Ухвала від 26.02.2014 по справі 822/665/14

Копія

Справа № 822/665/14

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

26 лютого 2014 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Матущак В.В., розглянувши матеріали справи за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Надра" до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області третя особа на стороні відповідача - перший міський відділ ДВС Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, третя особа на стороні відповідача - перший міський відділ ДВС Хмельницького МРУЮ про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області щодо невиконання платіжного доручення №194 від 30.01.2014 року першого міського відділу ДВС Хмельницького МРУЮ про перерахування на користь ПАТ "КБ "Надра" боргу в сумі 23435,50грн., а також про зобов'язання Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області перерахувати на користь ПАТ "КБ "Надра" боргу в сумі 23435,50грн. та стягнення на користь позивача судових витрат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.01.14 року першим міським відділом ДВС Хмельницького МРУЮ направлено до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області платіжне доручення №194 від 30.01.2014 року про перерахування на користь ПАТ "КБ "Надра" боргу в сумі 23435,50 грн. Станом на 19.02.2014 року відповідачем, в порушення вимог Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" не виконано вказане платіжне доручення та не перераховано зазначені кошти на користь банку у визначений Законом триденний строк. Кошти на час подання адміністративного позову безпідставно знаходяться на депозитному рахунку першого міського відділу ДВС Хмельницького МРУЮ, що завдає значної шкоди позивачу.

Дослідивши матеріали адміністративного позову, вважаю, що у відкритті провадження по даній справі слід відмовити, враховуючи наступне.

Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області не виконано платіжне доручення першого міського відділу ДВС Хмельницького МРУЮ №194 від 30.01.2014 року, щодо списання на користь ПАТ "КБ "Надра" коштів з рахунку, відкритого у вказаному відділу для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, тобто не бюджетних коштів, а коштів, які не належать бюджетній установі, а надійшли у тимчасове розпорядження першого міського відділу ДВС Хмельницького МРУЮ від реалізації майна боржника і мають бути перераховані стягувачу - ПАТ "КБ "Надра".

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

В силу ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п. 12.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 р. за № 489/20802 органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.

Відповідно до п.п.1 п.4 Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12.10.2011 р. N1280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2011 р. за N1237/19975 управління (відділення) Казначейства відповідно до покладених на них завдань: здійснюють через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів.

Здійснення переказу коштів та здійснення розрахунків регулюється Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні". Відповідно до ст.5 якого, відносини між суб'єктами переказу регулюються на підставі договорів розрахунково-касового обслуговування.

Відповідно до ст.11та ст.36 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" Державна казначейська служба зазначена, як один із учасників системи платежів в Україні. У разі порушення установою - учасником платіжної системи строків пересилання документів на переказ, ця установа має сплатити отримувачу пеню у розмірі 0.1% суми переказу за кожний день прострочення, яка не може перевищувати 10% суми переказу.

Спори між установою - учасником платіжної системи та ініціатором розглядаються у судовому порядку.

Аналізуючи зміст позовних вимог суд приходить до висновку, що спірні відносини виникли не в зв'язку із бездіяльністю суб'єкта владних повноважень у сфері публічних відносин, а з господарських правовідносин, а саме: щодо списання та переказу грошових коштів з рахунку першого міського відділу ДВС Хмельницького МРУЮ Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області як кредитною установою.

За таких обставин заявлені у справі позовні вимоги мають господарсько-правовий характер, а відповідний орган державної влади не виступає в цих відносинах як суб'єкт владних повноважень, тому даний спір не є публічно-правовим.

Згідно ст. 12 Господарського процесуального кодексу України Господарським судам підвідомчі: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.

Таким чином, даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, відповідно має вирішуватись господарським судом.

Відповідно до ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст. 109 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Надра" до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області третя особа на стороні відповідача - перший міський відділ ДВС Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/В.В. Матущак

"Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак