h
справа № 2-а-12304/08
категорія 6.6.4
31 березня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Щавінському В.Р. ,
при секретарі - Любась Т.М. ,
за участю представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції
до Приватного підприємця ОСОБА_1
про зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Коростенська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить постановити рішення, яким визнати, що приватний підприємець ОСОБА_1 підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість та зобов'язати останню вчинити дії по реєстрації її в якості платника податку на додану вартість шляхом подачі до Коростенської ОДПІ заяви про реєстрацію в якості платника податку на додану вартість. Посилається на те, що відповідач як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа є платником податків та перебуває на обліку у відповідача та зобов'язаний подавати звіт про обсяг виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) за звітний квартал наростаючим підсумком з початку терміну дії свідоцтва про сплату єдиного податку в календарному році.
Вказує на те, що відповідачем за 4 квартал 2007 року було подано звіт, в якому відображено обсяг виручки від реалізації ним товарів, робіт, послуг в сумі 426586,00 грн., що відповідно до п.п.2.3. ст.2 Закону України "Про податок на додану вартість" є підставою для обов'язкової реєстрації особи як платника податку на додану вартість. Однак, ОСОБА_1 дій щодо реєстрації її в якості платника податку на додану вартість не вчинила, чим порушила вимоги ст.ст. 2, 9 Закону "Про податок на додану вартість".
Представник позивача в судове засідання не з"явився, на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважає, що спрощена система оподаткування встановлена Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" та поширюється, зокрема, на фізичних осіб, які здійснюють діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на рік не перевищує 500 тис. грн., а згідно звіту обсяг виручки від реалізації товарів відповідача складає 426586,00грн.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що в задоволення позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач - приватний підприємець ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа, рішенням виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області від ІНФОРМАЦІЯ_1 за реєстраційним номером НОМЕР_1 і як платник податків перебуває на обліку в Коростенській ОДПІ. З копії свідоцтва про сплату єдиного податку вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на спрощеній системі оподаткування.
Відповідно до п.1 ст.6 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником таких видів податків та зборів (обов'язкових платежів), як податок на додану вартість, крім випадку, коли юридична особа обрала спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за ставкою 6 відсотків.
З копії звіту суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку за четвертий квартал 2007 року відповідач одержав виручку від реалізації товарів, робіт та послуг за звітний квартал наростаючим підсумком в сумі 426586,00 грн. Це не суперечить вимогам п.1 ст.1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", яким встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.
Законом України "Про податок на додану вартість" передбачено, що особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно з законодавством.
Проте Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 03.06.2005 року №2642-ІУ із підпункту 2.3.1 підпункту 2.3 Закону України "Про податок на додану вартість" було виключено слова: "незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством".
Листом від 07.07.2005 року №13492/7/15-2417 "Про реєстрацію платників ПДВ" Державна податкова адміністрація України роз'яснила, що суб'єкти спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності (юридичні особи, що сплачують єдиний податок за ставкою 10%, та фізичні особи ) з дати набуття чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" від 03.06.2005 року №2642-ІУ незалежно від загальної суми від здійснення ними операцій з поставки товарів, робіт та послуг отримали право не реєструватись в якості платників ПДВ на підставі підпункту 2.3.1 пункту 2.3. статті 2 Закону.
Відповідно до п.п.4.1.4 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №218/-3, у разі, коли норма закону припускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення на користь як платників податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги Коростенської ОДПІ є безпідставними, тому в задоволенні позову суд відмовляє.
Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності", Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 03.06.2005 року, ст.ст. 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд-
постановив:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.Р.Щавінський