ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
17 січня 2014 року № 826/16283/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Мазур А.С.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фантезі 2013» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, треті особи ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання незаконною та скасування постанови,
позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві №421/13 від 26.09.2013 про накладення штрафу за порушення у сфері містобудування у сумі 103230 грн. В обґрунтування позовних вимог покликається те, що 19.09.2013 року відповідач провів позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, за результатами якої складено акт, протокол та припис від 19.09.2013 року. 26.09.2013 року винесено постанову №421/13 про накладення штрафу у розмірі 103 230 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого абз. 4 п.4 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності», яку позивач отримав 02.10.2013 року. Перевірка була проведена у відсутності директора Андріїшин К.І., присутнього заступника директора Скрипченка А.Є. не уповноважували приймати участь у подібних перевірках та підписувати документи. Крім того ТОВ «Фантезі 2013» є орендарем приміщення, що знаходиться у АДРЕСА_1 на підставі укладеного договору оренди від 27.03.2013 року з власниками приміщення ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Власники приміщення не залучалися до проведення позапланової перевірки, необхідні документи не були витребувані і перевірені. Експертиза визначення приміщень до І-ІІІ категорій складності не проводилася. А тому вважає перевірку та постанову незаконними.
Представник відповідача проти позову заперечила та пояснила, що на підставі колективного звернення мешканців будинку АДРЕСА_1 проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності фан-бару «Банка», ТОВ «Фантазі 2013». Під час перевірки уповноваженим особам було відповідно пред'явлено посвідчення посадової особи Інспекції, яка проводила перевірки та направлення на їх проведення. За результатами перевірок з виїздом на місце та на підставі розгляду наданих до Інспекції документів було встановлено порушення вимог містобудівного законодавства. У 2013 році ТОВ «Фантезі 2013» проведено будівельні роботи у приміщенні площею 339,9 кв.м. за адресою АДРЕСА_1, які позивач займає згідно договору оренди та зменшено розмір та конфігурацію сходів вхідної групи приміщення №8, облаштовано додатковий санітарний вузол в приміщенні №9, змінено площу приміщень №8 та 9 шляхом перенесення стін, в підвальному приміщенні будинку самовільно облаштована душова. Будівельні роботи виконані без отримання відповідних дозвільних документів. За результатами проведеної перевірки складено акт та видано припис від 19.09.2013 з вимогою усунути встановлені правопорушення відповідно до вимог діючого законодавства в термін до 21.10.2013 року. Від отримання примірників документів та підпису особи, присутня особа - заступник начальника Скрипченко А.Є. відмовився, а тому документи були направлені поштою. 19.09.2013 року Інспекцією видано протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, 26.09.2013 року винесено постанову № 421/13 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 103 230 грн. Просила у задоволенні позову відмовити.
Треті особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у судове засідання 16.01.014 року не прибули, у зв'язку з чим суд, керуючись ч.6 ст. 128 КАС України, розглянув справу у письмовому провадженні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999 з наступними змінами і доповненнями, для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Постановою КМ України, від 23.05.2011, № 549 "Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції" утворено територіальний орган Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві.
Відповідно до п.3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011, № 439/2011, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури; внесення Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пропозицій щодо формування політики із відповідних питань.
Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи, що передбачено п.6 Положення.
Таким чином, одним з основних завдань відповідача є, зокрема, реалізація державного архітектурно-будівельного контролю.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений Постановою КМ України від 23.05.2011 № 553, визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами (далі - інспекції).
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:
1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;
2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;
3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Як зазначила представник відповідача та вбачається з матеріалів справи, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТОВ «Фантезі 2013», а саме фан-бару «Банка», яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Положеннями п. 7-9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю встановлено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності;
необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;
перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій;
перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності;
звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства;
вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.
За результатами перевірки суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності, складається відповідний акт у двох примірниках.
Зазначений акт є підставою для прийняття органом ліцензування рішення щодо спроможності суб'єкта господарювання провадити господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності (п.8).
9. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Судом встановлено, що підставою для проведення позапланової перевірки позивача стало звернення мешканців будинку АДРЕСА_1. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві було видано направлення для проведення позапланової перевірки від 16.09.2013 року.
Згідно п.11 згаданого вище Порядку, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право:
1) безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності;
2) складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом;
3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:
усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;
зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;
4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;
5) проводити перевірку стану дотримання суб'єктами містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в тому числі під час застосування будівельної продукції;
6) здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності;
7) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій, які пройшли професійну атестацію;
8) отримувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
9) вимагати у випадках, передбачених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;
10) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію;
11) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки.
