Ухвала від 25.02.2014 по справі 248/10445/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Лутай А.М.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2014 року справа №248/10445/13-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Міронової Г.М.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області на ухвалу Харцизького міського суду Донецької області від 19 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 2а-4685/2011 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, третя особа - Відділ державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції в Донецькій області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання здійснити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

9 грудня 2013 року відділ Державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення, в якій просив: вирішити питання щодо зміни способу і порядку виконання постанови Харцизького міського суду Донецької області від 14 квітня 2011 року у справі № 2а-4685/2011, на підставі якої 23.05.2012 року виданий виконавчий лист про зобов'язання УПФУ у м. Харцизьку Донецької області здійснити ОСОБА_2, як дитині війни, нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії з віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2010 року до 22.07.2010 року з урахуванням фактично здійснених виплат, а саме, замінити зобов'язання відповідача щодо виплати підвищення до пенсії на стягнення з УПФУ в м. Харцизьку Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суму 1955,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят п'ять гривень 00 коп.) (а. с. 16-18).

Ухвалою Харцизького міського суду Донецької області від 19 грудня 2013 року подання відділу Державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції задоволено, а саме: змінено виконання рішення Харцизького міського суду по справі № 2а-4685/11 від 14.04.2011 року з «зобов'язання УПФУ в м. Харцизьку Донецької області здійснити ОСОБА_2, як дитині війн нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії а віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2010 року до 22.07.2010 року включно, з урахуванням фактично здійснених виплат» на «стягнути з УПФУ в м. Харцизьку Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Артемівськ, Донецької області, ІПН НОМЕР_1, суму 1955, 00 грн.». (а. с. 32-34).

Відповідач - УПФУ в м. Харцизьку Донецької області на зазначену ухвалу подав апеляційну скаргу, в якій просив ухвалу суду скасувати, оскільки судом першої інстанції порушені норми матеріального і процесуального права та відмовити заявнику у задоволенні заяви в повному обсязі (а. с. 35, 36).

Відповідно до ст.197 ч.1 п.2 КАС України судом апеляційної інстанції справу розглянуто в письмовому провадженні.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Харцизького міського суду Донецької області від 14 квітня 2011 року позов ОСОБА_2 задоволений повністю, а саме: визнано незаконною бездіяльність УПФУ в м. Харцизьку Донецької області, яка виразилася в не нарахуванні та невиплат ОСОБА_2, як дитині війни, щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2010 року до 31.12.2010 року; зобов'язано УПФУ в м. Харцизьку Донецької області здійснити ОСОБА_2, як дитині війни, нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2010 року до 31.12.2010 року з урахуванням фактично здійснених виплат. (а. с. 14).

Постанова Харцизького міського суду Донецької області в апеляційному порядку не оскаржена в та набрала законної сили.

На підставі постанови Харцизького міського суду Донецької області у справі №2а-4685/2011 23.05.2012 року був виданий виконавчий лист про зобов'язання УПФУ в м.Харцизьку Донецької області здійснити ОСОБА_2, як дитині війни, нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії з віком, виходячи із встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2010 року до 22.07.2010 року з урахуванням фактично здійснених виплат (а. с. 19).

Постановою державного виконавця Харцизького міського управління юстиції від 23 березня 2013 року відкрито виконавче провадження № 37108568 за вказаним виконавчим листом, копія якої направлена сторонам, зокрема, з позначкою для боржника про строк добровільного виконання (а. с. 20).

Відповідно до листа УПФУ в м. Харцизьку Донецької області надісланого на адресу Начальника ВДВС Харцизького МУЮ встановлено, що згідно виконавчого документу № 2а-4685/11, виданого 23.05.2012 року Харцизьким міським судом на користь ОСОБА_2 здійснено перерахунок пенсії, яка розпорядженням відділу з призначення пенсії від 06.08.2011 року № 73390 нарахована в сумі 1955,00 грн. та включена в додаткову відомість для виплати.

В цьому ж листі зазначено, що сума нарахованої доплати буде сплачена за умови наявного фінансування з Державного бюджету України; Нормами Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року передбачено, що у 2011 році норми і положення ст.6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України за 2011 рік. На виконання цього Закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 745 від 06.07.2011 року, в якій врегульовані окремі питання стосовно захисту соціальних прав громадян, в тому числі тих осіб, на яких поширюється правовий статус дітей війни в межах наявного фінансового ресурсу. Відповідно до п.9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року 3384/201, кошти ПФУ спрямовуються на фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. Нормами ст.7 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Станом на 26.11.2013 року відсутнє фінансування з державного бюджету для сплати нарахованої суми за даним виконавчим листом. Звернення стягнення на майно Управління ПФУ в м. Харцизьку неможливо, оскільки воно перебуває в оперативному керуванні та не є власністю зазначеного управління (а. с. 23).

Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що заява Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції щодо зміни способу і порядку виконання судового рішення з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року, який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.

Згідно до ч.1 ст.3 цього Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Отже, гарантом виконання рішень суду, де боржником є державний орган, виступає держава в особі Державної казначейської служби України. Законом не передбачено виконання Державною казначейською службою рішень суду зобов'язального характеру, що в свою чергу унеможливлює виконання зазначених рішень без зміни його способу.

Колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції про задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду, оскільки УПФУ в м. Харцизьку Донецької області на виконання постанови Харцизького міського суду Донецької області від 14 квітня 2011 року у справі № 2а-4685/2011 за період з 01.01.2010 року до 31.12.2010 року проведено нарахування до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії як дитині війни в сумі 1955,00 грн., проте нарахована сума не виплачена, тому спосіб та порядок виконання вказаного рішення суду підлягає заміні шляхом зміни зобов'язання відповідача здійснити виплату на стягнення нарахованої суми соціальної виплати, що забезпечить виконання рішення суду, виконання яких відповідно до положень Конституції є обов'язковими для всіх.

На підставі викладеного та керуючись ст. 195, п.2 ч.1 ст.197, ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1, ст. 205, ст. 206, ст.212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області залишити без задоволення.

Ухвалу Харцизького міського суду Донецької області від 19 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 2а-4685/2011 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, третя особа - Відділ державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції в Донецькій області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання здійснити певні дії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий Л.А.Василенко

Судді М.М. Гімон

Г.М. Міронова