Справа № 819/151/14-a
05 лютого 2014 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Подлісна І.М.
секретаря судового засідання Субтельній Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Підволочиського району до Підволочиської селищної ради про визнання незаконним рішення № 1231 від 24.01.2014 р. та його скасування, -
Прокурор Підволочиського району звернувся до адміністративного суду з адміністративним позовом до Підволочиської селищної ради про визнання незаконним рішення позачергової двадцять дев'ятої сесії Підволочиської селищної ради Тернопільської області шостого скликаання № 1231 від 24.01.2014 р. "Про найменування в смт. Підволочиськ Площі Героїв Євромайдану" та його скасування, посилаючись на те, що воно прийнята за відсутності визначених законом підстав, а саме без проведення громадського обговорення з приводу перейменування площі, відтак є незаконним та підлягає до скасування.
В судовому засіданні представник прокуратури Підволочиського району позовні вимоги підтримала повністю із мотивів викладених у адміністративному позові, просила їх задовольнити, визнати незаконним та скасувати рішення позачергової двадцять дев'ятої сесії Підволочиської селищної ради Тернопільської області шостого скликаання № 1231 від 24.01.2014 р. "Про найменування в смт. Підволочиськ Площі Героїв Євромайдану" .
Представник відповідача Підволочиської селищної ради позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що дія Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" не поширюється на даний випадок, оскільки даний закон регулює питання присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, а назва площі "Героїв Євромайдану" не відноситься до останнього. Крім того оскаржуване рішення містить три пункти, зокрема п. 2 щодо рекомендацій виконавчому комітету селищної ради вивчити та винести на розгляд ради питання щодо найменування або перейменування вулиць на території смт. Підволочиськ та п. 3 про повідомлення про прийняте рішення виконавчий комітет селищної ради, які є законними а прокуратурою не наведено жодного мотиву, який би давав підставу для його скасування. Також п. 1 вказаного рішення, щодо найменування в смт. Підволочиськ площі в районі старої автобусної станції - "Площа Героїв Євромайдану" є першим етапом щодо подальшої зміни назви площі, який тягне за собою вчинення усіх, передбачених чинним законодавством дій щодо подальшої зміни назви площі у встановленому законом порядку, а тому висновок позивача щодо його прийняття за відсутності визначених законом підстав є помилковим та передчасним.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами вважає, що вказаний позов не підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Рішенням позачергової двадцять дев'ятої сесії Підволочиської селищної ради Тернопільської області шостого скликання № 1231 від 24.01.2014 р. "Про найменування в смт. Підволочиськ Площі Героїв Євромайдану" вирішено:
п. 1 Найменувати в смт. Підволочиськ площу в районі старої автобусної станції - "Площа Героїв Євромайдану";
п. 2 Рекомендувати виконавчому комітету селищної ради вивчити та винести на розгляд ради питання щодо найменування або перейменування вулиць на території смт. Підволочиськ;
п. 3 Про прийняте рішення повідомити виконавчий комітет селищної ради.
Прокуратура Підволочиського району вважає, що оскаржуване рішення суперечить вимогам Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" та Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 989, оскільки найменування "Площа Героїв Євромайдану" не передбачає імені (псевдоніму) суспільно - політичних і громадських діячів, захисників Вітчизни, воєначальників, діячів науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та прийняте без проведення громадського обговорення, що порушує право жителів смт. Підволочиськ на обговорення питань місцевого значення.
Однак вказаний висновок прокурора є помилковим, а відтак рішення позачергової двадцять дев'ятої сесії Підволочиської селищної ради Тернопільської області шостого скликаання № 1231 від 24.01.2014 р. "Про найменування в смт. Підволочиськ Площі Героїв Євромайдану" є законним, виходячи із наступних підстав.
Перейменування скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площі майданів, набережних, мостів здійснюється для задоволення потреб територіальної громади, а також з метою закріплення місцевих топонімів, увічнення пам'яті городян, інших фізичних осіб, назв ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, пов'язаних з історією України.
Відповідно до п. 1 Рішення Віче громадян Підволочиського району проведеного 24 січня 2014 року на якому були присутні 321 чоловіки, ухвалено звернутись до Підволочиського селищного голови та депутатів селищної ради з вимогою найменування площі, яка знаходиться по вул. Д. Галицького (колишня автостанція), площа "Героїв Євромайдану".
За вказане рішення згідно представленої копії проголосували «за» - 321 особи, тобто воно прийняте одноголосно.