Порядком встановлено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком (п.16).
17. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Договором оренди приміщень АДРЕСА_1 від 27.03.2013 року ТОВ «Фантезі 2013» передано в строкове платне користування нежитлові приміщення, загальною площею 339,9 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, що належать на праві спільної власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Факт проведення будівельних робіт за згаданою вище адресою позивач не заперечив.
Як вбачається з матеріалів справи, 09.09.2013 року ТОВ «Фантезі 2013» було повідомлено про проведення перевірки та необхідність прибуття до Інспекції.
Посилання представника позивача на відсутність належних повноважень у особи, яка ознайомилась з повідомленням та брала участь у проведенні перевірки як уповноважена особа позивача, не може бути прийняте до уваги суду, оскільки повідомлення було адресоване ТОВ «Фантезі 2013», однак саме СкрипченкоА.Є. отримав таке.
Як зазначила представник відповідача та підтвердив допитаний в якості свідка ОСОБА_5, який проводив перевірку, Скрипченко А.Є. під час перевірки представився уповноваженою особою позивача.
З наявної в матеріалах справи довіреності від 18.09.2013 року вбачається, що Скрипченко А.Є. уповноважений ТОВ «Фантезі 2013», в особі директора Андріїшиної К.І., бути представником та представляти інтереси підприємства в будь-яких державних, громадських організаціях … з питань, пов'язаних з підприємницькою діяльністю підприємства в Україні з правом розпорядчого підпису.
Суб'єкти права зобов'язані добросовісно користуватися наданими правами та не зловживати ними.
За результатами перевірки, відповідно до вимог п. 18 Порядку, було складено акт від 19.09.2013 року, один примірник якого поштою було направлено позивачу (суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль).
За результатами перевірки встановлено, що згідно договору оренди від 27.03.2013 року приміщення АДРЕСА_1, загальною площею 339,9 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 передано ТОВ «Фантезі 2013» для розміщення підприємства ресторанного господарства. Об'єкт відноситься до ІІІ категорії складності. У 2013 році ТОВ «Фантезі 2013» проведено будівельні роботи: зменшено розмір та конфігурацію сходів вхідної групи приміщення №8 (згідно технічного паспорту, виданого Київським міським бюро технічної інвентаризації від 26.04.2011), облаштовано додатковий санітарний вузол в приміщенні №9, змінено площу приміщень №8 та №9 шляхом перенесення стін. В підвальному приміщенні будинку самовільно облаштована душова. Будівельні роботи виконані без отримання відповідних дозвільних документів.
Крім того за результатами перевірки, як передбачено п.п. 17, 19, 20 Порядку, було складено протокол від 19.09.2013 року про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил до 21.10.2013 року.
Відповідно до ст. 32 Закону України від 17.02.2011 "Про регулювання містобудівної діяльності" усі об'єкти будівництва поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності. Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.
За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідачем 26.09.2013 року було винесено постанову про накладення штрафу у сумі 103 230 грн.
Відповідно до абз. 4 п. 4 ч.2 ст. 2 Закону України від 14.10.1994 з наступними змінами і доповненнями "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення, зокрема, виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації: на об'єктах III категорії складності - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.
Позивачем не надано суду доказів наявності на момент перевірки дозвільної документації на проведення будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1.
Посилання представника позивача на відповідність проведених будівельних робіт технічному паспорту приміщення не може бути взяте до уваги суду, оскільки технічний паспорт, на який посилається позивач, виданий лише 15.10.2013 року. На момент перевірки головному державному інспектору ОСОБА_5, який здійснював перевірку, було надано технічний паспорт на нежитловий будинок (приміщення) по АДРЕСА_1, складений 26.04.2011 року, жодних інших документів йому представлено не було.
Крім того, матеріалами справи спростовується твердження позивача про неповідомлення власників приміщення по АДРЕСА_1: ОСОБА_1, ОСОБА_2 про розгляд звернення мешканців будинку АДРЕСА_1.
Листом від 20.09.2013 року Інспекція повідомила про наявне звернення та запропонувала надати відповідну дозвільну та проектну документацію.
У ході судового розгляду справи, треті особи власники приміщення по АДРЕСА_1 - ОСОБА_1, ОСОБА_2, жодних дозвільних документів та проектної документації на проведення будівельних робіт у приміщенні по АДРЕСА_1 суду не надали.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що відповідач діяв в межах чинного законодавства.
За даних обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а відтак - не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Фантезі 2013» відмовити.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур