Справа № 819/148/14-a
"11" лютого 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання: Порплиці Т.В.
за участю:
прокурора: Антонюк О.Р.
відповідач: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом Прокурора Шумського району Тернопільської області
до Шумської районної ради Тернопіцьської області
про визнання протиправним та скасування рішення сесії Шумської районної ради №272 від 26.01.2014, -
Прокурор Шумського району Тернопільської області звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Шумської районної ради Тернопільської області (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення відповідача "Про звернення до Президента України Януковича В.Ф." №272 від 26 січня 2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з метою забезпечення додержання вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прокуратурою Шумського району проведено перевірку у Шумській районній раді щодо додержання вимог вказаного Закону, за результатами якої прокурор Шумського району звернувся до суду з даною позовною заявою.
Прокурор вважає, що оскаржене рішення суперечить положенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки Шумська районна рада при прийнятті рішення №272 "Про звернення до Президента України Януковича В.Ф." вийшла за межі наданих їй повноважень визначених ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" чим порушила вимоги ст. 19 Конституції України, яка зобов'язує органи місцевої влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином відповідно до вимог ст.ст. 31, 35 КАС України. Заперечень на адміністративний позов не подав.
Відповідно до положень ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду адміністративної справи без участі представника відповідача за наявними у справі доказами.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26.01.2014 на підставі ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Шумською районною радою шостого скликання прийнято рішення №272 "Про звернення до Президента України Януковича В.Ф." яким зокрема, вирішено:
1. Ухвалити звернення депутатів Шумської районної ради до Президента України Януковича В.Ф.
2. Звернення депутатів Шумської районної ради направити до Президента України, опублікувати в засобах масової інформації.
Оцінюючи оскаржене рішення ради на відповідність законності його прийняття в порівнянні з повноваженнями органів місцевого самоврядування, наданих Конституцією та законами України, суд виходить з наступного.
Компетенція органів місцевого самоврядування визначена Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в України» та іншими законами.
У відповідності до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Тобто, при здійсненні своїх повноважень орган місцевого самоврядування повинен керуватись принципом "дозволено те, що дозволено законом".
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).
Стаття 4 Європейської хартії місцевого самоврядування встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
З аналізу вказаних вище конституційних положень слідує, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Предметом відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а саме питання місцевого значення.
Рішенням Шумської районної ради Тернопільської області "Про звернення до Президента України Януковича В.Ф." №272 від 26.01.2014 вирішено, зокрема ухвалити звернення депутатів Шумської районної ради до Президента України Януковича В.Ф., яке є додатком до вказаного рішення.
Як вбачається з тексту звернення, воно адресоване Президенту України та містить вимоги здійснити певні дії чи вжити заходів.
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада), як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради регламентується Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року № 93-IV.
Відповідно до статті 11 вищевказаного Закону депутат місцевої ради має право на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання.
Депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Проте чинне законодавство не передбачає прийняття таких звернень у формі рішень відповідних місцевих рад та не вимагає здійснення відповідною радою додаткових процедур щодо цих звернень: прийняття, затвердження, схвалення, тощо.
У випадку реалізації депутатами своїх повноважень, шляхом направлення депутатського (колективного) звернення, таке звернення надсилається безпосередньо адресатам, а не виноситься на голосування ради. Схвалення, затвердження звернення депутатів не належить до компетенції місцевої ради. Органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу самостійно, на сесії ради вирішують лише питання місцевого значення, які віднесені законом до їх компетенції.
Таким чином рішення Шумської районної ради від 26 січня 2014 року №272 «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні» суперечить Конституції та законам України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Аналізуючи оскаржене рішення відповідача №272 від 26.01.2014 року, враховуючи вимоги ч. 3 ст. 2 КАС України, суд прийшов до висновку, що останнє прийнято не у межах повноважень, та спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України, необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому підлягає до скасування.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять першої (позачергової) сесії Шумської районної ради Тернопільської області шостого скликання "Про звернення до Президента України Януковича В.Ф." №272 від 26 січня 2014 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
(постанова виготовлена в повному обсязі 17.02.2014)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.