"06" лютого 2014 р. м. Київ К/800/38605/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2013 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та ПП "Авто-Транс-Сервіс" до виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської ради, Львівського державного обласного навчально-курсового комбінату, Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на автобусних маршутах загального користування в м. Червонограді, треті особи: ТОВ «Фіакр-Львів» та ТОВ «Авто-Лайн» про визнання протиправними та скасування рішень,
встановила:
У вересні 2012 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 та ПП "Авто-Транс-Сервіс" звернулись до суду з позовом до виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської ради, Львівського державного обласного навчально-курсового комбінату, Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на автобусних маршрутах загального користування в м. Червонограді, треті особи: ТОВ «Фіакр-Львів» та ТОВ «Авто-Лайн» про визнання протиправними та скасування рішень.
Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 05 лютого 2013 року позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської ради №145 в частині щодо затвердження результату конкурсу по визначенню ТОВ «Авто-Лайн» як перевізника для роботи на автобусному маршруті загального користування м. Червонограда №1 «Автовокзал-Застава», зобов'язано організатора конкурсу - виконавчий комітет провести новий конкурс з визначення перевізника на маршруті №1. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2013 року скасовано постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 05 лютого 2013 року та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права просить, рішення суду апеляційної інстанцій скасувати, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що рішенням Виконавчого комітету від 21.06.2012 №108 «Про оголошення конкурсу та затвердження умов конкурсу на право перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських маршрутах загального користування м. Червонограда» оголошено конкурс на право перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, зокрема, за маршрутами №1 «Автовокзал-Застава» загального користування в режимі маршрутного таксі (далі - маршрут №1) та №2 «Автовокзал - вул.Львівська - вул.Св.Володимира (автопарк)» загального користування в режимі маршрутного таксі (далі - маршрут №2) та затверджено умови конкурсу на право перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських маршрутах загального користування м.Червонограда. Оголошення про проведення конкурсу надруковано в газеті «Новини Прибужжя» від 27.06.2012 № 26.
Рішенням конкурсного комітету від 14.08.2012 ФОП ОСОБА_2 до участі в конкурсі не допущено, у зв'язку з ненадання ним належним чином завірених документів, а переможцями по здійсненню перевезень по маршруту № 1 визначено ТОВ «Авто-Лайн», а на маршруті № 2 - ТОВ «Фіакр-Львів». Протокол Конкурсного комітету з визначення перевізників затверджено рішенням виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської області від 24.09.2012.
Відповідно до протоколу № 1 засідання Конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу на автобусному міському маршруті загального користування від 14.09.2012, конкурсний комітет не допустив перевізника ОСОБА_2 до участі, через подання документів не в повному обсязі, і за дане рішення проголосували з 9-ти членів комісії, що мають право голосу: «за» - 4 члени комісії, утрималися - 2 члени комісії, «проти» - 3 члени комісії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що спірне рішення виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської ради №145, в частині щодо затвердження результату конкурсу по визначенню ТОВ «Авто-Лайн» як перевізника для роботи на автобусному маршруті загального користування м. Червонограда №1 є неправомірним так як, за недопущення ФОП ОСОБА_2 проголосувала менша половина учасників конкурсного комітету.
Однак, колегія суддів з такими висновками суду погодитись не може з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані із організацією та проведенням конкурсів з перевезення пасажирів, у яких виник спір, врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт", постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування».
Відповідно до пункту 1 частини12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі у конкурсі автомобільного перевізника, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.
Пунктом 37 зазначеного Порядку встановлено, що достовірність інформації, викладеної в заяві та документах, визначених пунктом 29, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше, ніж за 2 дні до дати проведення конкурсу.
Згідно з пунктом 67 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, інформація, що міститься в документах, поданих перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинна бути достовірною за станом на момент подання документів для участі в конкурсі.
Згідно зі статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють контроль за виконанням транспортного законодавства на відповідній території згідно з повноваженнями, визначеними законами України.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
Згідно зі статтею стаття 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Статтями 44-46 зазначеного Закону визначено умови перевезень та проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Відповідно до статті 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі; довідку про відповідність технічного стану автобусів претендента умовам перевезень, видану відповідним підрозділом Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України; висновок Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України про відповідність претендента вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху, який складається та видається в порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ України.
Львівським державним обласним навчально-курсовим комбінатом, що виконує функції робочого органу Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на автобусних маршрутах загального користування в м. Червонограді було проведено перевірку документів претендентів, які беруть участь у спірному конкурсі. В результаті перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2 подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи та не в повному обсязі, а саме: із поданої ОСОБА_2 довідки про кількість ДТЗ та їх характеристику на 14 транспортних засобів, не можливо визначити ТЗ, що мають брати участь в конкурсі; не подано перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмову інформацію про їх відсутність.
Згідно пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який: 1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; 2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; 3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення; 5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 КУпАП неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); 6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Згідно з пункту 37 зазначеного Порядку достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2013 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та ПП "Авто-Транс-Сервіс" до виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської ради, Львівського державного обласного навчально-курсового комбінату, Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на автобусних маршутах загального користування в м. Червонограді, треті особи: ТОВ «Фіакр-Львів» та ТОВ «Авто-Лайн» про визнання протиправними та скасування рішень - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній