Номер провадження 2-а/754/111/14
Справа №754/589/14-а
Іменем України
03.03.2014 року Деснянський районний суд міста Києва
під головуванням судді Бабко В.В.
при секретарі Скребньовій А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Трест Київпідземшляхбуд-2» про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся із позовом до суду в якому просить визнати неправомірними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за Списком №2, передбачену з 25.09.2011року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з викладених обставин які зазначені в позові та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вказувала на те, що дії Управління відповідають чинному законодавству.
Представники Публічного акціонерного товариства «Трест Київпідземшляхбуд-2» в судовому засіданні підримали позовну заяву, проти задоволення не заперечували.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно з записами в трудовій книжці позивач працював у СБМУ-4 Тресту «Київпідземшляхбуд-2», правонаступником є СБМУ-3 ПАТ «Київпідземшляхбуд-2», стаж роботи 14років 06днів: з 18.05.1981р. по 02.11.1983р. на посаді майстра; з 03.01.1983р. по 30.11.1995р. на посаді виконавця робіт - що передбачено Списком №2, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173, Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10.; з 01.02.1991р. по 14.08.1995р. за професією виконавець робіт, що передбачено Списком №2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. №162.
Відповідний пільговий стаж позивача, підтверджений уточнюючими Довідкою від 12.09.2011р. № 03/343, яка видана ПАТ «Укргідроспецбуд», та Довідками від 12.10.2011р. № 624-5 і від 21.03.2013р. №156-5, які видані ПАТ «ТРЕСТ КИЇВПІДЗЕМШЛЯХБУД-2».
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
У відповідності до пункту «б» частини 1статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII(надалі - «Закон № 1788-XII») на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55років і при стажі роботи не менше 25років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50років і при стажі роботи не менше 20років, з них не менше 10років на зазначених роботах.
Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності. Відповідно до пунктів 1, 2 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Частиною 2 пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Відповідно ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі-Порядок) При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Посада виконроба входить до Списку №2 виробництва, робіт, професій, посад, затверджених постановою КМУ від 16.01.2003р. №36, яка є чинною на даний час.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. В трудовій книжці позивача вказані періоди роботи з шкідливими і важкими умовами праці, що дають право на пенсію на пільгових умовах.
Крім того, особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637, яким передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки він досяг відповідного віку і має трудовий стаж, які визначені у даній нормі Закону.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, оцінивши за правилами, встановлені ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, наявні у матеріалах справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 69, 70, 71, 86, 158-163 КАС України, суд,-
Позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Трест Київпідземшляхбуд-2» про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 - неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 25.09.2011року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Деснянський районний суд м. Києва в 10-денний строк, з дня отримання її копії, апеляційної скарги.
Суддя Бабко В.В.