Постанова від 30.01.2014 по справі 804/140/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2014 р. Справа № 804/140/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Ляшко О.Б.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Завод Механік" про про стягнення штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Нікопольський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з Закритого акціонерного товариства "Завод Механік" штрафної санкції в сумі 17000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході перевірки дотримання вимог законодавства про цінні папери Закритим акціонерним товариством "Завод Механік" встановлено, що 26.04.2012 року уповноваженою особою Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 59-ДН-1-Е, згідно якого відповідача було зобов'язано у термін до 30.10.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: забезпечити існування власних акцій в бездокументарній формі шляхом здійснення комплексу дій з переведення випуску акцій у бездокументарну форму існування; привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства»; та у термін до 31.10.2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. 18.07.2013 року т.в.о. начальника Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнята постанова № 229-ДН-1-Е, якою за невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовано до відповідача штраф у розмірі 17000 грн. 00 коп. Зазначена сума штрафу відповідачем не сплачена, що і стало підставою для звернення прокурора із даним позовом до суду.

Прокурор та представник позивача заявили клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні, просили задовольнити позовні вимоги.

Відповідач у судове засідання уповноваженого представника не направив, про причини неприбуття суд не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.

Судом встановлено, що 26 квітня 2012 року уповноваженою особою позивача прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 59-ДН-1-Е, згідно якого відповідачем було порушено вимоги законодавства про цінні папери, а саме не забезпечено існування з 30.04.2011 року власних акцій в бездокументарній формі, що є порушенням вимог ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та зобов'язано відповідача у термін до 30.10.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери, забезпечити існування власних акцій в бездокументарній формі шляхом здійснення комплексу дій з переведення випуску акцій у бездокументарну форму існування, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та у термін до 31.10.2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.

Згідно постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 12.06.2013 року письмове клопотання від ЗАТ «Завод Механік» про подовження терміну виконання вищевказаного розпорядження, а також інформація та документи щодо його виконання до Дніпровського територіального управління ДКЦПФР не надходило та постановлено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Механік», керівнику (або уповноваженому представнику) з'явитися для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень в Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 01.07.2013 року. Копія постанови була направлена на адресу відповідача поштою з повідомленням про вручення, що підтверджується списком рекомендованих листів відправлених ДТУ ДКЦПФР з Головпоштамту 13.06.2013 року.

Відповідно до Акту № 218-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів від 01.07.2013 року ЗАТ «Завод Механік» порушено вимоги п.10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" в частині невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 59-ДН-1-Е від 26.04.2012 року.

01 липня 2013 року уповноваженою особою Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову, якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Механік» призначено на 18.07.2013 року. Копія постанови була направлена на адресу відповідача поштою з повідомленням про вручення, що підтверджується списком рекомендованих листів відправлених ДТУ ДКЦПФР з Головпоштамту 02.07.2013 року.

Постановою уповноваженої особи Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 229-ДН-1-Е від 18.07.2013 року за невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовано до ЗАТ «Завод Механік» штраф у розмірі 17000 грн. 00 коп., копія якої була направлена на адресу відповідача поштою з повідомленням про вручення, що підтверджується списком рекомендованих листів відправлених ДТУ ДКЦПФР з Головпоштамту 19.07.2013 року.

Доказів про оскарження постанови в адміністративному, чи в судовому порядку відповідачем не надано.

Згідно статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 20 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Завдання та повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачені ст.ст.7, 8 вищезазначеного Закону.

Згідно зі ст.9 вказаного Закону, уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду.

У відповідності до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Статтею 12 вказаного Закону встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, з врахуванням відсутності доказів сплати штрафу за постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 229-ДН-1-Е від 18.07.2013 року, суд доходить висновку, що позов Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - задовольнити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Завод Механік" (код ЄДРПОУ 02969231) в дохід Державного бюджету України штрафну санкцію в сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.), застосовану на підставі постанови від 18 липня 2013 року № 229-ДН-1-Е.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.Б. Ляшко