяться транспортні засоби, які задіяні для матеріально-технічного забезпечення життєдіяльності підрозділів, а також для транспортування матеріалів і оснащення з метою виконання технічних та пожежно - профілактичних заходів, а також інженерних та допоміжних робіт, які безпосередньо не задіяні для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Пунктом 1.2.5. Настанови № 538 визначено, що усі транспортні засоби МНС України як оперативні, так і господарсько-допоміжні, за інтенсивністю використання і порядком їх утримання поділяють на дві групи експлуатації: стройову та транспортну. До групи стройових зараховують транспортні засоби, призначені для перевезення особового складу, майна та інших експлуатаційних матеріалів, а також транспортні засоби із штатним обладнанням та технікою, що використовуються безпосередньо при ліквідації пожеж та наслідків надзвичайної ситуації.

Пункт 2.1.3. Настанови № 538 визначає, що транспортні засоби використовуються для забезпечення оперативно-службової і господарської діяльності підрозділів МНС України, надання платних послуг юридичним та фізичним особам. Залучення штатного автотранспорту та штатних водіїв АРЗ СП УМНС до функціонування гарнізону області визначається у наказах вищестоящої установи - Управління МНС України в Херсонській області.

З наведеного вбачається, що вимоги Інспекції щодо відшкодування коштів, витрачених на транспортні перевезення керівного складу Управління МНС, відшкодування пального та недопущення подальшого використання транспорту у діяльності не пов'язаною з діяльністю Аварійно-рятувального загону, є безпідставними. Так, Аварійно-рятувальний загін є структурним спеціалізованим підрозділом Управління МНС в Херсонській області та його функціональним обов'язком є транспортне забезпечення перевезень Управління.

А отже, саме статус Аварійно-рятувального загону як підрозділу передбачає здійснення ним дії щодо забезпечення діяльності Управління МНС в Херсонській області.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судами першої та апеляційної інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтею 220, 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ухвалила:

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Херсонській області - відхилити, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: В.Ф. Мороз

О.В. Голяшкін

О.Є.Донець