Постанова від 31.03.2009 по справі 2-а-31996/08

h

справа № 2-а-31996/08

категорія 2.31.1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2009 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Господарчук І.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Відкритого акціонерного товариства "Овруцький Гірничо-збагачувальний комбінат "Кварцит", Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації

про зобов'язання здійснити певні дії та стягнення коштів.,-

встановив:

У лютому 2006 року позивач звернувся звернувся з вказаним позовом досуду, посилаючись на те, що за періоди з лютого 2003 року по січень 2006 року (включно) йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплати, передбачені ст. 39 зазначеного Закону, що призвело до порушення його прав.

Заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст. 39), позивач визначив в розмірі 17194,00 грн, заборгованість по грошовій допомозі у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст. 37) -в розмірі 3438,80 грн.

Посилався на те, що отримував відповідну доплату та допомогу в розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тоді як Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про слухання справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представники відповідачів до суду не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Заперечень суду не надали.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що позивач в спірний період часу працював в АДРЕСА_1Овруцького району Житомирської області, що віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи ІІІ категорії, що підтверджується відповідним посвідченням - Серія НОМЕР_1від ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно із ст. 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення -40 процентів від мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст. 39 Закону в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата. У зоні гарантованого добровільного відселення -дві мінімальні заробітні плати щомісяця.

Проте, вказана допомога та доплата виплачувались у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати - тобто в значно меншому розмірі.

Згідно із ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою доплати, допомоги в період з 1 лютого 2003 року по 31 грудня 2005 року в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.

Не підлягає стягненню доплата та допомога у визначеному Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмірі за січень 2006 року, оскільки дію абзацу третього частини першої ст. 37 та абзацу третього частини першої ст. 39 було зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати Законом України "Про Державний Бюджет на 2006 рік" від 20 грудня 2005 року. Крім цього, ст. 109 цього Закону Кабінету Міністрів України надано права у 2006 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, а тому в задоволенні позову в частині стягнення коштів, передбачених Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за січень 2006 року слід відмовити за безпідставністю.

Заборгованість розраховується за формулою:

сума заборгованості = сума, яка повинна була сплачена згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - сума, фактично сплачена згідно із Постановою Кабінету Міністрів України № 836.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу становив:

з 1 січня 2003 року -185 грн, з 1 грудня 2003 року - 205 грн, з 1 вересня 2004 року - 237 грн, з 1 січня 2005 року - 262 грн, з 1 квітня 2005 року - 290 грн, з 1 липня 2005 року - 310 грн, з 1 вересня 2005 року -332 грн.

Заборгованість перед позивачем за період з лютого 2003 року по грудень 2005 року (включно) становить по ч. 1 ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”: 16126,50 грн:

повинно було сплачено доплати до заробітної плати у період з лютого 2003 року по січень 2006 року : 16494,00 грн;

фактично сплачено: 367,50 грн.

заборгованість за 2003 рік:

лютий - 359,50 грн, березень - 359,50 грн, квітень - 359,50 грн, травень - 359,50 грн, червень - 359,50 грн, липень - 359,50 грн, серпень - 359,50 грн, вересень - 359,50 грн, жовтень - 359,50 грн, листопад - 359,50 грн, грудень - 399,50 грн.

заборгованість за 2004 рік:

січень - 399,50 грн, лютий - 399,50 грн, березень - 399,50 грн, квітень - 399,50 грн, травень - 399,50 грн, червень - 399,50 грн, липень - 399,50 грн, серпень - 399,50 грн, вересень - 463,50 грн, жовтень - 463,50 грн, листопад - 463,50 грн, грудень - 463,50 грн.

заборгованість за 2005 рік:

січень - 513,50 грн, лютий - 513,50 грн, березень - 513,50 грн, квітень - 569,50 грн, травень - 569,50 грн, червень - 569,50 грн, липень - 609,50 грн, серпень - 609,50 грн, вересень - 653,50 грн, жовтень - 653,50 грн, листопад - 653,50 грн, грудень - 653,50 грн.

Заборгованість ст. 37 вказаного Закону складає: 3225,30 грн.

повинно було сплачено щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва у період з лютого 2003 року по грудень 2005 року: 3298,80 грн;

фактично сплачено: 73,50 грн.

заборгованість за 2003 рік:

лютий - 71,90 грн, березень - 71,90 грн, квітень - 71,90 грн, травень - 71,90 грн, червень - 71,90 грн, липень - 71,90 грн, серпень - 71,90 грн, вересень - 71,90 грн, жовтень - 71,90 грн, листопад - 71,90 грн, грудень - 79,90 грн.

заборгованість за 2004 рік:

січень - 79,90 грн, лютий - 79,90 грн, березень - 79,90 грн, квітень - 79,90 грн, травень - 79,90 грн, червень - 79,90 грн, липень - 79,90 грн, серпень - 79,90 грн, вересень - 92,70 грн, жовтень - 92,70 грн, листопад - 92,70 грн, грудень - 92,70 грн.

заборгованість за 2005 рік:

січень - 102,70 грн, лютий - 102,70 грн, березень - 102,70 грн, квітень - 113,90 грн, травень - 113,90 грн, червень - 113,90 грн, липень - 121,90 грн, серпень - 121,90 грн, вересень - 130,70 грн, жовтень - 130,70 грн, листопад - 130,70 грн, грудень - 130,70 грн.

Таким чином, заборгованість по доплаті до заробітної плати (ч. 1 ст. 39 Закону) складає 16126,50 грн; заборгованість по грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст. 37 Закону) складає 367,50 грн.

Зміст Законів України, якими встановлюється розмір мінімальної заробітної плати свідчить про відсутність обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком з метою реалізації норм ст.ст. 37, 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно з п.4 пп.2 та 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються, головні управління праці і соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів. Тому, суд вважає, що вказану заборгованість необхідно стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Щодо вимог, пред"явлених до Відкритого акціонерного товариства "Овруцький Гірничо-збагачувальний комбінат "Кварцит", суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки відповідач не є розпорядником вищезазначених коштів.

Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито".

Відповідач - Відкрите акціонерне товариство "Овруцький Гірничо-збагачувальний комбінат "Кварцит" - від сплати судового збору звільнений на підставі рішення сесії Овруцької міської Ради від 25 січня 2006 року.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації - від сплати судового збору звільнений згідно ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито".

У зв"язку з викладеним вище, керуючись ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 158 -163, 167, 254 КАС України, суд,

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - неправомірними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 заборгованість по доплаті до заробітної плати в розмірі 16126,50 грн (ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”); заборгованість по грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва в розмірі 3225,30 грн (ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).

В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: О.В. Капинос