Постанова від 19.05.2009 по справі 2-а-10059/09/1270

Головуючий у 1 інстанції - Солоніченко О.В. Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

19 травня 2009 року справа № 2-а-10059/09/1270

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді

Ястребової Л.В.

суддів: при секретарі за участю позивача представника відповідача

Колеснік Г.А., Шаптала Н.К. Білоус К.І. Не з»явився, надійшла заява про розгляд справи за її відсутністю Не з»явився

розглянувши у відкритому апеляційну скаргу

судовому засіданні Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області

на постанову

Луганського окружного адміністративного суду

від

11 лютого 2009 року

по справі

№ 2-а-10059/09/1270

за позовом

ОСОБА_1

до

Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області

про

визнання бездіяльності незаконною та зобов»язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області про визнання бездіяльності незаконною та зобов»язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2009 року у справі № 2-а-10059/09/1270 позовна заява задоволена частково: визнані незаконними дії Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області щодо відмови у виплатіОСОБА_1підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, зобов»язано Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області здійснитиОСОБА_1нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. В інших частинах позовних вимог відмовлено за необгрунтованістю.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про день слухання справи було повідомлено належним чином.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області та отримує пенсію за віком, має статус дитини війни, що підтверджується копією пенсійного посвідчення у матеріалах справи, та не заперечується відповідачем.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни ”.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ” у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ”.

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню з 09 липня 2007 року, а саме з дня прийняття Конституційним Судом України рішення про неконституційність положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п.12 ст.71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Отже, Управління повинно перерахувати підвищення до пенсії у відповідності з вимогами Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно якогоОСОБА_1 має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що наявні підстави для зміни оскаржуваної постанови, зазначивши в резолютивній частині з урахуванням здійснених виплат.

Керуючись статтями 198, 201 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області - задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2009 року у справі № 2-а-10059/09/1270 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області про визнання бездіяльності незаконною та зобов»язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії - змінити.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Луганської області здійснитиОСОБА_1нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рокуз урахуванням здійснених виплат.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: Ястребова Л.В.

Судді: Колеснік Г.А.

Шаптала Н.К..