"20" січня 2014 р.справа № 2а/205/226/13
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 25 вересня 2013 року у справі №2а/205/226/13 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.,-
29 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме:
- листопад 2007 року - 1 974,78 грн. матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, 15,90 грн. - сума індексації;
- грудень 2007 року - 1 043,85грн. компенсація за невикористану відпустку, 32,94грн. - сума індексації;
- квітень 2008 року - 3 001,53 грн. допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки;
- жовтень 2008 року - 2 624,79 грн. матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, 56,20 грн. - сума індексації;
- грудень 2008 року - 1 561,05грн. компенсація за невикористану відпустку, 78,27грн. - сума індексації;
- лютий 2009 року - 3 216,57 грн. матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, 105,03грн. - сума індексації;
- березень 2009 року - 2 082,00грн. допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, 127,78грн. - сума індексації. Сума індексації за період з 01.08.07 по 31.07.09 складає 1 409,54грн.
Зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 з 18.08.09 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 18 вересня 2013 року адміністративний позов залишено без розгляду в частині позовних вимог за період з 18.08.09 по 28.02.13.
Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 25 вересня 2013 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 28 лютого 2013 року, з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням фактично отриманих сум.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1, вийшла на пенсію державного службовця 18 серпня 2009 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.
07 серпня 2013 року позивач - ОСОБА_1 звернулась до відповідача з вимогою перерахувати пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у складі заробітної плати при обчисленні розміру пенсії.
Листом №Т-173 від 07.08.2013 Управління ПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська відмовило позивачу в перерахунку пенсії, мотивувавши свою відмову тим, що зазначені виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця, відповідно до ст.. 33 Закону України «Про державну службу».
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, зазначив про неправомірність дій відповідача та вказав на наявність у позивача права на врахування при призначенні пенсії розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання.
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст.2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Ч.2 ст. 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Ч.ч. 6, 7 цієї-ж статті визначено, що Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст.35 Закону № 3723-XII державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
З урахуванням викладеного, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Сторонами не заперечується, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, а також індексації заробітної плати нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням викладеного, висновки суду першої інстанції про неправомірність оскаржуваних дій відповідача є правильними.
В даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII, натомість положення Законів № 3723-XII та №108/95-ВР відносно спірних правовідносин є загальними. Подібна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11) та з урахуванням ч.2 ст.244-2 КАС України враховується при винесенні рішення по справі.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив законне та обґрунтоване рішення. Передбачені ст..202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Доводи апеляційної скарги спростовуються дослідженими судом доказами та не можуть бути підставою для скасування постанови суду, тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 25 вересня 2013 року у справі№382а/205/226/13 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко