10.1
Іменем України
18 лютого 2014 рокуЛуганськСправа № 812/7696/13-а
об 16 годині 00 хвилин
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді: Ципко О.В.
за участю секретаря: Гаркуші Ю.О.
представник позивача не з'явився
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комсомольський кам'яний кар'єр" про стягнення недоїмки із сплати єдиного внеску у розмірі 66 960,60 грн. ,-
В провадження Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комсомольський кам'яний кар'єр" про стягнення недоїмки із сплати єдиного внеску у розмірі 66 960,60 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Комсомольський кам'яний кар'єр" знаходиться на обліку в УПФУ в м. Свердловську Луганської області як платник єдиного внеску.
ТОВ "Комсомольський кам'яний кар'єр" не здійснив своєчасно перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку із чим за період з березня 2013 року по червень 2013 року на підприємстві утворилась заборгованість в сумі 66 960,60 грн., яка складається із заборгованості по сплаті єдиного внеску у розмірі 60 585,77 грн., штрафних санкцій у розмірі 3154,31 грн. та пені на суму 3220,52 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області відповідачу була направлена вимога про сплату недоїмки №118/8 від 05.08.2013 на суму 66 960,60 грн., яка була отримана відповідачем 13.08.2013, але на теперішній час залишилася невиконаною, у зв'язку із чим позивач звернувся із позовом до суду.
17 вересня 2013 року позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, в якому зазначив, що сума недоїмки відповідача із сплати єдиного внеску складає 66 960,60 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання, в якому позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце проведення судового засідання повідомлявся, причини неявки суду не повідомляв, заяв про відкладення розгляду справи не надавав.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Комсомольський кам'яний кар'єр" зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 31.10.2002, номер запису 04051610Ю0010486, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою №29766 про внесення до ЄДРПОУ (а.с.10,11).
Підприємство знаходиться на обліку в УПФУ в м. Свердловську Луганської області як платник єдиного внеску з 10.11.1998 (а.с.14).
Відповідачем було надано до УПФУ в м. Свердловську Луганської області звіти про нарахування єдиного внеску за березень - червень 2013 року, в яких підприємством самостійно нараховано суму єдиного внеску у розмірі 75 549,14 грн. (а.с.26-45). У зв'язку із несвоєчасною сплатою єдиного внеску Фондом на суму недоїмки було нараховано штрафні санкції та пеню у розмірі 6374,83 грн.
З картки особового рахунку відповідача вбачається, що підприємством було частково сплачено суму заборгованості, та станом на 01.01.2014 заборгованість по сплаті єдиного внеску складає 66 960,60 грн. (а.с.16-17).
Розрахунком грошових вимог по ТОВ "Комсомольський кам'яний кар'єр" підтверджується наявність за відповідачем заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальну суму 66 960,60 грн. (а.с.9).
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області відповідачу була направлена вимога про сплату недоїмки №118/8 від 05.08.2013 на суму 66 960,60 грн., яка була отримана відповідачем 13.08.2013 (а.с.15).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з положеннями ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Частиною 11 статті 9 Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Судом встановлено, що вимога про сплату недоїмки №118/8 від 05.08.2013, якою відповідачу визначена сума боргу по сплаті єдиного внеску у розмірі 66 960,60, що підлягає стягненню по даній справі, була оскаржена відповідачем у судовому порядку.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2013 по справі №812/7454/13-а у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Комсомольський кам'яний кар'єр" до управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання протиправною вимоги №118/8 від 05.08.2013 року було відмовлено (а.с.71-73).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.01.2014 постанова Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2013 залишена без змін (а.с.74-75).
Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки на момент розгляду даної справи постанова Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2013 по справі №812/7454/13-а є такою, що набрала законної сили та, відповідно, вимога про сплату недоїмки №118/8 від 05.08.2013 є чинною, вимога позивача про стягнення недоїмки із сплати єдиного внеску у розмірі 66 960,60 грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Уточнений адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комсомольський кам'яний кар'єр" про стягнення недоїмки із сплати єдиного внеску у розмірі 66 960,60 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комсомольський кам'яний кар'єр" (юридична адреса: 94800 Луганська область, м. Свердловськ, с. Комсомольський, вул. Станіславського, 151, ідентифікаційний код 01535111) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області (юридична адреса: 94800 Луганська область, м. Свердловськ, вул. Пирогова, 9, код 21792442) недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 66 960,60 грн. (шістдесят шість тисяч дев'ятсот шістдесят гривень 60 копійок), з яких недоїмка складає 60 585,77 грн., штрафні санкції - 3154,31 грн., пеня - 3220,52 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 24 лютого 2014 року.
Суддя О.В. Ципко