Постанова від 23.09.2013 по справі 436/1135/13-а

Справа № 436/1135/13а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2013 року Кам'янобрідський районний суд м. Луганська у складі:

головуючого - судді Чалого А.В.

при секретарі - Ніколенко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луганську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська про визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська, щодо нарахування в менших, ніж фактично нараховувалися, відсотках надбавки за вислугу років, інших виплат у складі заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державного службовця та спонукання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

В травні 2013 року позивач звернулась до Кам'янобрідського районного суду м. Луганська з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська про визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська, щодо нарахування в менших, ніж фактично нараховувалися, відсотках надбавки за вислугу років, інших виплат у складі заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державного службовця та спонукання до вчинення певних дій. В обґрунтування вимог зазначила, що 13.05.2011 року вона вийшла на пенсію з посади головного державного податкового інспектора відділу економічного аналізу та прогнозування Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з ВПП у м. Луганську. Для нарахування пенсії нею до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська були надані довідки про складові заробітної плати від 13.05.2011 року, видані СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську по формам, затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 в яких не було враховано постанову КМУ від 12.09.1997 року № 1030 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації, які мають спеціальні звання" та інші виплати у складі заробітної плати (індексація доходів, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська щодо перерахунку пенсії державного службовця на підставі нових довідок від 10.04.2013 року з урахуванням інших виплат (індексація заробітної плати та матеріальна допомога), відповідач відмовив у зв'язку із відсутністю підстав для перерахунку. Просила суд визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська, щодо нарахування в менших, ніж фактично нараховувалися, відсотках надбавки за вислугу років, інших виплат у складі заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державного службовця; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 16.05.2011 року.

08.07.2013 року позивач уточнила свої позовні вимоги в частині проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про Державну службу".

У судове засідання позивач не з'явилась, надала до суду заяву відповідно до якої просила провести судовий розгляд справи за її відсутності та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав через канцелярію суду заперечення у яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог та заяву про розгляд справи за його відсутності.

Ухвалою Кам'янобрідського районного суду м. Луганська від 23.09.2013р. адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська про визнання неправомірними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська, щодо нарахування в менших, ніж фактично нараховувалися, відсотках надбавки за вислугу років, інших виплат у складі заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державного службовця та спонукання до вчинення певних дій, в частині вимог за період з 16.05.2011 року по 15.11.2012 року включно залишено без розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 16.05.2011 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська.

Право на вказаний вид пенсії ОСОБА_2 набула після звільнення на пенсію у зв'язку із досягненням граничного віку перебування на державній службі з посади головного державного податкового інспектора відділу економічного аналізу та прогнозування Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську.

18.04.2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.22) з урахуванням довідок № 52/10/05-026 від 10.04.2013р.(а.с.9) та № 53/10/05-026 від 10.04.2013р. (а.с.10-11).

Відповідач листом від 03.05.2013 року за № 11/К-1 відмовив ОСОБА_2 у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що виплати, які зазначені в довідці, а саме: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю та індексація, не відносяться до інших надбавок, не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця (а.с.28).

Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці" №108/95, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.3.3 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, відповідно до якого, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року, яка згідно ст. 244-2 КАС України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

З наданих позивачем довідок вбачається, що ОСОБА_2 були виплачені "інші виплати" у вигляді допомоги на оздоровлення та індексація за період з травня 2009 року по квітень 2011 року у сумі 7678 гривень 51 копійок. На ці виплати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на це, суд приходить до висновку, що оскільки на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ці виплати є складовою заробітної плати, а отже відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" повинні враховуватися при призначенні пенсії.

Таким чином, доводи позивача щодо не врахування сум матеріальної допомоги та індексації для обчислення пенсії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними.

Щодо вимог позивача про проведення перерахунку пенсії з 16.05.2011 року згідно ст. 37 Закону України "Про Державну службу" в розмірі 85 % від суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд, дослідивши матеріали справи встановив, що загальний процент розрахунку пенсії від заробітку ОСОБА_2 становить 85 %, тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними.

Керуючись Законом України "Про державну службу", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про оплату праці", Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865, ст. ст. 2, 6-10, 17, 69, 71, 104,105, 28, 158-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська щодо врахування в менших ніж, фактично нараховувались відсотків надбавки за вислугу років, інших виплат у складі заробітної плати (індексація доходів, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ОСОБА_2- неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 16.11.2012 року з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум за довідками Спеціалізованої державної податкової адміністрації по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про складові заробітної плати № 52/10/05-026 (додаток №1) від 10.04.2013р. та № 53/10/05-026 (додаток №2) від 10.04.2013р. з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати

В іншій частині вимог ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий А.В.Чалий