Ухвала від 19.02.2014 по справі 697/3220/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 697/3220/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Дубенець М. І. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

УХВАЛА

Іменем України

19 лютого 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Гром Л. М.,

Міщука М.С.

при секретарі: Корінець Ю. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, в порядку ч.1 ст. 41 КАС справу за апеляційною скаргою відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 23 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання неправомірних дій, зобов'язання перерахувати та виплати недоплачені сум пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2013 року позивач - ОСОБА_3 звернувся до Канівського міськрайонного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії у відповідності ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області на підставі довідки про складові заробітної плати провести з 09.12.2010 року перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст. ст. 37,37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведені такого перерахунку матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань у розмірі 12917,75 грн з 01.12.2008 р. по 30.08.2010 року.

Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області позовні вимоги задоволено в повному обсязі:

- визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі з приводу відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 у відповідності зі ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою Управління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, провести ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, прож. АДРЕСА_1 станом на день первинного звернення, а саме: 09.12.2010 р., перерахунок та виплату призначеної йому пенсії у відповідності до ст.ст. 37,37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку 12917,75 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, отриманих ним за місцем роботи за період з30.11.2008 р. по 30.08.2010 р.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачам подано апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі, у зв?язку з порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності представників сторін.

Згідно з ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 є пенсіонером з 06.04.2005 року, а з 09.12.2010 року позивач отримує пенсію згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 3285, 57 грн.

В подальшому обчислення розміру пенсії було здійснено на підставі поданих довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до вказаного Закону.

Проте, при розрахунку пенсії відповідачем не було враховано суму матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань у розмірі 12917,75 грн з 01.12.2008 року по 30.08.2010 року за останні 24 календарні місяці роботи з графи "Інші виплати", що передбачені в довідці від 03.12.2013 року № 158, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

03.12.2013 року позивач звернувся із заявою до начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області з проханням зобов'язати провести перерахунок призначеної пенсії та включити до розрахунку пенсії всі суми матеріальної допомоги.

За результатами розгляду заяви позивача, 06.12.2013 року листом за № 10665/08 Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області повідомило позивача, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не включається до заробітку, оскільки є одноразовою виплатою.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції вірно виходив з наступного.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ст. 37 вищевказаного Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено структуру заробітної плати, до складу якої входить основана заробітна плата, додаткова та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до підпункту 2.3.3. Iнструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Також, колегія суддів зазначає, що статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено: до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Дослідивши матеріали та фактичні обставини справи, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, а тому матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення входить до сум виплат для обчислення пенсії.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 199, 200, 205, 206, КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 23 грудня 2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 23 грудня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, відповідно до вимог ст. 212 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Л.В.Бєлова

Судді: Л. М. Гром,

М.С. Міщук

.

Головуючий суддя Бєлова Л.В.

Судді: Гром Л.М.

Міщук М.С.