24 січня 2014 року відбулась позачергова двадцять дев'ята сесія Підволочиської селищної ради Тернопільської області шостого скликаання на якій прийнято рішення № 1231 від 24.01.2014 р. "Про найменування в смт. Підволочиськ Площі Героїв Євромайдану", п. 1 якого вирішено найменувати в смт. Підволочиськ площу в районі старої автобусної станції - "Площа Героїв Євромайдану".
Порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 989, визначає механізм проведення громадського обговорення та основні вимоги до його організації та розгляду узагальнених пропозицій (зауважень) під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) суспільно-політичних і громадських діячів, захисників Вітчизни, воєначальників, діячів науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій.
Дія цього Порядку поширюється на суб'єктів, що готують подання про присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, визначених статтею 7 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій"
Статтею 7 вказаного закону визначено, коло суб'єктів, які готують подання про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та випадки у яких таке подання готується.
1. Подання про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події готується у разі:
1) присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події об'єднанням, з'єднанням, військовим частинам, військовим навчальним закладам, установам, організаціям Збройних Сил України та об'єктам права власності, які за ними закріплені, - Міністром оборони України;
2) присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події об'єднанням, з'єднанням, військовим частинам, військовим навчальним закладам, установам, організаціям інших військових формувань та об'єктам права власності, які за ними закріплені, - державним органом, що здійснює керівництво іншим утвореним відповідно до закону військовим формуванням;
3) присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події юридичним особам, що діють на основі державної власності, та об'єктам, які за ними закріплені, - їх керівником;
4) присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події юридичним особам, майно яких входить до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, та об'єктам права власності, які за ними закріплені, - Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим;
5) присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події юридичним особам, майно яких перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, та об'єктам права власності, які за ними закріплені, - головою відповідної районної чи обласної ради.
У разі делегування районними чи обласними радами місцевій державній адміністрації повноважень щодо управління майном, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, подання погоджується з головою відповідної місцевої державної адміністрації;
6) присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події юридичним особам, майно яких перебуває у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, та об'єктам права власності, які за ними закріплені, - сільським, селищним, міським головою;
7) присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події скверам, бульварам, вулицям, провулкам, узвозам, проїздам, проспектам, площам, майданам, набережним, мостам - сільським, селищним, міським головою.
Отже, ст. 7 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" містить вичерпний перелік випадків у яких готується подання про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події, а тому не відноситься до даного випадку.
Крім того, неправомірним є посилання позивача на те, що рішення позачергової двадцять дев'ятої сесії Підволочиської селищної ради Тернопільської області шостого скликання № 1231 від 24.01.2014 р. "Про найменування в смт. Підволочиськ Площі Героїв Євромайдану" порушує права право жителів смт. Підволочиськ на обговорення питань місцевого значення, так як не відбулось громадське обговорення даного питання, оскільки позивачем не доведено, а судом не встановлено жодного випадку наявності скарг з цього приводу.
Громадське обговорення проводиться з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо присвоєння об'єктам міського підпорядкування імен фізичних осіб, назв ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та врахування їх думки під час прийняття відповідного рішення.
Таким чином в даному випадку назва Площі "Героїв Євромайдану" не містить ні імен (псевдонімів) фізичних осіб, ні ювілейних та святкових дат, ні назв і дат історичних подій, а тому, на неї не поширюються дія Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" та Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 989.
Враховуючи політиком - правову природу органів місцевого самоврядування, визначену рішенням Конституційного суду України у рішенні від 26.03.2002 р. № 6-рп/2002 природа органів місцевого самоврядування, які не є органами державної влади, а є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено у Конституції і законах України Підволочиська селищна рада мала право на позачерговій двадцять дев'ятій сесії шостого скликання прийняти рішення № 1231 від 24.01.2014 р. "Про найменування в смт. Підволочиськ Площі Героїв Євромайдану" .
Відповідно до пункту 41 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується таке питання як прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 37 вказаного Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження як підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що приймаючи спірне рішення Підволочистька селищна рада діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак відсутність підстав для задоволення позову.
керуючись ст.ст. 2,6,7,72,86,160 - 163 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Прокурора Підволочиського району до Підволочиської селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення позачергової двадцять дев'ятої сесії Підволочиської селищної ради Тернопільської області шостого скликаання № 1231 від 24.01.2014 р. "Про найменування в смт. Підволочиськ Площі Героїв Євромайдану" - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Подлісна І.М.