Постанова від 10.04.2009 по справі 2-а-31411/08

h

справа № 2-а-31411/08

категорія 2.31.1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2009 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Господарчук І.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації

про визнання дій неправомірними та стягнення коштів,-

встановив:

Позивачка у листопаді 2008 року звернулася з вказаним позовом до суду, просить стягнути з відповідача на її користь заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіологічного контролю в розмірі 14675,04 грн згідно зі ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; заборгованість за ст. 37 вказаного Закону в розмірі 818,40 грн. Посилалася на те, що у 1996-2007 роках їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені вказаними статтями Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що призвело до порушення її прав. Посилалася на те, що отримувала відповідні доплати у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836, тоді як Законом визначені інші, значно більші, їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, надала суду клопотання про слухання справи у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації було повідомлено вчасно та належним чином, про причини неявки представника суду не повідомлено, заперечень не надано.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивачка у спірний період часу працювала у АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирській області, які згідно переліку населених пунктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року віднесено до зони посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС, має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1. З листопада 1997 року по березень 1998 року, з травня 2001 року по грудень 2007 року позивачка отримувала доплату до заробітної плати у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836.

Відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіологічного контролю проводиться доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати.

Згідно з п.4 пп.2 та 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються, головні управління праці і соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.

В зазначений період кошти нараховувались і виплачувались не в розмірах, визначених Законом - виходячи з мінімальної заробітної плати, а частково - в твердих сумах, в розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836, порушені права позивача.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу становив:

з 1 вересня 1996 року - 15 грн, з 1 січня 1998 року - 45 грн, з 1 липня 1998 року - 55 грн, з 1 січня 1999 року - 74 грн, з 1 квітня 2000 року - 90 грн, з 1 липня 2000 року - 118 грн, з 1 січня 2002 року - 140 грн, з 1 липня 2002 року - 165 грн, з1 січня 2003 року -185 грн, з 1 грудня 2003 року - 205 грн, з 1 вересня 2004 року - 237 грн, з 1 січня 2005 року - 262 грн, з 1 квітня 2005 року - 290 грн, з 1 липня 2005 року - 310 грн, з 1 вересня 2005 року -332 грн, з 1 січня 2006 року - 350 грн, з 1 липня 2006 року - 375 грн, з 1 грудня 2006 року - 400 грн, з 1 квітня 2007 року - 420 грн, з 1 липня 2007 року - 440 грн, з 1 жовтня 2007 року - 460 грн.

Заборгованість перед позивачкою за період з листопада 1997 року по березень 1998 року, з травня 2001 року по грудень 2007 року становить по ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”: 13519,43 грн:

повинно було сплачено доплати до заробітної плати: 13886,13 грн;

фактично сплачено: 366,70 грн.

Заборгованість розраховується за формулою:

сума заборгованості = сума, яка повинна була сплачена згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - сума, фактично сплачена згідно із Постановою Кабінету Міністрів України № 836.

заборгованість за 1997 рік:

листопад - 9,80 грн, грудень - 9,80 грн.

заборгованість за 1998 рік:

січень - 39,80 грн, лютий - 00,00 грн, березень - 13,80 грн.

заборгованість за 2001 рік:

травень - 87,64 грн, червень - 112,80 грн, липень - 112,80 грн, серпень - 112,80 грн, вересень - 112,80 грн, жовтень - 112,80 грн, листопад - 112,80 грн, грудень - 112,80 грн.

заборгованість за 2002 рік:

січень - 134,80 грн, лютий - 134,80 грн, березень - 134,80 грн, квітень - 134,80 грн, травень - 134,80 грн, червень - 134,80 грн, липень - 159,80 грн, серпень - 159,80 грн, вересень - 159,80 грн, жовтень - 159,80 грн, листопад - 159,80 грн, грудень - 159,80 грн.

заборгованість за 2003 рік:

січень - 179,80 грн, лютий - 179,80 грн, березень - 179,80 грн, квітень - 179,80 грн, травень - 179,80 грн, червень - 179,80 грн, липень - 179,80 грн, серпень - 179,80 грн, вересень - 179,80 грн, жовтень - 179,80 грн, листопад - 179,80 грн, грудень - 199,80 грн.

заборгованість за 2004 рік:

січень - 199,80 грн, лютий - 199,80 грн, березень - 199,80 грн, квітень - 199,80 грн, травень - 199,80 грн, червень - 199,80 грн, липень - 199,80 грн, серпень - 199,80 грн, вересень - 231,80 грн, жовтень - 231,80 грн, листопад - 231,80 грн, грудень - 231,80 грн.

заборгованість за 2005 рік:

січень - 256,80 грн, лютий - 256,80 грн, березень - 256,80 грн, квітень - 284,80 грн, травень - 284,80 грн, червень - 284,80 грн, липень - 304,80 грн, серпень - 304,80 грн, вересень - 326,80 грн, жовтень - 326,80 грн, листопад - 326,80 грн, грудень - 326,80 грн.

(Дію ст. 39 було зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсацій і допомоги в розмірах, відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України "Про Державний Бюджет на 2006 рік").

(Дію ст. 39 було зупинено на 2007 рік в частині виплати компенсацій і допомоги в розмірах, відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України "Про Державний Бюджет на 2007 рік". З 9 липня 2007 року дію абз. 3 ч. 1 ст. 39 було відновлено рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року).

заборгованість за 2007 рік:

липень - 322,59 грн, серпень - 434,80 грн, вересень - 434,80 грн, жовтень - 454,80 грн, листопад - 454,80 грн, грудень - 454,80 грн.

Беручи до уваги наявність на утриманні позивачки неповнолітніх дітей, які є потерпілими від Чорнобильської катастрофи, а також річний строк позовної давності в адміністративному судочинстві, заборгованість ст. 37 вказаного Закону підлягає задоволенню лише з 24 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Заборгованість за період з 24 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року за ст. 37 складає 504,68 грн:

повинно було сплачено грошової допомоги за період з 24 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року: 510,60 грн:

листопад: 460,00 грн х 30% х 3 : 30 х 7 = 96,60 грн

грудень: 460,00 грн х 30% х 3 = 414,00 грн

фактично сплачено за вказаний період: 5,92 грн.

Зміст Законів України, якими встановлюється розмір мінімальної заробітної плати свідчить про відсутність обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норм ст.ст. 37, 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Керуючись ст. 37, ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - неправомірними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_113519,43 грн доплати до заробітної плати (ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”), 504,68 грн грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).

В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: О.В. Капинос