"20" січня 2014 р.справа № 209/854/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 25 жовтня 2013 року у справі № 209/854/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Дніпровського району м. Дніпродзержинська про визнання нечинним рішення в частині обчислення розміру пенсії та зобов'язання призначити пенсію в перерахованому розмірі з дня встановлення інвалідності, зобов'язання відповідача відшкодувати матеріальну шкоду, заподіяну внаслідок неналежного виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині обрахування розміру пенсії по інвалідності ,-
встановила:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, в якому просив з урахування наданих уточнень(а.с.49) визнати нечинним рішення відповідача в частині обрахування розміру пенсії. Зобов'язати відповідача призначити пенсію в перерахованому розмірі відповідно до розрахунку позивача. Зобов'язати відповідача відшкодувати матеріальну шкоду, заподіяну позивачу внаслідок неналежного виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до розрахунку позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем обраховано йому розмір пенсії по інвалідності у спосіб, що порушує його право обирати показники щомісячних заробітків, та застосовано неналежний показник середньомісячної заробітної плати в цілому по Україні за 2011 рік, в той час, як йому потрібно застосовувати показник середньомісячної заробітної плати в цілому по Україні за 2012 рік. Вважає, що відповідачем обчислено його трудовий стаж у спосіб, що не відповідає вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постановою Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 25 жовтня 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду мотивована тим, що пенсія позивачу призначена правильно відповідно загального стажу 20 років 10 місяців 7 днів, додаткового стажу 3 роки 22 дні (стаж, який складав б з дня призначення пенсії по інвалідності до наступного пенсійного віку) та пільгового стажу за списком №2 - 13 років 4 місяці 9 днів (участі розрахунку розміру пенсії не приймає) та із середньомісячного заробітку за період з 01.12.1989 по 30.11.1994. Наведений позивачем в заяві розрахунок пенсії не відповідає вимогам закону.
Не погодившись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Позивач в апеляційній скарзі, зазначає, що судом не в повному обсязі досліджено всіх обставин справи, що призвело до постановлення незаконного рішення.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню а рішення суду постановлено відповідно до норм чинного законодавства, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивача визнано інвалідом ІІ групи загального захворювання, що підтверджено довідкою до акта огляду МСЕК серія 10 ААБ № 018317, з 10.10.2012.
25.10.2012 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою та необхідним пакетом документів для призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На момент звернення з вказаною заявою позивач має повний стаж роботи 20 років 10 місяців 7 днів, з яких за списком №2 - 13 років 4 місяці 9 днів, військова служба - 1 рік 10 місяців 27 днів, додатковий стаж 3 роки 0 місяців 22 днів.
Відповідачем на підставі поданих позивачем документів, записів трудової книжки пенсію нараховано із середньомісячного заробітку 4969,04 грн. за період з 01.12.1989 по 30.11.1994 (2,48303 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати х 2001,20 грн. (середній заробіток для обчислення за 2009, 2010, 2011 рік). За розрахунком відповідача розмір пенсії склав 1438,91 грн.
10 січня 2013 року позивач подав заяву до Управління Пенсійного фонду в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська (а.с.15) про призначення йому пенсії по інвалідності, в якій заявив бажання розмір пенсії за віком для обчислення пенсії по інвалідності визначити відповідно вимог ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Керуючись правом вибору особи, яка звернулась за призначенням пенсії, відповідно до вимог абз.3 ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач обрав коефіцієнти заробітків по роках і місяцях відповідно до наданих довідок про заробіток для обчислення пенсії ОАО «ДМКД» таб. № 19058, таб. № 4013.
До вказаної заяви позивачем доданий розрахунок розміру пенсії, та довідку про заробіток для обчислення пенсії ОАО «ДМКД» таб. № 19058.
За результатом розгляду цієї заяви відповідачем надано відповідь (лист від 24.01.2013 № Л-05/7 - а.с.17), в якій зазначено, що пенсію по інвалідності позивачеві розраховано згідно з діючим пенсійним законодавством.
При цьому наведено розрахунок пенсії станом на 01.01.2013, відповідно якому розмір пенсії позивача станом на 01.01.2013 становить 1438,91 грн.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 в редакції, що діяла на час звернення позивача з заявою від 25.10.2012 пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
За правилами ст.27 вказаного Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Відповідно до ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з частиною третьою статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів.
Таким чином призначення пенсії та її розмір ставляться у залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи.
Згідно п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2005 за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії додається, зокрема,: - документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637. За період роботи, починаючи з 01.01.2004, відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію, додає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3.
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 підтверджується даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 - даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
- довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3.
Відповідно до п.5 вказаного Порядку у разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо документи, які необхідно подати додатково, протягом трьох місяців не подані, пенсія призначається, відновлюється за наявними документами. У подальшому при надходженні додаткових документів пенсія перераховується зі строків, передбачених пунктом четвертим статті 45 Закону.
З огляду на наведені правові норми в їх сукупності, колегія суддів вважає, що відповідачем розрахунок пенсії по інвалідності позивачеві здійснений у відповідності до законодавчо встановленого порядку, виходячи з поданих позивачем документів.
Відповідні докази, які б свідчили про неправильність такого розрахунку, в матеріалах справи відсутні, позивачем не подані.
Додаткове подання позивачем довідки про заробіток для обчислення пенсії ОАО «ДМКД» разом із заявою від 10.01.2013 не є підставою для перерахування пенсії позивачеві, оскільки дані вказаної довідки не впливають на показники, які використані відповідачем під час призначення пенсії позивачу.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач в даному випадку діяв в межах своїх повноважень та у відповідності до вимог ст.ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахунок, на підставі якого здійснюється виплата пенсії позивачу, є правильним.
Встановлені судом першої інстанції обставини позивачем не спростовані.
За таких обставин суд дійшов висновку апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 25 жовтня 2013 року у справі№209/854/13-а-а залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги в порядку, встановленому ст..212Кодексу адміністративного судочинства України
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко