Постанова від 14.04.2009 по справі 2-а-31878/08

h

справа № 2-а-31878/08

категорія 2.31.1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2009 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Господарчук І.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю Овруцький молочно-консервний комбінат, Відкрите акціонерне товариство Овруцький молочно-консервний комбінат, Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі

про стягнення коштів,-

встановив:

Позивачка у грудні 2008 року звернулася з вказаним позовом до суду, просить стягнути з відповідача на її користь заборгованість в розмірі 30456,86 грн згідно зі ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; заборгованість за ст. 37 вказаного Закону в розмірі 2038,80 грн. Посилалася на те, що протягом 2001-2008 років їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені вказаними статтями Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що призвело до порушення його прав. Посилався на те, що отримував відповідні доплати у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836, тоді як Законом визначені інші, значно більші, їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, просила справу слухати у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації було повідомлено вчасно та належним чином, про причини неявки представника суду не повідомлено, заперечень не надано.

Представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися. Про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Заперечення, які б спростовували позовні вимоги, суду не надали.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивачка проживає в АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирської області, яке згідно переліку населених пунктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року віднесено до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на ЧАЕС, має статус потерпілої від аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1. З травня 2001 року по травень 2006 року працювала у м. Овручі, яке згідно переліку населених пунктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року віднесено до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на ЧАЕС. Згідно наданих суду матеріалів - з березня 2002 року по квітень 2006 року позивачка отримувала доплату до заробітної плати. З 16 травня 2006 року по 31 по теперішній час - непрацююча пенсіонерка.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення проводиться доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат. Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення проводиться доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Згідно ст. 37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати.

Згідно з п.4 пп.2 та 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються, головні управління праці і соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.

В зазначений період кошти нараховувались і виплачувались не в розмірах, визначених Законом - виходячи з мінімальної заробітної плати, а частково - в розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836, порушені права позивачки.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу становив:

з 1 січня 2002 року - 140 грн, з 1 липня 2002 року - 165 грн, з1 січня 2003 року -185 грн, з 1 грудня 2003 року - 205 грн, з 1 вересня 2004 року - 237 грн, з 1 січня 2005 року - 262 грн, з 1 квітня 2005 року - 290 грн, з 1 липня 2005 року - 310 грн, з 1 вересня 2005 року -332 грн, з 1 січня 2006 року - 350 грн, з 1 липня 2006 року - 375 грн, з 1 грудня 2006 року - 400 грн, з 1 квітня 2007 року - 420 грн, з 1 липня 2007 року - 440 грн, з 1 жовтня 2007 року - 460 грн.

Заборгованість розраховується за формулою:

сума заборгованості = сума, яка повинна була сплачена згідно зі ст. 39 Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - сума, фактично сплачена згідно із Постановою Кабінету Міністрів України № 836.

повинно було сплачено за період з березня 2002 року по квітень 2006 року доплати до заробітної плати: 13710,16 грн;

фактично сплачено: 354,41 грн.

заборгованість за 2002 рік:

січень - 00,00 грн, лютий - 00,00 грн, березень - 269,50 грн, квітень - 267,96 грн, травень - 269,50 грн, червень - 85,73 грн, липень - 96,76 грн, серпень - 00,00 грн, вересень - 319,50 грн, жовтень - 319,50 грн, листопад - 303,37 грн, грудень - 319,50 грн.

заборгованість за 2003 рік:

січень - 359,50 грн, лютий - 350,60 грн, березень - 359,50 грн, квітень - 359,50 грн, травень - 359,50 грн, червень - 359,50 грн, липень - 359,50 грн, серпень - 359,50 грн, вересень - 359,50 грн, жовтень - 359,50 грн, листопад - 359,50 грн, грудень - 386,56 грн.

заборгованість за 2004 рік:

січень - 399,50 грн, лютий - 389,61 грн, березень - 399,50 грн, квітень - 399,50 грн, травень - 399,50 грн, червень - 399,50 грн, липень - 399,50 грн, серпень - 399,50 грн, вересень - 463,50 грн, жовтень - 372,57 грн, листопад - 309,88 грн, грудень - 463,50 грн.

заборгованість за 2005 рік:

січень - 00,00 грн, лютий - 344,29 грн, березень - 00,00 грн, квітень - 103,59 грн, травень - 253,83 грн, червень - 154,58 грн, липень - 296,04 грн, серпень - 258,31 грн, вересень - 204,14 грн, жовтень - 332,35 грн, листопад - 264,51 грн, грудень - 202,27 грн.

Заборгованість перед позивачкою за період з березня 2002 року по грудень 2005 року (включно) по ч. 1 ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” становить 13355,75 грн.

Беручи до уваги річний строк позовної давності в адміністративному судочинстві, заборгованість по ч. 2 ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. 37 вказаного Закону підлягає задоволенню лише з 3 грудня 2007 року.

Заборгованість за період з 3 по 31 грудня 2007 року за ч. 2 ст. 39 Закону складає 850,83 грн:

повинно було сплачено доплати до пенсії:

грудень 2007 року: 460,00 грн х 2 : 31 х 29 = 860,65 грн

фактично за період з 3 по 31 грудня 2007 року сплачено за ч. 2 ст. 39 Закону : 9,82 грн.

Заборгованість за період з 3 по 31 грудня 2007 року за ст. 37 Закону складає 170,17 грн:

повинно було сплачено грошової допомоги:

грудень: 460,00 грн х 40% : 31 х 29 = 172,13 грн

фактично сплачено за вказаний період за ст. 37 Закону: 1,96 грн.

Таким чином, заборгованість по доплаті до заробітної плати (ч. 1 ст. 39 Закону) складає 13355,75 грн; по доплаті до пенсії непрацюючим пенсіонерам (ч. 2 ст. 39 Закону) складає 850,83 грн; заборгованість по грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст. 37 Закону) складає 170,17 грн.

Зміст Законів України, якими встановлюється розмір мінімальної заробітної плати свідчить про відсутність обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норм ст.ст. 37, 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Керуючись ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - неправомірними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 заборгованість по доплаті до заробітної плати в розмірі 13355,75 грн (ч. 1 ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”); заборгованість по доплаті до пенсії в розмірі 850,83 грн (ч. 2 ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; заборгованість по грошовій допомозі у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва в розмірі 170,17 грн (ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Всього - 14376,75 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: О.В. Капинос