h
справа № 2-а-11560/08
категорія 2.31
07 травня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Хаюка С.М. ,
при секретарі - Дойничко О.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації
про стягнення 3484,10 грн.,-
встановив:
У червні 2008 року, позивач звернулася до суду з вказаним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що їй, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак з вересня 2007 року по травень 2008 року вона виплачувалась відповідачем у меншому розмірі. Просила визнати такі дії відповідачів неправомірними та стягнути заборгованість в сумі 3484,10 грн.
В судове засідання позивач не з"явилася, просила справу слухати у її відсутність.
Представники відповідачів в судове засідання не з"явилися. Причини неявки суду не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1. є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження, та фактично здійснює догляд за своєю малолітньою дитиною.
Як свідчить довідка управління праці та соціального захисту населення Баранівською РДА позивачка отримала щомісячну грошову допомогу в таких розмірах: в вересні 2007року-45,44грн., в жовтні 2007року 104,85грн., у листопаді 2007року - 107,73грн., в грудні 2007року 110,88грн.тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за період з січня по травень 2008року по 555грн.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року були визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, отже, з цього часу відновлено дії ст.12 та ч.1 ст.15, п.3 розділу УШ „Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Судом встановлено, що всупереч рішенню Конституційного Суду України вказана допомога позивачці виплачувалася не в повному розмірі, а її заява з цього питання відповідачем залишена без задоволення.
Визнані неконституційними положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення, тому позов підлягає частковому задоволенню, стягненню підлягає заборгованість за період з липня по грудень 2007 року включно.
Що стосується позовних вимог за період часу з січня по травень 2008 року, то в цій частині слід відмовити, оскільки ч.1 с.15 зазначеного Закону була викладена у новій редакції Законом України від 28 грудня 2007 року №107-УІ. Зазначені зміни Конституційним Судом України на предмет їх відповідності Конституції України не перевірялися. З січня 2008 року відповідачем проводилася виплати допомоги відповідно до чинного законодавства.
З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в цей період (ст.62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”) сума заборгованості становить (463 грн. х 1 міс. + 470 грн. х 3 міс.) -1873 грн.-368,90грн. =1504,1грн. ).
В позові до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відмовити, оскільки, відповідно ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
На підставі ст. 11 КАС України суд для повного захисту прав позивача вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати дії управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації неправомірними.
Керуючись Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.ст. 158 -163, 167, 254 КАС України, суд,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку за період з вересня по грудень 2007 року включно у розмірі меншому, ніж це встановлено Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 1504,1 грн. заборгованості по недоплаченій щомісячній допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з вересня по грудень 2007 року включно.
В решті позову відмовити.
Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: С.М. Хаюк