"14" травня 2009 р.
Справа № 6/102/09
за позовом
Служба автомобільних доріг Херсонської обл., м. Херсон, вул. Поповича, 23.
до відповідача
Жовтневої районної санітарно - епідеміологічної служби, м. Миколаїв, пр. Жовтневий, 311.
про
Скасування висновку і зобов'язання погодити місце розташування.
Суддя Ткаченко О.В.
Секретар Засядівко О.О.
Представники:
Від позивача
Науменко І.В.
Від відповідача
Суть спору: 06 лютого 2009 року Жовтнева районна санітарно-епідеміологічна станція видала Службі автомобільних доріг у Херсонській області висновок №9 щодо вибору земельної ділянки під забудову, згідно з яким дана земельна ділянка не придатна для реконструкції автомобільної дороги(М-14 Одеса -Мелітополь - Новоазовськ (на Таганрог) на ділянці км 164 + 000 -км 165 + 100 (км 176+631 -км 177 + 731)) з підстав не витримання санітарно-захисної зони 50 м від кромки проїзної частини автомобільної дороги до житла.
Не погодившись з висновком позивач звернувся до суду з вимогами про скасування висновку і зобов'язання відповідача погодити місце розташування земельної ділянки під реконструкцію автомобільної дороги.
Відповідач пояснень не надав.
Господарський суд, розглянувши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Частиною 3 ст. 15 Закону України N 4004-XII від 24.02.1994 р. «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»визначено, що надання земельних ділянок під будівництво, затвердження норм проектування, проектної та нормативно-технічної документації на будівництво, реконструкцію, введення в експлуатацію нових і реконструйованих об'єктів виробничого, соціально-культурного та іншого призначення, розробка, виготовлення і використання нових машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, нових технологій здійснюється за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою.
Згідно з п. «д»ст. 41 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя»головним державним санітарним лікарям Республіки Крим, областей, міст, районів та їх заступникам, головним державним санітарним лікарям на транспорті та їх заступникам, а також головним державним санітарним лікарям об'єктів з особливим режимом роботи у межах відповідних територій (об'єктів) надаються повноваження щодо погодження відведення земельних ділянок під забудову та інші види землекористування, місця водозаборів і скидання стічних вод, розташування промислових та інших об'єктів.
У відповідності із п. 7 Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1109 від 22.06.1999 р., запобіжний державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється шляхом погодження документів про надання земельних ділянок під будівництво та інші види землекористування, місць водозаборів і скидання стічних вод, розміщення промислових та інших об'єктів.
Пунктом 10 вказаного Положення передбачено, що головні державні санітарні лікарі Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, міст, районів та їх заступники, головні державні санітарні лікарі на водному, залізничному, повітряному транспорті та їх заступники, а також головні державні санітарні лікарі об'єктів з особливим режимом роботи у межах відповідних адміністративних територій (об'єктів) мають право погоджувати, зокрема, документи про надання земельних ділянок під будівництво та інші види землекористування, місця водозаборів і скидання стічних вод, розміщення промислових та інших об'єктів; затверджувати висновки.
Оскаржуваний висновок виданий відповідачем за результатами розгляду звернення позивача, згідно з яким останній просив погодити вибір земельної ділянки площею 7,3407 га, передбаченої для реконструкції автомобільної дороги М-14 Одеса -Мелітополь - Новоазовськ (на Таганрог) на ділянці км 164 + 000 -км 165 + 100 (км 176+631 -км 177 + 731) під розширення автомобільної дороги вправо від вісі існуючої автомобільної дороги (будівництво підходів до шляхопроводу через залізницю в т. ч. транспортної розв'язки) та інспекторської дороги по трасі водоводу «Дніпро - Миколаїв».
В оскаржуваному висновку відповідач зазначив, що земельна ділянка не придатна для реконструкції автомобільної дороги -не витримана санітарно-захисна зона 50 м від кромки проїзної частини автомобільної дороги до житла. При цьому, відповідач послався п. 5.10 ВБН В.2.3-218-007-98 «Екологічних вимог до автомобільних доріг (проектування)».
Проте, згідно з п. 5.10 Екологічних вимог до автомобільних доріг (проектування) (ВБН В.2.3. -218 -007 - 98), при реконструкції автомобільних доріг відстань від кромки проїжджої частини магістральних доріг до межи забудови може дорівнювати менше 50м(але не менше 25м) за умови використання шумозахисного обладнання.
Крім того, згідно з п. 1.2. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України N 173 від 19.06.1996, при вирішенні питань планування та забудови населених пунктів необхідно керуватися вимогами діючих будівельних норм і правил та інших інструктивно-методичних документів, узгоджених з Міністерством охорони здоров'я України, що використовуються для вказаних цілей.
Розміри санітарно-захисних зон зазначено в додатках № 4, 5, 6, 7, 8, 9 до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів. При цьому, в даних додатках до правил відсутній розмір санітарно-захисної зони для автомобільних доріг.
У відповідності із п. п. 1.1., 1.2. Державних будівельних норм України «Планування і забудова сільських поселень»(ДБН Б.2.4-1-94), при розвитку та реконструкції існуючих і проектуванні нових сільських населених пунктів України належить дотримуватись Державних будівельних норм з питань планування і забудови сільських поселень.
Ці норми обов'язкові для всіх державних, кооперативних і громадських підприємств, організацій і установ, незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території сільських населених пунктів, а також для фермерських (селянських) господарств та індивідуальних забудовників.
Згідно з преамбулою ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури № 44 від 17.04.1992р., дані будівельні норми поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих міських і сільських поселень України. Ці норми обов'язкові для органів державного управління, місцевого і регіонального самоуправління підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об'єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських поселень.
Пуктом 7.32 ДБН 360-92 передбачено, що відстань від краю основної проїжджої частини магістральних доріг до лінії регулювання житлової забудови слід приймати не менше 50 м, а при застосуванні шумозахисних пристроїв - не менше 25 м.
Проектом реконструкції автомобільної дороги М-14 Одеса -Мелітополь - Новоазовськ (на Таганрог) на ділянці км 164 + 000 -км 165 + 100 (км 176+631 -км 177 + 731) передбачено облаштування шумозахисного обладнання(яке знаходиться на відстані не менше 31,5м.), що не було враховано відповідачем при винесенні оскаржуваного висновку.
Отже, висновок відповідача № 9 винесено без врахування вимог зазначених вище будівельних норм та без врахування облаштування шумозахисного обладнання при реконструкції автомобільної дороги, тому цей висновок підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94,161-163 КАС України, господарський суд
1. Скасувати висновок Жовтневої районної санітарно-епідеміологічної станції № 9 від 06.02.2009 р. щодо вибору (відведення) земельної ділянки під реконструкцію автомобільної дороги М-14 Одеса -Мелітополь - Новоазовськ (на Таганрог) на ділянці км 164 + 000 -км 165 + 100 (км 176+631 -км 177 + 731).
2. Зобов'язати Жовтневу районну санітарно-епідеміологічну станцію погодити місце розташування земельної ділянки під реконструкцію автомобільної дороги М-14 Одеса -Мелітополь - Новоазовськ (на Таганрог) на ділянці км 164 + 000 -км 165 + 100 (км 176+631 -км 177 + 731) шляхом надання висновку про придатність земельної ділянки для реконструкції автомобільної дороги М-14 Одеса -Мелітополь - Новоазовськ (на Таганрог) на ділянці км 164 + 000 -км 165 + 100 (км 176+631 -км 177 + 731).
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. ст. 185, 186, 187 КАС України.
Суддя
О.В.Ткаченко