Постанова від 12.05.2009 по справі 2-а-155/09/1231

Головуючий в І інстанції - Люклянчук В.Ф.

Суддя - доповідач - Ястребова Л.В.

Іменем України

«12» травня 2009 року справа № 2-а-155/09/1231

приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:

головуючого

Ястребової Л.В.

суддів при секретарі

Шаптала Н.К., Колеснік Г.А. Козловій О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

представника за довіреністю ОСОБА_2 , що діє в інтересахОСОБА_1

на постанову

АДРЕСА_1 міського суду Луганської області

від

19 лютого 2009 року

по справі

№ 2-а-155/09/1231

за позовом

ОСОБА_1

до

Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради

про

визнання дій відповідача неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплат позивачу сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та стягнення з відповідача недоотриманої суми по даним допомогам, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка звернулась до суду з вищезазначеним позовом.

Постановою АДРЕСА_1 міського суду Луганської області від 19 лютого 2009 року у справі № 2-а-155/09/1231 позов задоволений частково внаслідок чого, визнані дії Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплатОСОБА_1 сум державної допомоги при народжені дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради призначити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитині у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, в розмірі 9446, 80 грн. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради на користьОСОБА_1 недоотриману позивачем суму одноразової виплати при народженні дитини у розмірі 946,80 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради призначити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, які дорівнюють прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з 24 жовтня 2007 р. по 31 грудня 2007 даної допомоги. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради на користьОСОБА_1 недотриману позивачем суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що виплачується позивачу з 24 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 815, 62 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України. В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю та недоведеністю.

Не погодившись з судовим рішенням, представник позивача за дорученням подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення всіх позовних вимог.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи були повідомлені належним чином.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивачка має дитину - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1року народження, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про народження.

Позивачка знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради по отриманню допомоги по догляду за дитиною.

На підставі заяви з 12.03.2007 р. отримує допомогу по догляду за дитиною до 3-х років. З 12.03.2007 року по 19.12.2007 р. нарахована та виплачується допомога в розмірі 90 грн. щомісячно, 25.01.2008 р. був зроблений перерахунок, у зв'язку з чим позивачу нарахована та виплачується з 01.01.2008 р. у розмірі 130 грн. щомісячно. Окрім того, на підставі заяви позивачці нарахована та виплачена одноразова допомога при народженні дитини з 01.12.2006 р. по 31.12.2006 р. у розмірі 8500 грн., при цьому 3400 грн. виплачено одноразово, та з 01.01.2007 р. по 31.12.2008 р. по 425 грн. щомісячно.

В березні 2007 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення державної допомоги при народжені дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційний розгляд відбувається в межах поданої апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 09 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Суд першої інстанції правомірно застосував річний строк звернення до суду, отже колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог позивачки в частині призначення щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, які дорівнюють прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 24 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Відповідно до статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Суд першої інстанції дійшов неправомірного висновку щодо задоволення позову в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної допомоги при народженні дитини та сплатити заборгованість по даному виду допомоги у розмірі 9446,80 грн., з наступних підстав.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 9 липня 2007р. не визнано неконституційним зазначене положення статті 56 в частині виплати допомоги при народженні дитини.

А тому, дії управління щодо виплати позивачу допомоги при народженні дитини в розмірі 8500, 00 грн. є правомірними.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 195, ст. 196, п. 1 ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу представника за довіреністю ОСОБА_1, що діє в інтересахОСОБА_1 на постанову АДРЕСА_1 міського суду Луганської області від 19 лютого 2009 року у справі № 2-а-155/09/1231- залишити без задоволення.

Постанову АДРЕСА_1 міського суду Луганської області від 19 лютого 2009 року у справі № 2-а-155/09/1231-скасувати в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради призначити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитині у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, в розмірі 9446, 80 грн. та стягнення з Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради на користьОСОБА_1 недоотриману позивачем суму одноразової виплати при народженні дитини у розмірі 946,80 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.

У задоволенні позовних вимогОСОБА_1 в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення АДРЕСА_1міської Ради призначити позивачці допомогу при народженні дитині у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, в розмірі 9446, 80 грн. та стягнення з відповідача на користьОСОБА_1 недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини у розмірі 946,80 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України - відмовити.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий

Судді

З оригіналом згідно

Суддя Ястребова Л.В.