8.2.3
Іменем України
21 лютого 2014 рокуЛуганськСправа № 812/809/14
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Житлово- експлуатаційна контора №9" про стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, суму податкового боргу в розмірі 95 075,24 грн.,-
06 лютого 2014 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Житлово- експлуатаційна контора №9" про стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, суму податкового боргу в розмірі 95 075,24 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що КП «Житлово- експлуатаційна контора №9" зареєстроване ВК Краснодонської міської ради Луганської області 10.07.2004 року і внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України.
Відповідач є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області ДПС.
Підприємство має заборгованість перед бюджетом у розмірі 95 075,24 коп., котра складається з:
Податок на додану вартість в розмірі 81 940,98 грн.:
-основний борг - 80 217,00 грн.
-пеня - 1 723,98 грн.
Земельний податок в розмірі 13 134,26 грн.:
-основний борг - 13 134,26 грн.
Заборгованість по вказаним податкам виникла та утворилась внаслідок несплати сум узгоджених податкових зобов'язань.
Посилаючись на п.п.20.1.18 п.20.1 п.95.1 та п.95.3 ст.95 ПКУ позивач просить стягнути з відповідача кошти з розрахункових рахунків платника податків в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 95 075,24 грн.
Ухвалою суду від 21 лютого 2014 року вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України , суд прийшов до наступного.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Відповідач - Комунальне підприємство "Житлово- експлуатаційна контора №9", і.к. 33009377, зареєстроване ВК Краснодонської міської ради 10.07.2004 року ( а.с.5,6, 7-9), перебуває на обліку як платник податків та зборів у позивача.
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із п.п.16.1.3-16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки,встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема,календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Тотожні вимоги закріпленні в статті 203 Податкового Кодексу України що відноситься до розділу V, яким врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість, а саме :
Податкова декларація з податку на додану вартість згідно з пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку у відповідності із пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
На виконання пункту 54.1 статті 54 та пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України відповідачем подано до позивача наступні декларації, в яких самостійно визначено податкові зобов'язання :
- № 9043315439 від 18.07.2013 року в розмірі 12 743,00 грн.( а.с.13-14);
- № 9050377391 від 15.08.2013 року в розмірі 18 169, 00 грн.( а.с.15-16);
-№ 9058089876 від 18.09.2013 року в розмірі 15 902,00 грн.( а.с.17-18);
- №9065554718 від 17.10.2013 року в розмірі 15 486,00 грн.( а.с.19-20);
- № 1300004341 від 25.11.2013 року в розмірі 17 865 грн.( а.с.23-24)..;
- уточнюючий розрахунок № 1300004327 від 22.11.2013 року в розмірі 52,00 грн.(а.с.21-22).
Загальна сума узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість становить 80217,00 грн.
В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України відповідач протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у поданих ним податкових деклараціях, в повному обсязі не сплатив.
Згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПКУ пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його ( його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Сума пені становить 1723,98 грн.( а.с.11).
Враховуючи вищевикладене, загальна сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість становить 81 940,98 грн. в т.ч. основний борг -80 217,00 грн., пеня -1723,98 грн., що підтверджено матеріалами справи.
Згідно статті 269 ПКУ платниками земельного податку є:
269.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
269.1.2. землекористувачі.
Статтею 285 Податкового кодексу України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.
Згідно п. 286.2 ст.286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 287.3. ст.287 ПКУ передбачено , що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
18.02.2012 відповідачем подано до позивача податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та /або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), зареєстровано за № 907776363 від 19.02.13, в якій самостійно визначено земельного податку на 2013 рік всього -31526,04 грн. щомісячний платіж в розмірі 2626,99 грн., жовтень 2013 -2626,30 грн., листопад 2013 -2627,53 грн., грудень 2013 року -2629,10 грн.( а.с.25-28).
За відповідачем рахується податковий борг з земельного податку в розмірі 13 134,26 грн. за період червень - жовтень 2013 року( а.с.11).
У відповідності із статтею 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами "(який був чинним до 01.01.2011) відповідачу направлено першу податкову вимогу №1/343 від 14.12.2004 року та другу податкову вимогу № 2/31 від 25.01.2005 року ( а.с.12).
Згідно п.п.59.5 ст.59 ПКУ погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість відповідача з податку на додану вартість та з земельного податку на загальну суму 95 075,25 грн. підтверджена матеріалами справи та на час розгляду справи не погашена.
Відповідно до п.п.20.1.18, 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків;звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини;
Згідно з п. 95.1 -95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
З урахуванням вимог п. 6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Житлово- експлуатаційна контора №9" про стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, суму податкового боргу в розмірі 95 075,24 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства " Житлово - експлуатаційна контора №9" (і.к. 33009377) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 95 075,24 грн. ( дев'яносто п'ять тисяч сімдесят п'ять гривень 24 коп.) в т.ч.:
-з податку на додану вартість в розмірі 81 940,98 грн. на р/р 31117029700028;
-з земельного податку м.Молодогвардійськ в розмірі 13 134,26 грн. на р/р 33217811700037,
отримувач : Краснодонське УДКСУ Луганської обл.., код одержувача 37907322, банк ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя С.М. Чиркін