Головуючий у 1 інстанції - Жамбровський С.І.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
26 лютого 2014 року справа №223/1187/13-а Приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
судді - доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Лях О.П., Шишова О.О., секретар судового засідання Грецька Ю.А., за участю позивача ОСОБА_2, представника відповідача Вадзюк Т.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області на постанову Вугледарського міського суду Донецької області від 24 січня 2014 р. у справі № 223/1187/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії в розмірі 90 % від заробітної плати,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії в розмірі 90% від заробітної плати та відшкодування витрат - судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 22.09.2011 року позивач перебуває на обліку в УФУ в м. Вугледар Донецької області та отримує пенсію за віком, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", який діяв на час призначення їй пенсії у вересні 2011 року, та відповідно до якого їй призначили пенсію у розмірі 90% від заробітної плати за період роботи з вересня 2009 року по серпень 2011 року. Відповідно до постанови Вугледарського міського суду від 21.10.2013 року а саме, при призначенні пенсії не враховані суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,та матеріальну допомогу на оздоровлення та зобов'язання врахувати їх при обчисленні пенсії. Відповідач здійснив перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, але розмір її пенсії визначив з 80% від заробітної плати. Вважає, що дії працівників незаконні, адже відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток, але не більше 90% заробітної плати.
Позивач просить суд визнати дії працівників УПФУ в м. Вугледар незаконними та зобов'язати їх здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90%о від суми заробітної плати з 01.10.2013 року, відшкодувати їй понесені витрати по сплаті судового збору.
Постановою Вугледарського міського суду Донецької області від 24 січня 2014 р. у справі № 223/1187/13-а позовні вимоги задоволено.
Зобов'язано УПФУ у м. Вугледар Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.10.2013 року відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла станом на 22.09.2011 року), виходячи з розрахунку 90 % від заробітної плати та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично отриманих сум.
Не погодившись з вказаною постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року текст статті 37 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакції, в якій не передбачено збільшення пенсії у разі наявності стажу понад 10 років на державній службі. Нова редакція діє з 01 жовтня 2011 року. Цією статтею зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати. Проте суд першої інстанції зобов'язує здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням інших виплат, що привело до неправильного вирішення спору. Просить скасувати постанову суду першої інстанції, у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
З 22.09.2011 р. позивачу призначена пенсія, як державному службовцю.
16.09.2013 р. позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з моменту призначення з урахуванням індексації та матеріальної допомоги, надавши довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Листом від 30.09.2013 р. відповідач відмовив позивачці в перерахунку пенсії.
Постановою Вугледарського міського суду Донецької області від 21.10.2013 року дії працівників УПФУ визнані незаконними, відповідача УПФУ в м.Вугледар зобов'язано включити до складу заробітної плати для призначення пенсії матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення, на яку нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з вересня 2009 року по серпень 2011 року. Крім того, зобов'язано УПФУ в м. Вугледар зробити за вказаний період перерахунок з 01.10.2013 року.
Відповідач здійснив перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, але розмір пенсії позивачу визначив як 80% від заробітної плати, таким чином зменшивши з раніше призначених 90% від середньої заробітної плати позивача.
Згідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив із неправомірності відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачу як державному службовцю із розрахунку 90 % від заробітної плати з урахуванням наданих ним довідок про заробітну плату, в тому числі й неврахування матеріальної допомоги.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, (розділ ІІ, пункт 6, підпункт 9) стаття 37 ЗУ «Про державну службу» викладена в редакції, відповідно до якої на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсія, призначена відповідно до цієї статті, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Достроково призначена пенсія з урахуванням підпункту «г» частини першої пункту 1 статті 26 Закону України «Про зайнятість населення», пункту «в» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» і статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» у період до досягнення пенсійного віку, встановленого частинами першою та другою цієї статті, працюючим пенсіонерам не виплачується.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Цей Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, крім абзацу одинадцятого підпункту 11 та абзацу сто тридцять восьмого підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набрали чинності з 1 січня 2012 року.
Таким чином, у вищезазначеній редакції Закон застосовується до пенсій, які призначаються з 01.10.2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи, на час виходу позивача на пенсію, її стаж на державній службі складав більш 20 років, тобто пенсія їй повинна була призначатися в розмірі 90 % від суми її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що передбачалося ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу).
Аналізуючи приведене законодавство та нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини та встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, оскільки згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка була чинна саме на час призначення пенсії позивачу, пенсійний орган повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу на підставі судових рішень, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати позивача, на які нараховували страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновоку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області на постанову Вугледарського міського суду Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Вугледарського міського суду Донецької області від 24 січня 2014 р. у справі № 223/1187/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала суду складена 26.02.2014 року.
Колегія суддів С.В. Жаботинська
О.П. Лях
О.О. Шишов