Головуючий у 1 інстанції - Форощук О.В.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
26 лютого 2014 року справа №431/3309/13-а
Приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
судді - доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Лях О.П., Шишова О.О., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 25 грудня 2013 р. у справі № 431/3309/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, третя особа Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання дій неправомірними і зобов'язання виконати певні дії,-
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації (далі УПСЗН), третя особа Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Луганській області про визнання дій неправомірними і зобов'язання виконати певні дії, у якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо не включення його до Єдиного державного автоматичного реєстру осіб, які мають право на пільги; зобов'язати відповідача включити його до Єдиного державного автоматичного реєстру осіб, які мають право на пільги.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 27.07.2010 року він наказом начальника Головного управління МНС України в Луганській області був звільнений зі служби на підставі п. 99 підпункту 3 Положення про порядок проходження особами рядового і начальцького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 21.07.2005 року № 629 - за станом здоров'я. На підставі ст. 22 Закону України «Про пожежну безпеку» працівникам державної пожежної охорони держава гарантує соціальний захист, в тому числі 50 % знижку на комунальні послуги. В серпні 2011 року він звернувся до відповідача з цим питанням, але йому було відмовлено в цьому.
Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 25 грудня 2013 р. у справі № 431/3309/13-а позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області стосовно не включення ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області включити ОСОБА_2 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Постанова суду першої інстанції вмотивована тим, що згідно до відповіді, наданої Управлінням праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 (а.с. 6-7), для внесення його до Реєстру, як пільговика, йому необхідно надати довідку Головного управління МНС України в Луганській області в тому, що він має право на 50-відсоткову знижку плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо відповідно встановленого зразка. Однак, діючим законодавством не передбачено видача таких довідок.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернулася з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального правам, вказуючи, що відповідно до Прикінцевих і перехідних положень Кодексу цивільного захисту України, втратили чинність закони України «Про пожежну безпеку» та «Про правові засади цивільного захисту», у зв'язку з цим на час розгляду справи у суді, вже діяли положення Кодекс цивільного захисту України, відповідно до ст. 120 якого, пільги надаються особам, визначеним у частині першій цієї статті, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117 затверджено положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги п. 5 якого встановлено, що для включення до реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу довідку про склад сім'ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги, проте позивачем зазначених документів надано не було. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції, у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Наказом Головного управління МНС України в Луганській області від 27.07.2010 року № 273 о/с ОСОБА_2 звільнений зі служби з посади прапорщика служби цивільного захисту населення - командира відділення-водія самостійної державної пожежної частини Старобільського районного відділу на підставі пп. 99 підпункту 3 Положення про порядок проходження особами рядового і начальцького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 21.07.2005 року № 629 - за станом здоров'я (а.с.4).
При звільненні позивачу встановлено вислуга років станом на 27 липня 2010 року, яка склала: календарна -16 років 13 місяців 03 днів, пільгова - не має.
З копії витягу наказу № 273/ о/с від 27.07.2010 року вбачається, що ОСОБА_2 є пенсіонером за вислугою років (а.с. 4).
Згідно до відповіді наданої Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області ОСОБА_2 (а.с. 6-7), для внесення його до Реєстру як пільговика, йому необхідно надати довідку Головного управління МНС України в Луганській області в тому, що він має право на 50-відсоткову знижку плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо відповідно до ст. 22 Закону України «Про пожежну безпеку» встановленого зразка /а.с. 6/.
Згідно статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку», яка діяла на час звернення позивача до відповідача, держава гарантує соціальний захист.
Частиною 7 зазначеної статті особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, в межах норм, встановлених законодавством.
За працівниками державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом (частина 7 статті 22 Закону).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 1-16/99 у праві за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини 6 ст. 22 ЗУ «Про міліцію» та ч. 7 ст. 22 ЗУ «Про пожежну безпеку», в мотивувальній частині якого зазначено, що Україна як соціальна держава взяла на себе зобов'язання щодо соціального захисту громадянина, забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, тощо. Позбавлення членів сім'ї працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони права на житлово - комунальні пільги, якими вони користувались протягом усього періоду перебування останнього на службі в міліції чи державній пожежній охороні, у разі його звільнення за віком, через хворобу чи за вислугою років означало б не лише суттєве обмеження прав особи, звуження їх змісту та обсягу, а й дискримінацію непрацездатних, приниження людини, зневаження її честі й гідності, повагу до яких закріплено на конституційному рівню.
Крім того, ч. 5 ст. 17 Конституції України встановлює обов'язок держави щодо забезпечення соціального захисту громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей. Фундаментальним правовим підґрунтям для закріплення цього обов'язку держави є визнання Конституцією України людини найвищою соціальною цінністю (ст. 3), проголошення України соціальною державою (преамбула, ст. 1), конституційний обов'язок держави і відповідні йому права України, які перебувають або перебували на службі у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, а також членів їх сімей, отримали свій розвиток та конкретизацію, зокрема в ст. 22 Закону України «Про міліцію», держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.
Постановою КМУ від 29 січня 2003 року 117 затверджено Положення
про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.
Пунктом 4 зазначеної постанови зазначено, що органам, закладам і установам Міністерства внутрішніх справ, Державного департаменту з питань виконання покарань, Державної податкової адміністрації, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства оборони, Міністерства освіти і науки, Служби безпеки, Міністерства культури і туризму, Міністерства аграрної політики, Міністерства вугільної промисловості, Міністерства палива та енергетики, Міністерства охорони здоров'я передати управлінням праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурним підрозділам з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад інформацію про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, перебувають або перебували на обліку у зазначених органах, закладах і установах.
Відповідно до Положення єдиний державний автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги (далі Реєстр) - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України.
Для включення до Реєстру інформації про пільговика, він подає уповноваженому органу довідку про склад сім'ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Тобто, наведеними нормами зазначеного Положення передбачено, обов'язок пільговика при оформленні пільги надати до Управління праці та соціального захисту населення відповідні довідки, а тому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, що діючим законодавством не передбачено видача таких довідок.
А тому, колегія суддів приходить до висновку, що при зверненні до Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області ОСОБА_2 повинен був надати до останнього довідку Головного управління МНС України в Луганській області в тому, що він має право на 50-відсоткову знижку плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо відповідно до ст. 22 Закону України «Про пожежну безпеку» встановленого зразка.
Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції. Колегія суддів вважає, що відповідач, який відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень, правомірність прийняття спірного рішення довів належним чином.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги відповідача, судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для її скасування.
Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області - задовольнити.
Постанову Старобільського районного суду Луганської області від 25 грудня 2013 р. у справі № 431/3309/13-а - скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області третя особа Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання дій неправомірними і зобов'язання виконати певні дії - відмовити.
Постанову апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів С.В. Жаботинська
О.П. Лях
О.О. Шишов