Постанова від 13.02.2014 по справі 813/823/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2014 року 11 год. 54 хв. м. Львів № 813/823/14

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Кедик М.В., секретар судового засідання Харів М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомпрокурора Бродівського району Львівської області, представник - Бойко Н.І.

доСмільнівської сільської ради Бродівського району Львівської області, представник - не прибув

провизнання протиправним і скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Бродівського району Львівської області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Смільнівської сільської ради Бродівського району Львівської області (далі - Смільнівська сільська рада) про визнання протиправним і скасування рішення від 04.12.2013 року № 176 «Про політичну ситуацію в Україні».

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що в результаті перевірки у порядку нагляду за додержанням Смільнівською сільською радою вимог Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що при ухваленні рішення від 04.12.2013 року № 176 «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні» сільська рада вийшла за межі повноважень, наданих ій Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Вказує, що до повноважень відповідача не віднесено вирішення спірних питань, в тому числі щодо звернень відповідача до Верховної Ради України та країн Європейського союзу з вимогами: про створення нової більшості у парламенті, прийняття законопроектів, прийняття Закону України «Про імпічмент Президента України», відставки Кабінету Міністрів України, ліквідації спецпідрозділу «Беркут», засудження злочинних дій, застосування персональних санкцій тощо, які безпосередньо не пов'язані з життєдіяльністю відповідної територіальної громади, яку представляє відповідач. Відтак, оскаржене рішення не відповідає Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у зв'язку з чим прокурор просить його скасувати як протиправне.

Представник прокурора в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити повністю.

Відповідач не забезпечив участі свого представника в судовому засіданні. 12.02.2014 року за вхідним № 5017 подав клопотання про розгляд справи без участі представника Смільнівської сільської ради.

Заслухавши пояснення представника прокурора, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Прокурором Бродівського району Львівської області на підставі ч. 3 ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» 19 грудня 2013 року винесено постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів.

За наслідками проведеної перевірки прокурор звернувся до суду про визнання протиправним та скасування рішення Смільнівської сільської ради від 04.12.2013 року № 176 «Про політичну ситуацію в Україні».

Відповідно до цього рішення Смільнівська сільська рада вирішила:

1. Прийняти звернення до громади сіл Смільне та Сидинівка, Верховної Ради України та держав Європейського Союзу (звернення додається).

2. Оприлюднити рішення на дошці оголошень в селах Смільне та Сидинівка.

Додатком до спірного рішення є звернення із вимогами такого змісту:

«Звертаємось до Верховної Ради України з вимогою:

1. Створити нову більшість у парламенті.

2. Практичними кроками підтвердити незмінність курсу зовнішньої політики України, спрямованого на євроінтеграцію.

3. Невідкладно прийняти законопроекти, необхідні для підписання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною.

4. Негайно прийняти Закон України «Про імпічмент Президента України» та розпочати процедуру імпічменту Президента України.

5. Вимагати відставки Кабінету Міністрів України на чолі з М. Азаровим.

6. Вимагати ліквідації антинародного спецпідрозділу «Беркут», звільнення з органів МВС без права поновлення та притягнення до відповідальності керівництва підрозділу і всіх бійців, які брали участь в побитті дітей, журналістів та інших громадян на Майдані Незалежності в м. Києві.

Звертаємось до керівників держав Європейського Союзу та США:

1. Засудити злочинні дії чинної влади в Україні.

2. Застосувати персональні санкції зі сторонами США, держав Європейського Союзу та інших демократичних країн світу до режиму Януковича за систематичне і грубе порушення основоположних прав людини і громадянина в Україні.

Санкції мають включати заборону на в'їзд, замороження банківських рахунків, активів та власності всіх вітчизняних високопосадовців, причетних до репресій проти власного народу».

Надаючи оцінку спірному рішенню суд виходив з наступних правових норм.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року, із змінами і доповненнями, Законом України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року, із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 5 Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Із цих конституційних положень у системному взаємозв'язку з положеннями статті 6 Конституції України про те, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, випливає, що органи місцевого самоврядування не є органами державної влади, а місцеве самоврядування слід розглядати як форму здійснення народом влади, яка визнається і гарантується в Україні.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституція України (стаття 140) визначає місцеве самоврядування як право територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та Законів України.

Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими Законами, які не повинні суперечити положенням цього ж Закону.

Органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема, нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу.

У мотивувальній частині рішення Конституційного Суду України від 26.03.2002 року у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 28 Закону України «Про статус депутатів місцевих Рад народних депутатів» (справа про охорону трудових прав депутатів місцевих рад) (Реєстраційний № 6-рп/2002) Конституційний Суд України звернув увагу на політико-правову природу органів місцевого самоврядування, зазначивши, що такі є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад. Перелік таких питань визначено у Конституції України та ст. 43 вищевказаного Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законодавцем встановлено перелік питань (виключна компетенція сільських, селищних, міських рад), які вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

З аналізу вказаних норм чинного законодавства вбачається, що на пленарних засіданнях, зокрема сільської ради, можуть розглядатись і вирішуватись лише питання, віднесені до їх відання Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду

Згідно ст. 73 цього ж Закону, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Отже, в силу наведених вище положень, органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У даному випадку, при прийнятті рішення від 04.12.2012 року № 176 «Про політичну ситуацію в Україні» Смільнівська сільська рада перевищила надані їй повноваження, порушивши норми Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування». Оскільки, Конституція України та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не відносять до повноважень органів місцевого самоврядування вирішення питань щодо оцінки дій та рішень інших осіб на предмет їх відповідності кримінальному закону, оцінки діяльності та рішень центральних органів влади України. Законодавство не надає органам місцевого самоврядування повноважень щодо звернень з вимогою створення нової більшості у парламенті, прийняття законопроектів, прийняття закону «Про імпічмент Президента України», відставки Кабінету Міністрів України, ліквідації спецпідрозділу «Беркут», засудження злочинних дій, застосування персональних санкцій тощо, які безпосередньо не пов'язані з життєдіяльністю відповідної територіальної громади, яку представляє відповідач.

У зв'язку з цим, оскаржене рішення є протиправним з моменту його прийняття.

У ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

З урахуванням наведених вище правових норм та встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора Бродівського району Львівської області про визнання протиправним і скасування рішення Смільнівської сільської ради Бродівського району Львівської області від 04.12.2013 року № 176 «Про політичну ситуацію в Україні» є законними та обґрунтованим, відтак підлягають задоволенню повністю.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Відповідачем не надано належних та допустимих доказів правомірності спірного рішення.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.

Судові витрати відповідно до положень ст. 94 КАС України з сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Смільнівської сільської ради Бродівського

району Львівської області № 176 «Про політичну ситуацію в Україні» від 04.12.2013 року.

Судові витрати зі сторін не стягуються.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова складена у повному обсязі 18.02.2014 року.

Суддя Кедик М.В.