Постанова від 26.02.2014 по справі 244/5365/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Корекян Н.Р.

Суддя-доповідач - Губська Л.В.

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2014 року справа №244/5365/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Губської Л.В.,

суддів: Васильєвої І.А., Геращенка І.В.,

при секретарі: Томах О.О.,

за участю: позивача ОСОБА_2,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Сніжнетепломережа» на постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 17 грудня 2013 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати неправомірним рішення Комісії по вирішенню питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та переводу приміщень на індивідуальне (автономне) опалювання при виконавчому комітеті Сніжнянської міської ради щодо відмови в задоволенні його заяви про надання дозволу на облаштування індивідуальним опаленням квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, та зобов'язати виконавчий комітет Сніжнянської міської ради надати йому дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і встановлення індивідуального опалення в квартирі.

Постановою Сніжнянського міського суду Донецької області від 17 грудня 2013 року позовні вимоги задоволено.

Від обласного Комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», яке не було залучено до участі в розгляді справи, однак, при її розгляді були вирішені питання про їх права, інтереси та обов'язки, надійшла апеляційна скарга, в якій апелянт, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Апелянт зазначає, що свої повноваження члени комісії здійснюють на підставі наказу Міністерства питань житлово-комунального господарства № 169 від 06.11.2007 року «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», тобто члени комісії під час розгляду заяв про відключення споживачів від мереж централізованого опалення здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, отже, відмовляючи у відключенні квартир, діють правомірно.

В судовому засіданні позивач проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду представники відповідача та апелянта до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду дійшла до наступного

Судом першої інстанції установлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно акту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вікторія» № 4 від 13.11.2013 року, комісією встановлено, що станом на 13.11.2013 р. радіатори централізованого опалення у всіх житлових кімнатах і кухні вказаної квартири відсутні. Стояки, що підводять теплоносій, також відсутні по всіх кімнатах квартири (а.с.17).

Відповідно до листа від 15.11.2013 р. комунального підприємства «Служба єдиного замовника», встановлено факт відсутності по всій площі квартирі стояків та радіаторів опалення, стояки центрального опалення демонтовані у підвальній частині житлового будинку (а.с.18).

ОСОБА_2 звернувся із заявою до міжвідомчої комісії виконкому Сніжнянської міської ради про відключення його квартири від системи опалення та надання дозволу на обладнання квартири індивідуальною системою опалення, однак, йому в цьому було відмовлено з посиланням на діючі нормативні документи та чинного законодавства, а саме: ДБН В 2.5-20-2001 «Газопостачання», ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки», ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт», СН и П 2.04.05-91 «Отопление, вентиляція, кондиционирование», про що свідчить витяг з протоколу комісії від 29.10.2013 р.(а.с.16).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач може відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води згідно п. 24 постанови Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005

Однак, на погляд колегії суддів, такий висновок суду є помилковим.

Статтею 24 Закону України № 2633-IV від 02.06.2005 року «Про теплопостачання», який є спеціальним законом до спірних правовідносин, встановлено, що споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Тобто, це право не є абсолютним, воно може бути реалізовано лише за певних умов.

Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 1268 від 31.10.2007) (надалі Правила), згідно до п.24 яких споживачі, дійсно, можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Проте, зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил.

Так, згідно п. 25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

За приписами п.26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

На виконання п.25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9.12.2005р. за № 1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, у п.2.1 якого встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

Відповідно до п.1.2 Порядку орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади своїм рішенням створює постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує склад, положення про роботу комісії.

Процедура розгляду заяв споживачів комісією передбачена розділом другим вищевказаного Порядку, а саме: пункт 2.2.3 визначає, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення будинку, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Позивачем не надано доказів додержання наведених вище вимог.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, а суд першої інстанції, задовольняючи позов, порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 195, 6, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Сніжнетепломережа» - задовольнити.

Постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 17 грудня 2013 року в адміністративній справі № 244/5365/13-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_2 до виконавчого комітету Сніжнянської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанова в повному обсязі складена 03 березня 2014 року.

Головуючий: Л.В. Губська

Судді: І.А. Васильєва

І.В. Геращенко