h
справа № 2-а-23438/08
категорія 2.31
31 березня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,
при секретарі - Крижанівській О.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адмінстрації
про визнання дій відповідачів незаконними,-
встановив:
Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом. Зазначала, що їй відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму, для дітей віком до 3 років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак в 2007 році вона виплачувалась відповідачами у меншому розмірі.
Позивачка в судове засідання не прибула, однак її неявка не перешкоджає розгляду справи та винесенню рішення.
Представник Головного Управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації в судове засідання не прибув, своїми процесуальними правами, що передбачені ст.49 КАС України, не скористався, щодо причин неявки до суду не вказав, незважаючи на те, що про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник УПСЗН Ємільчинської РДА до суду не прибув, надав суду письмові заперечення проти позову, просив залишити його без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданим ІНФОРМАЦІЯ_1відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції, та застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам , застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій за рахунок коштів державного бюджету.
Як свідчать довідка Управління праці та соціального захисту населення в Ємільчинської РДА Житомирської області, позивачка отримала щомісячну грошову допомогу : за вересня 2007 року - 94,62 грн., в жовтні 2007 року - 130,64 грн., за листопад - 130,64 грн., грудень місяць 2007 року - 130,64 грн. тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29\2007 були визнані неконституційними положення абз.3.ч.2.ст.56 та п.7 ст.71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, отже, з цього часу відновлено дії ст.ст.,41,43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Як свідчать довідка Управління праці та соціального захисту населення в Ємільчинської РДА Житомирської області, позивачка отримала щомісячну грошову допомогу : у вересні 2007 - 94,62грн., з жовтня по грудень 2007 року -130,64грн., за січня - грудень 2008 року - 130,64 грн., тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" .
Проте Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008) окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі і ті, що стосувались внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Тобто, з 22 травня 2008 року застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна була виплачуватись відповідно до ст.43 названого Закону, тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Не дивлячись на це, позивачка з вересня 2007року продовжувала отримувати допомогу з врахуванням обмежень, встановлених Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Судом встановлено, що всупереч рішенню Конституційного Суду України Управлінням праці та соціального захисту населення в Ємільчинської районі Житомирської області вказана допомога позивачці виплачується не в повному розмірі
Визнані неконституційними положення Законів України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та "Про Державний бюджет України на 2008 рік" втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення, тому позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі ч. 2 ст. 11 КАС України суд для повного захисту порушеного права виходить за межі позовних вимог та стягує на користь позивачки недовиплачену грошову допомогу за 2008 рік.
З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років за вказаний період:
2007 рік (470 грн. : 31 день х 23 дні) + (470 грн. х 2) = 1288,71 грн. -486,54 грн. = 802,17 грн.
2008 рік (538 грн. : 31дн. х 10дн. + 538грн. + 540 грн. х 3 міс. + 557 грн. х 3 міс.) -(130,64 грн. : 31 дн. х 10 дн. + 130,64 грн. х 7 міс.) = 3839 грн. - 956,62 грн. = 2882,38 грн.
Разом 3684,55 грн.
Керуючись Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 року, Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11 січня 2007 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008), окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 заборгованості по недоплаченій щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з липня місяця 2007 року по грудень місяць 2007 року та травня по грудень 2882,38 грн., разом 3684,55грн.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Є.Ю. Романченко