ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
27 лютого 2014 року справа № 813/784/14
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гулика А.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до ДП "Лвіввугілля" Відокремлений підрозділ "Шахта "Великомостівська" про застосування заходів реагування, -
встановив:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області (далі - ТУ Держгірпромнагляд у Львівській області) звернулось до суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Великомостівська» (далі - ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта Великомостівська»), в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду по ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта Великомостівська», а саме зобов'язати відповідача невідкладно зупинити роботи по видобутку вугілля з лави №112 ВП «Шахта Великомостівська» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки ВП «Шахта Великомостівська» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт по видобутку вугілля з лави №112 ВП «Шахта Великомостівська» несе ризик загрози життю працівників, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 30.01.2014 року суддя відкрив скорочене провадження у справі, надав відповідачу строк для подання заперечення проти позову або заяви про визнання позову та роз'яснив наслідки такого неподання.
Суд належним чином виконав обов'язок щодо повідомлення відповідача. Проте, відповідач заперечення проти позову чи заяву про визнання позову до суду не подав, хоча належним чином був повідомлений суддею про наслідки такого неподання.
Суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для розгляду справи в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з такого.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, врегульовує відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Відповідно до статті 4 Закону № 2694-ХІІ державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).
До повноважень територіального управління, відповідно до частини 7 пункту 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Відповідно до пункту 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Суд встановив, що відповідно до наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.12.2013 року №1025 уповноваженою посадовою особою ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області головним державним гірничотехнічним інспектором Західної МДІН п'яничко В.Г., у присутності уповноважених осіб відповідача - в.о. начальника ВТБ Чесниківського О.В., в.о. начальника дільниці з видобутку вугілля (дільниця №3) Конфедерата А.О. у період з 18.12.2013р. по 18.12.2013р. проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт по транспортуванню вугілля з лави №112 на ВП «Шахта Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
Під час проведення перевірки виявлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
1) при контрольному опитуванні на знання правил поведінки в шахті при аваріях та запасних виходів працівник дільниці №3 ОСОБА_3, показав незадовільні знання, що є порушенням п.1 гл.5 розд.4 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
2) в окремих місцях на окремих рамах металевого аркового кріплення мають місце не видалені куски породи, що відшарувалися в покрівлі виробки на ПК-56 по 111-му конвеєрному штреку, що є порушенням п.1 гл.3 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
3) в окремих місцях на окремих рамах металевого аркового кріплення поломана дерев'яна затяжка у між рамному просторі на ПК-56 по 111-му конвеєрному штреку, що є порушенням п.1 гл.3 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
4) кріплення верхньої сполуки лави №112 пл.П7н з 112 розвідувальним штреком не відповідає «Паспорту виїмкової дільниці лави №112»;
5) під переносний перехват встановлено дерев'яні стояки, а не гідравлічні, що передбачено ТДП, що є порушенням п.16 гл.1 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
6) випереджаюча берма для вирубки комбайна на штрек закріплена дерев'яними стояками, а не гідравлічними, що є порушенням п.16 гл.1 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
7) над натяжною головкою скребкового конвеєра СП-250 не встановлено інвентарне кріплення, що є порушенням п.16, п.17 гл.1 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
8) підпірне кріплення підсилення 112 розвідувального штреку під лавою складається з одного ряду шпального бруса, пд. Яких встановлено брус, а не дерев'яні стійки, що є порушенням п.16 гл.1 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
9) кріплення нижньої сполуки лави 112 пл.П7н з 111 конвеєрним штреком не відповідає «Паспорту виїмкової дільниці лави №112»;
10) під переносний перехват встановлено дерев'яні стояки, а не гідравлічні, що передбачено ТДП, що є порушенням п.16, п.17 гл.4 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
11) випереджаюча берма для вирубки комбайна на штрек закріплена дерев'яними стояками, а не гідравлічними, що є порушенням п.16 гл.1 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
12) над приводом лавного скребкового конвеєра СП-250 не встановлено інвентарне кріплення, що є порушенням п.16, п.17 гл.1 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
13) підпірне кріплення підсилення 112 розвідувального штреку під лавою складається з одного ряду шпального бруса, пд. Яких встановлено брус, а не дерев'яні стійки, що є порушенням п.16 гл.1 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
14) привідна станція скребкового конвеєра СП-202 №1, який експлуатується по 111-му конвеєрному штреку, закріплена з порушенням паспорту виїмкової дільниці лави №112», а саме: одним металевим стояком, що є порушенням п.16 гл.1 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
15) лава №112 не забезпечена незнижуваним змінним запасом деревяних кріпильних матеріалів, що є порушенням п.18 гл.4 розд.5 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
16) допускається експлуатація рейкової колії з перевищенням однієї рейки над іншою більше, ніж 4мм на прямолінійній її ділянці на ПК-3 по 112-му розвідувальному штреку, що є порушенням п.1 гл.3 розд.7 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
17) не запанцирована кінцева ділянка канату на лебідці ЛВ-25, яка експлуатується на ПК - 28+5м по 112-му розвідувальному штреку, що є порушенням п.3 гл.14 розд.7 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
18) у місці встановлення роздільного пункту під лавою №112 по 111-му конвеєрному не поновлено структурну схему електропостачання , що є порушенням п.8 гл.1 розд.7 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
19) протерміновані захисні засоби для оперативного обслуговування підземної пересувної трансформаторної підстанції КТПВ-630/6, яка експлуатується на 112 розвідувальному штреку, що є порушенням п.12(б) гл.1 розд.8 НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах».
За наслідками перевірки складено акт № 6.2-12/9 від 21.01.2013року, яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт по видобутку вугілля з лави №112 ВП «Шахта Великомостівська».
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта Великомостівська» вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працюючих.
Відповідачем не представлено суду доказів усунення вказаних порушень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 34 грн. 41 коп., сплаченого за квитанцією №3 від 02.10.2013 р.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання Державного підприємства "Львіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Великомостівська" зупинити виконання робіт по видобутку вугілля з лави №112 до усунення встановлених в Акті перевірки суб'єкта господарювання від 21.01.2013 р. №6.2-12/9 порушень в повному обсязі та отримання у визначеному порядку рішення про відновлення роботи.
3.Стягнути з Державного бюджету України в користь Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судових витрат.
4. Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ч. 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя А.Г.Гулик