Постанова від 27.02.2014 по справі 248/561/14-а

248/561/14-а

2-а/248/29/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2014 року Харцизький міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Сидорової М.В.

при секретарі - Кубарєвої М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа - Головне управління державної казначейської служби України у Донецькій області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради (далі -УСЗН) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з липня 2013 року по грудень 2013 року включно.

Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року, вона народила сина - ОСОБА_2, у зв'язку з чим з квітня 2012 року перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривен на дитину, щомісячно, виплату якої здійснює Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради.

В січні 2014 року вона звернулася до УСЗН Харцизької міської ради з заявою про проведення перерахунку та виплати недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В січні 2014 року відповідачем їй було надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги.

З цих підстав просить визнати дії УСЗН Харцизької міської ради неправомірними та зобов'язати УСЗН Харцизької міської ради здійснити на її користь перерахування та виплату недорахованої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з липня 2013 року по грудень 2013 року включно.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надавши суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю.

Представник відповідача - Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради Дикун А.С. у судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності та письмові заперечення на позов, згідно з якими вважає позов безпідставним, оскільки нарахування та виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.

З заперечень на позов вбачається, що протоколом управління позивачу призначена допомога з 10.06.2012 року по 16.03.2015 року у мінімальному гарантованому державою розмірі 130.00 грн. щомісячно.

Виплата державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років у 2008 році регламентується у II розділі п.23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким передбачені в п.8 зміни до п.З розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008року 50%, з 01.01.2009р. - 75%, з 01.01.2010р. 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім і в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців», та в и.7 частину першу ст. 15 викласти в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, га середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку па одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.».

Згідно п.18 Постанови КМУ від 27.12.2001р. №1751 (зі змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ) «Про Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органами праці та соціального захисту населення відповідної заяви усіма необхідними документами.

Відповідно п.19 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога у розмірі, що перевищує мінімальний розмір призначається з місяця звернення та здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.

Згідно до п.22 «Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Відповідно до внесених змін до ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачається право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом мас особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, діл або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Як свідчить Рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року №10-рш/2008 ці положення не визнанні неконституційними.

Таким чином вважають, що дія управління в частині проведення нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-х річного віку відповідає чинному законодавству.

Представник третьої особи - Головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області в судове засідання не з'явився не повідомивши про причини неявки, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.

За вказаних обставин неприбуття сторін, зважаючи на наявність поданих ними заяв про розгляд справи в їхній відсутності та даних про належне повідомлення про час та місце судового розгляду, відповідно до ст. КАС України не є перешкодою для розгляду справи на підставі наявних у ній доказів.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив такі обставини:

Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про його народження (а.с.8).

Позивачка перебуває на обліку у відповідача та з 10.06.2012 року отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривен на дитину, щомісячно, виплату якої здійснює Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради (а.с.11).

Дані обставини не є спірними, сторонами не оспорюються.

22 січня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Харцизької міської ради з письмовою заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною - сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за 2013 рік.

Згідно відповіді УСЗН Харцизької міської ради № Г-11-5.1-6.2 від 28.01.2014 року, ОСОБА_1. відмовлено у перерахунку допомоги, оскільки відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10.06.2012 року по 16.03.2015 року в мінімальному гарантованому державою розмірі - 130 гривень щомісячно.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також

бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» при народженні дитини,повинна виплачуватись допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-У1 «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « (далі-Закон №107-У1) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом №2811-Х11,дія якого поширювалася на осіб,не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-111,який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема,статтею 43 Закону №2240-111 передбачено,що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі ,що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності,але не менше розміру прожиткового мінімуму,встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу 11 Закону №107-У1 були внесені відповідні зміни до Закону №2811-Х11 та Закону №2240-111. Зокрема,змінами до статті 13 Закону України №2811-Х11 його дію поширено на застрахованих осіб,а із Закону №2240-111 було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону №107-У1,в тому числі й пункт 25 розділу 11 Закону №107-Уі щодо виключення статей 40-44 Закону №2240-111.

Пунктом 2 розділу 111 Закону №107-У1 було передбачено,що розділ 11 цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином,з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону №2240-111,а з січня 2009 року-статті 13,15 Закону №2811-Х11.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року №835-У1 «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-У1 «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі-Закон №2154-У1) передбачено, що у 2009,2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону №2240-111 призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751 саме на виконання Закону №2811-Х11 (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону №2154-У1 не приймався.

Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до Закону №2240-111 на виконання статті 45 Закону №2154-У1 Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В подальшому Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги,ніж в Законах №2811-Х11 та №2240-111.

Оскільки спір виник щодо виплати допомоги з 01 липня 2013 року особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування,тому на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон №2240-111), відповідно до ст.43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі №21-410а12.

Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України,прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах,є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень,які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт,що містить зазначені норми права,та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Крім того, таке кореспондується із вимогами статті 46 Конституції України, якою встановлено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної,часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян,підприємств ,установ і організацій,а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних,комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії,інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя,не нижчий від прожиткового мінімуму,встановленого законом.

Таким чином, встановлені судом обставини спростовують доводи відповідача, викладені у запереченнях проти позову та дають суду підстави для задоволення позовних вимог позивача відносно визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 01 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.46 Конституції України, ст.ст.13,15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст.1,4,5,29,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»,ст..ст.2,7,17,19,70,71,94,100,159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа - Головне управління державної казначейської служби України у Донецькій області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 01 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.

Суддя: