Постанова від 06.02.2014 по справі 819/180/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/180/14-a

06 лютого 2014 року, Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Подлісна І.М.

секретаря судового засідання Субтельна Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Тернопільського району до Тернопільської районної ради про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Прокурора Тернопільського району звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської районної ради про визнання дій протиправними по прийняттю дев'ятнадцятою сесією шостого скликання Тернопільської районної ради 31 січня 2014 року рішень з питань, не віднесених до її компетенції, а саме:

- "Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України";

- "Про внесення змін та доповнень до положення "Про президії Тернопільської районної ради ", "Про постійні комісії Тернопільської районної ради"";

- "Про утворення Загону народної самооборони Тернопільської районної ради";

- "Про підтримку звернень депутатів Тернопільської обласної ради".

Позовні вимоги обґрунтовують тим, що всупереч діючим нормам законів та Конституції України, з перевищенням наданих повноважень дев'ятнадцятою сесією шостого скликання Тернопільської районної ради 31 січня 2014 року прийняті оскаржувані рішення з питань, не віднесених до її компетенції.

В судовому засіданні представник прокуратури Тернопільського району позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити, визнати дії відповідача по прийняттю дев'ятнадцятою сесією шостого скликання Тернопільської районної ради 31 січня 2014 року рішень з питань, не віднесених до її компетенції протиправними, а саме:

- "Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України";

- "Про внесення змін та доповнень до положення "Про президії Тернопільської районної ради ", "Про постійні комісії Тернопільської районної ради"";

- "Про утворення Загону народної самооборони Тернопільської районної ради";

- "Про підтримку звернень депутатів Тернопільської обласної ради".

Представник відповідача Тернопільської районної ради позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що усі дії є правомірними, а прийняті дев'ятнадцятою сесією шостого скликання Тернопільської районної ради 31 січня 2014 року рішення є законними.

Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Коло питань, які вирішуються районними радами виключно на її пленарних засіданнях визначено статтями 43, 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Проведеною 31 січня 2014 року прокуратурою Тернопільськоого району перевіркою встановлено, що до порядку денного пленарного засідання 19 сесії Тернопільської районної ради шостого скликання 31 січня 2014 року, всупереч вказаним нормам, з перевищенням наданих повноважень, включено наступні рішення: про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України; про внесення змін та доповнень до положень «Про президію Тернопільської районної ради» та «Про постійні комісії Тернопільської районної ради, про утворення Загону народної самооборони Тернопільської районної ради, про підтримку звернень депутатів Тернопільської обласної ради до органів виконавчої влади.

31 січня 2014 року відбулось засідання дев'ятнадцятої сесії шостого скликання Тернопільської районної ради 31 січня 2014 року на якій прийнято ряд рішень, зокрема:

- "Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України";

- "Про внесення змін та доповнень до положення "Про президії Тернопільської районної ради ", "Про постійні комісії Тернопільської районної ради"";

- "Про утворення Загону народної самооборони Тернопільської районної ради";

- "Про підтримку звернень депутатів Тернопільської обласної ради".

Статтею 8 Конституції України регламентовано, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 6 Конституції України передбачено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі ст.36 Конституції України, ст.1 Закону України «Про політичні партії України», громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Таким чином, рішення Всенародних зборів громадян, які відбулися 19 січня 2014 року про створення Народної ради, прийнято всупереч вимогам Конституції України, інтересам національної безпеки держави, а тому дії Тернопільської районної ради по по прийняттю на сесії рішення про визнання Народної Ради України органом уповноваженим представляти інтереси народу України суперечить наведеним вимогам закону.

Окрім цього, відповідно до ст.57 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна, обласна рада може утворювати президію (колегію) ради. Президія (колегія) ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради. Президія (колегія) ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.

Згідно з ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування», постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані.

Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.

В зв'язку з вище наведеним, дії Тернопільської районної ради по включенню до порядку денного сесії рішення про внесення змін та доповнень до положень «Про президію Тернопільської районної ради», та про постійні комісії Тернопільської районної ради», суперечить законодавству України, оскільки зміни та доповнення, які стосуються президії та постійних комісій Тернопільської районної ради, явно збільшують повноваження, останніх, які встановлені законом.

Право на створення громадських об'єднань для участі в охороні громадського порядку надано громадянам в порядку, установленому Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».

Статтями 4, 15 вказаного Закону визначено, що рішення про створення громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону приймається на зборах (конференціях) громадян, а органи місцевого самоврядування надають допомогу та підтримку у їх створенні.

Статтею 7 Закону України «Про міліцію» передбачено, що на території України забороняється створення військових або інших збройних формувань чи груп, не передбачених законодавством України.

З урахуванням наведеного, протиправними є дії Тернопільської районної ради по по прийняттю на сесії рішення «Про утворення Загону народної самооборони Тернопільської районної ради».

Що стосується рішення від 31.01.2014 р. "Про підтримку звернень депутатів Тернопільської обласної ради", то з його змісту вбачається, що воно містить 5 пунктів, зокрема:

1. Підтримати звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України Януковича В.Ф., Генерального прокурора України Пшонки В.П., судді Дарницького районного суду міста Києва Кириченко Н.О. щодо зміни міри запобіжного заходу з утримання під вартою на домашній арешт з подальшим звільненням ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та інших активістів Майдану.

