03 грудня 2013 р.Справа № 667/8303/13-а
Категорія: 10.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Спічак О.Б.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 18 жовтня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про виплату щомісячної соціальної допомоги дітям війни, -
01 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати державної соціальної допомоги, як дитині війни, у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність; зобов'язання здійснити виплату недоплаченої соціальної допомоги, як дитині війни, за період з січня 2013 року по червень 2013 року.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 18 жовтня 2013 року позов задоволений.
Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням, відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність її задоволення.
Судом встановлено, що позивач має статус дитини війни.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на щомісячне підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України "Про соціальний захист дітей війни".
На підставі ст. 6 названого Закону (в редакції до 28 грудня 2007 року) дітям війни пенсія або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Разом з цим, пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 встановлено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Зі змісту наведеного законодавства та рішення Конституційного Суду України випливає, що визначення порядку та розмірів виплат указаній категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
З метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення 28 грудня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», яка набрала чинності 01 січня 2012 року.
Так, пунктом 4 зазначеної Постанови встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.
З огляду на викладене, відповідач у 2013 році правомірно нараховує та виплачує підвищення до пенсії позивачу у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».
Таким чином, колегія суддів вважає, що у зв'язку з порушенням норм матеріального права, яке призвело до неправильного вирішення справи відповідно до ст.202 КАС України, оскаржена постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні задовольнити, а постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 18 жовтня 2013 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про виплату щомісячної соціальної допомоги дітям війни.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий:
Судді: