Постанова від 06.02.2014 по справі 812/6392/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" лютого 2014 р. м. Київ К/800/63327/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Білуги С.В.,

суддів Заїки М.М.

Загороднього А.Ф,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року у справі за позовом Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Хрустальська" до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області про визнання незаконними дії по складанню акту перевірки, правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів,

встановила:

У липні 2013 року Державне підприємство "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Хрустальська" звернулось до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області про визнання незаконними дії по складанню акту перевірки, правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року, позовні вимоги Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Хрустальська" задоволено. Визнано незаконними дії відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Красний Луч Луганської області по складанню акту перевірки, правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №95 від 21.06.2013 в частині нарахування відокремленому підрозділу «Шахта «Хрустальська» державного підприємства «Донбасантрацит» пені в сумі 364 794 16 грн.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красний Луч Луганської області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що державне підприємство «Донбасантрацит», має правовий статус юридичної особи, зареєстровано Виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області, перебуває на податковому обліку у СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську.

На підставі направлення № 91 від 21.06.2013 відповідачем було проведено планову перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Державного підприємства "Донбасантрацит" відокремленого підрозділу «Шахти «Хрустальська», за результатами якої складено акт № 95 від 21.06.2013. Зазначена перевірка проводилась за період з 01.04.2012 по 31.03.2013.

У висновках акту перевірки відповідачем зазначено, що на початок перевіряємого періоду платником страхових внесків була сплачена недоїмка у сумі 4 070 791,23 грн., яка виникла станом на 01.01.2011 по 28.02.2013, недоїмку було погашено частково у сумі 75 000 грн. У зв'язку із недоїмкою по сплаті страхових внесків, відповідачем нарахована пеня в сумі 364 794,16 грн.

Суди попередніх інстанцій, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог виходили з того, що з 01 січня 2011 року втратила чинність частини 2 статті 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", відповідно до якої була передбачена відповідальність страхувальника у вигляді стягнення пені за прострочення сплати страхового внеску, а закону, який би встановлював розмір, порядок нарахування та стягнення пені за несплату страхових внесків після 01.01.2011 прийнято не було, а тому у Фонду відсутні повноваження по стягненню пені за несплату страхових платежів.

Крім того суди попередніх інстанцій при вирішенні спору дійшли висновку, що спірним в даному випадку є питання щодо встановлення права Фонду нараховувати та стягувати пеню за порушення зазначені у висновках акту перевірки № 95 після 01 січня 2011 року.

Водночас, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що нарахування відповідачем в акті перевірки № 95 пені на несплачені страхові внески тягне для позивача певні правові наслідки, у зв'язку з чим висновок відповідача має бути предметом розгляду в адміністративній справі.

Проте з такими висновками судів не можна погодитись з огляду на наступне.

Статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачений обов'язок роботодавця як страхувальника своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Частиною 2 статті 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (у редакції, чинній до 01 січня 2011 року) встановлювалося, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно з вимогами Прикінцевих та перехідних положень якого частини 2 статті 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" виключено.

Проте, вказана обставина не скасовує відповідальність страхувальника за вчинення відповідних порушень, які були ним допущені до 01 січня 2011 року.

Абзацом 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Відповідно до абзацу 6 пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування збережено повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.

Аналогічна правова позиція застосування норм матеріального права також висловлена Верховним Судом України в Постанові від 01 жовтня 2013 року по справі №21-323а13.

Разом з цим, необхідно зазначити, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.

Вирішуючи спір, судами попередніх інстанцій було вирішено спір про правомірність нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків, тоді як позивач ставив вимогу про визнання незаконними дій по складанню акту перевірки, правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів, за наслідками якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.

Враховуючи вищенаведене, суди попередніх інстанцій задовольняючи позовні вимоги дійшли помилкових висновків, а тому касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красний Луч Луганської області необхідно задовольнити, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року - скасувати.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права -судові рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

постановила:

Касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красний Луч Луганської області - задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову.

В задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Хрустальська" у справі за позовом Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Хрустальська" до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області про визнання незаконними дії по складанню акту перевірки, правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Головуючий С.В. Білуга

Судді О.І. Гаманко

А.Ф. Загородній