2. Підтримати звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місця дислокації в Тернопільській області.

3. Направити дане рішення Президенту України Януковичу В.Ф., Генеральному прокурору України Пшонці В.П., судді Дарницького районного суду міста Києва Кириченко Н.О., Міністру внутрішніх справ України Захарченку В.Ю. та начальнику управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Саку В.М.,

4. Підтримати рішення Тернопільської обласної ради від 25 січня 2014 року «Про заборону діяльності місцевих осередків Комуністичної партії України та Партії Регіонів на території Тернопільської області».

5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію Тернопільської районної ради з питань законності, правової політики та боротьби зі злочинністю.

Таким чином п.п. 1, 2, 3 вказаного звернення депутатів Тернопільської районної ради є колективним волевиявленням, тобто це підтримана радою вимога депутатів Тернопільської районної ради які віднесені до відання ради.

З огляду на наведені норми закону звернення депутата місцевої ради можуть бути колективними та підтриманими рішенням сесії ради.

При цьому помилковим є посилання представника позивача на те, що звернення депутата не підлягає затвердженню чи погодженню органом місцевого самоврядування, а самостійно направляється депутатом місцевої ради до посадових осіб чи органів, яким адресовано звернення, оскільки пунктом 1 ст.21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради і вданому випадку мова ні про його затвердження чи підтримання не йде.

Помилковим є посилання позивача на те, що відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції, оскільки в даному випадку позивач ототожнює поняття депутатського запиту депутата місцевої ради з колективним зверненням депутатів, що є різними поняттями.

Посилання позивача на те, що пунктом 1 ст.21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради, суд до уваги не приймає, оскільки він не стосується предмету даного спору.

З огляду на наведені норми закону неправомірним є посилання позивача на те, що звернення депутата місцевої ради не підлягає затвердженню чи погодженню органом місцевого самоврядування, а самостійно направляється депутатом місцевої ради до посадових осіб чи органів, яким адресовано звернення, оскільки дана норма регулює порядок направлення депутатського запиту, а не колективного звернення.

З огляду на викладене вимоги позивача щодо визнання протиправними дій Тернопільської районної ради щодо прийняття 31 січня 2014 року п.п. 1, 2, 3, 5 рішення дев'ятнадцятої сесії шостого скликання "Про підтримку звернення депутатів Тернопільської районної ради" з питань, не віднесених до її компетенції не підлягають до задоволення, а тому в цій частині позову слід відмовити

Що стосується пункт 4 рішення "Про підтримку звернень депутатів Тернопільської обласної ради", в частині підтримання рішення Тернопільської обласної ради від 25.01.2014 року "Про заборону діяльності місцевих осередків Комуністичної партії України та Партії Регіонів на території Тернопільської області, то позовні вимоги є підставними та такими, що підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Згідно зі ст.36 Конституції України, ст.1 Закону України «Про політичні партії України», громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Ст.ст.4, 5 Закону України «Про політичні партії України» передбачено гарантії діяльності політичних партій, відповідно до яких політичні партії рівні перед законом. Діяльність політичної партії може бути заборонена лише за рішенням суду.

Органи місцевого самоврядування, яким є Тернопільська районна рада, не наділені повноваженнями щодо заборони діяльності політичних партій чи звернення до їх членів про вихід з партії, внесення пропозицій до державних органів виконавчої влади про зняття з реєстрації політичних партій, заборони діяльності їх осередків, а тому суд вважає, що Тернопільська районна рада прийнявши вказане рішення про заборону на території Тернопільської області діяльність місцевих осередків Комуністичної партії України та партії регіонів діяла всупереч вимог Коституції та Законів України, а тому прийняте рішення є протиправним.

Враховуючи наведене, протиправними є дії Тернопільської районної ради по прийняттю сесією рішення про підтримку звернення депутатів Тернопільської обласної ради в цій частині.

З огляду на вищевикладене суд приходить до переконання про можливість часткового задоволення заявлених позовних вимог шляхом визнання протиправними дій Тернопільської районної ради по прийняттю дев'ятнадцятою сесією шостого скликання Тернопільської районної ради 31 січня 2014 року рішень з питань, не віднесених до її компетенції.

керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково. Визнати протиправними дії Тернопільської районної ради по прийняттю дев'ятнадцятою сесією шостого скликання Тернопільської районної ради 31 січня 2014 року рішень з питань, не віднесених до її компетенції, а саме:

- "Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України";

- "Про внесення змін та доповнень до положення "Про президії Тернопільської районної ради ", "Про постійні комісії Тернопільської районної ради"";

- "Про утворення Загону народної самооборони Тернопільської районної ради";

- пункт 4 рішення "Про підтримку звернень депутатів Тернопільської обласної ради", в частині підтримання рішення Тернопільської обласної ради від 25.01.2014 року "Про заборону діяльності місцевих осередків Комуністичної партії України та Партії Регіонів на території Тернопільської області.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Подлісна І.М.