73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"17" лютого 2014 р. Справа № 821/2919/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Леутській Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 08 липня 2013 року Управління ПФУ в м. Херсоні видало вимогу № Ф - 1753 про стягнення з ОСОБА_1 на користь УПФУ недоїмки зі сплати єдиного внеску у сумі 9776,75 гривен.
Вимогу Управління ПФУ в м. Херсоні № Ф-1753 від 08 липня 2013 року про сплату мною недоїмки зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 9776,75 гривен вважаю противоправною і такою що підлягає скасуванню. Вимога виписана на ОСОБА_1, він по паспорту з дня народження ОСОБА_1.
По-друге: Управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні, приймаючи вимогу, вийшло за межі наданих йому повноважень. Пенсійний фонд України втратив функцію збору єдиного соціального внеску, яка віддана в сферу відповідальності Міністерства доходів і зборів України і про це йдеться в Указі Президента України № 141/2013 від 18.03.2013 року «Про Міністерство доходів і зборів України» та вимог статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу № Ф-1753 управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні від 08.07.2013 року про сплату єдиного внеску у сумі 9776,75 грн.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
08 липня 2013 року Управління ПФУ в м. Херсоні винесло вимогу № Ф - 1753 про стягнення з ОСОБА_1 на користь УПФУ недоїмки зі сплати єдиного внеску у сумі 9776,75 гривен.
Згідно до вимог пункту 4 Указу Президента України № 141/2013 «Про Міністерство доходів і зборів України» (опублікований у газеті «Урядовий кур'єр» N 51 від 19.03.2013 р.) внесені до деяких указів Президента України такі зміни:
В Положенні про Пенсійний фонд України, затвердженому Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384 (зі змінами, внесеними Указом від 30 серпня 2012 року № 525)
у пункті 1: в абзаці другому слова «збору ведення обліку» замінити словами «ведення персоніфікованого обліку »;
б) у пункті 3: в абзаці другому слова «збору, ведення обліку» замінити словами «ведення персоніфікованого обліку»; в абзаці третьому слова « збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску» замінити словами «ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню»; абзац восьмий викласти в такій редакції: «забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб»;
в) у пункті 4: у підпункті 3 слова «та веде Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування» виключити; у підпункті 4 слова «державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування» замінити словами «реєстру застрахованих осіб»; у підпункті 5: в абзаці другому слова «і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску» виключити; абзац третій виключити; абзац четвертий викласти в такій редакції: «забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб»; в абзаці п'ятому слова «про збір та ведення обліку єдиного внеску» та «єдиного внеску» виключити, а після слів «та інших платежів» доповнити абзац словами «за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню»; в абзаці шостому слова «єдиного внеску» виключити; підпункти 9 і 11 викласти відповідно в такій редакції:
«9) аналізує та прогнозує надходження коштів від сплати єдиного внеску, організовує взаємодію та обмін інформацією з Міністерством доходів і зборів України та іншими державними органами з питань нарахування та сплати єдиного внеску, персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску розрахунку показників середньої заробітної плати працівників для призначення пенсії»;
«11) подає Міністерству пропозиції щодо застосування законодавства про ведення обліку застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та разом із Міністерством дає роз'яснення з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій»;
г) у пункті 6:
у підпункті 5 слова «єдиного внеску» виключити;у підпункті 6 слова «про збір і ведення обліку єдиного внеску» виключити; у підпункті 7 слова «нараховується єдиний внесок» замінити словом «нараховуються»; у підпункті 9 слова «платників єдиного внеску» виключити; у підпункті 10 слова «про збір та ведення обліку єдиного внеску» виключити;у підпункті 11 слова «єдиного внеску» виключити;
Згідно Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10.06.1997 року № 0503/97 нормативні укази Президента України набирають чинності через десять днів з дня їх офіційного оприлюднення в офіційному друкованому видані.
Законом України від 4 липня 2013 року № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» постановлено внести зміни до деяких законодавчих актів України. Зокрема, у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування":
у статті 25:
у частині першій слова "органами Пенсійного фонду" замінити словами "органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду";
у частині четвертій:
абзац перший викласти в такій редакції:
"4. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату";
в абзаці третьому слово "робочих" замінити словом "календарних";
абзац четвертий викласти в такій редакції:
"У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку";
після абзацу четвертого доповнити трьома новими абзацами такого змісту:
"Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.
Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику".
У зв'язку з цим абзаци п'ятий - сьомий вважати відповідно абзацами восьмим - десятим;
абзаци восьмий та дев'ятий викласти в такій редакції:
"У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки";
в абзаці десятому слова "в абзаці шостому" замінити словами "в абзаці дев'ятому", а слова "територіальний орган Пенсійного фонду" - словами "орган доходів і зборів";
у частині п'ятій слова "територіального органу Пенсійного фонду" замінити словами "органу доходів і зборів";
у частині одинадцятій:
в абзаці першому слова "Територіальний орган Пенсійного фонду" замінити словами "Орган доходів і зборів";
у пункті 3 слова "територіальним органом Пенсійного фонду" замінити словами "органом доходів і зборів";
пункт 4 виключити;
у частині дванадцятій:
в абзаці першому слова "Органи Пенсійного фонду" замінити словами "Органи доходів і зборів";
у пункті 1 слова "органів Пенсійного фонду" замінити словами "органів доходів і зборів";
в абзаці другому частини тринадцятої слова "територіального органу Пенсійного фонду" замінити словами "органу доходів і зборів";
у частині чотирнадцятій:
абзац перший викласти в такій редакції:
"14. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску";
в абзаці другому слова "органів Пенсійного фонду" та "органу Пенсійного фонду" замінити відповідно словами "органів доходів і зборів" та "органу доходів і зборів";
перше речення абзацу третього викласти в такій редакції:
"Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі";
доповнити абзацом четвертим такого змісту:
"Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів";
у частині п'ятнадцятій:
в абзаці першому слова "територіального органу Пенсійного фонду" замінити словами "органу доходів і зборів";
в абзаці другому слова "територіальний орган Пенсійного фонду" замінити словами "орган доходів і зборів";
частини вісімнадцяту та дев'ятнадцяту виключити;
Відповідно до ст.1 розділу II «Прикінцеві положення» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи".
Закон № 406-VII офіційно оприлюднений у газеті «Голос України» 10 серпня 2013 року.
Виходячи з системного аналізу зазначених норм, суд зазначає, що 08 липня 2013 року відповідач мав правові підстави виносити спірну вимогу, відповідно до ст. 25 Закону № 406-VII, оскільки її редакція дозволяла це зробити.
Відповідно до пп.6.3.,6.4. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою Пенсійного фонду України, № 21-5 від 27.09.2010 вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 грн.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками.
Вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, інформації органів державної податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Додатком 5 до Інструкції передбачена форма вимоги, яка містить, зокрема графу «прізвище, ім'я, по батькові платника єдиного внеску».
Таким чином, дослідивши спірну вимогу, суд приходить до висновку, що зазначена графа, заповнена з порушенням Інструкції. У вимозі вказане по-батькові платника «Григоровича», тоді як згідно з паспорту його по-батькові «Ігорович».
Таким чином, суд перевіривши рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати вимогу № Ф-1753 управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні від 08.07.2013 року про сплату єдиного внеску у сумі 9776,75 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24.02.14
Суддя Варняк С.О.
кат. 10.1